978-83-10-11667-3
bajka, terapia, bajkoterapia, dla dzieci
Barbara

Świat dziecka pełen jest problemów i to często niezwykle poważnych, choć my, dorośli, nierzadko je bagatelizujemy. Mówimy: "Wszystko będzie dobrze", "Nic ci nie będzie", "Nie płacz, to nie boli", ale takie słowa nie pomagają, a jedynie blokują emocje maluchów. Dlatego postanowiliśmy wraz z Katarzyną Klimowicz, propagatorką bajkoterapii, pokazać, jak można skutecznie wspierać dzieci w trudnych chwilach i radzeniu sobie z uczuciami. Stworzony wspólnie tom Bajkoterapia to doskonała książka dla rodziców i dla dzieci, który może okazać się dla wielu nie tylko wspierającym poradnikiem, lecz także świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu.

Bajki terapeutyczne są to bowiem historie niezwykłe, świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku od trzech do sześciu lat) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu, nierzadko w ramionach mamy lub taty. Bajka-pomagajka wspiera, daje duże poczucie bezpieczeństwa i często uwalnia od poczucia winy, ponieważ pozwala dzieciom zrozumieć, że "Bać się, smucić, wstydzić to jest normalne. Inni też przeżywają takie uczucia". Bajki terapeutyczne zawierają ponadto wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie z problemem, przekonując, że "Z każdego kłopotu jest wyjście. Warto działać". W bajkach-pomagajkach dużo mówi się o emocjach - szczególnie tych trudnych, jak złość czy strach, aby dzieci poprzez nie mogły poznawać i rozumieć całą gamę odczuć, z którymi przyjdzie się im w życiu spotkać. Bajki-pomagajki mają wreszcie jeszcze jedną zaletę. Dzięki nim każdy może stać się bajkopisarzem, tak jak i w naszym zbiorze stały się nimi znane i lubiane gwiazdy kina, teatru i telewizji. Wraz z zawodowymi pisarzami - Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Dorotą Suwalską, Agnieszką Tyszką i Januszem L. Wiśniewskim, specjalnie dla Was, Drodzy Rodzice, i dla Waszych dzieci bajki napisali Artur Barciś, Olga Borys, Ryszard Cebula, Katarzyna Dowbor, Cezary Harasimowicz, Paulina Holtz, Krzysztof Ibisz, Rafał Królikowski i Grażyna Wolszczak.

Zebrane w niniejszym tomie bajki wzbogacają wskazówki i komentarze Katarzyny Klimowicz oraz Dagny Ślepowrońskiej, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad tematami takim jak: "Nikt mnie nie lubi", "Nie wierzę w siebie", "Wszyscy muszą robić tylko to, co ja chcę", "Wszystkiego się boję...", "Moi rodzice się kłócą", "Jestem inny", "Czy moi zapracowani rodzice mnie kochają?", "Dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy?", "Dlaczego, kiedy mamy nie ma, w ciemności mieszka tyle potworów?", "Kłócę się i rywalizuję z moim rodzeństwem", "Ja na pewno dziś nie sprzątam!", "Nie potrafię powiedzieć NIE", "Moi rodzice są uzależnieni".

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

| 2012-02-29
Przeczytana: 2010 rok

Bajki są bardzo ciekawe wzbogacane o ilustracje, choć najważniejsze to to, że zajmują się problemami, które niestety dotyczą znacznej części dzieci. Jest idealną formą terapii, którą mogą wykorzystywać nawet rodzice. Książka ta może być inspiracją jak samemu napisać bajkę terapeutyczną dla swojego dziecka.

bernadeta1233 | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Co łączy Katarzynę Dowbor, Paulinę Holtz i Krzysztofa Ibisza ? otóż ci Państwo zaczęli pisać bajki, nie takie zwykłe ale terapeutyczne.
Pani Dowbor nawet córka Marysia Dowbor - Baczyńska pomogła...(kolejne dziecię swoje usilnie promowane?)a panu Ibiszowi jego menagerka -pani Gruszczyńska.Ale czegóż nie robi się dla pieniędzy?
Bajka terapeutyczna przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 6 lat (maksymalnie 10) jak sama nazwa wskazuje ma być terapią dla małego człowieka, uporządkować jego świat.Bajki tutaj zebrane są -jak na odbiorcę w wieku przedszkolnym-przede wszystkim przeładowane szczegółami. I nie wiem czy pięcio/sześciolatek ma rozeznanie w kamieniach szlachetnych, ich wartości, a bajkę o rubinku, szafirku i brylancie dostajemy od pana Barcisia.
I jeszcze jeden zarzut - dla mnie skreślający większość z tych bajek - język potoczny, niestaranny. A u pani Holtz okropne sformułowanie "dzieciaki!". Dziwię się, że żaden z recenzentów nie zwrócił na to uwagi: mówimy o dzieciach, a nie o...

Kamila | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016