Moja dziewczyna

Opus
1992-01-01
1992-01-01
Wojciech Madej
przyjaźń miłość nastolatki powieść młodzieżowa amerykańska ekranizacje

Ta książka jest adaptacją filmu pod tym samym tytułem. Nie jestem zwolenniczką powieści powstałych na bazie filmu, jednak " Moja dziewczyna" jest wyjątkiem. Przepiękna historia. Kipi i wre emocjami. Bohaterowie realistyczni, główna bohaterka wzbudza współczucie i sympatię, podobnie jak Thomas J., jej przyjaciel. Niepowtarzalny klimat, który kojarzy mi się z takimi amerykańskimi filmami, jak "Co gryzie Gilberta Grape'a", czy "Stalowe magnolie".
Pamiętam książkę i film z dzieciństwa, wydawało mi się, że gdy przeczytam ją teraz, nie spodoba mi się aż tak bardzo, na szczęście myliłam się.

Świetna książka. Wcześniej znałem film , który jest wspaniały. Jednak książka również jest cudowna. Na plus relacja Vady i Thomasa J. A na koniec nie można powstrzymać łez , gdy Thomas J. umiera pokąsany przez pszczoły. Przeżywałem całą tragedię razem z Vadą

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna...

Piękna...

Opowieść o 11-letniej dziewczynce, która próbuje zrozumieć świat dorosłych.

Dziewczynka wychowuje się i mieszka w domu pogrzebowym, razem z owdowiałym ojcem i chorą babcią i przyjaźni się z chłopcem imieniem Thomas.

W książce obserwujemy świat z jej punktu widzenia, a przemyślenia, którymi Vada "dzieli się" z czytelnikiem chwilami bawią, a chwilami wzruszają.

Opowieść o 11-letniej dziewczynce, która próbuje zrozumieć świat dorosłych.

Z reguły podchodzę sceptycznie do książek, które powstały na bazie scenariuszy filmowych. Toż to odwrócony porządek rzeczy ;) Ale w przypadku „Mojej dziewczyny” film i książka są po prostu piękne.

Vada Sultenfuss to urocza, choć niezwykle poważna jedenastoletnia dziewczynka. Jej mama umarła, gdy Vada była malutka, a ojciec jest właścicielem domu pogrzebowego. Nic więc dziwnego, ze dziewczynka ma obsesję na punkcie chorób i śmierci. Na szczęście zawsze może liczyć na Thomasa, swojego przyjaciela i sąsiada, który wspiera ją we wszystkich, nawet najbardziej szalonych pomysłach. A tych w wakacje Vada ma sporo. W życie dziewczynki i jej ojca wkroczy Shelly DeVoto, a Vada zakocha się w nauczycielu literatury.

Treść „Mojej dziewczyny” to opowieść o „końcu niewinności”. Wydarzenie, które staną się udziałem Vada’y zakończą dzieciństwo dziewczynki, które w pewnym sensie upływało pod kloszem. Owdowiały ojciec za wszelką cenę chciał oszczędzić córeczce smutków i unikał rozmów z na pewne tematy. Najwymowniej świadczy o tym szok Vada’y, gdy dziewczynka dostaje pierwszej miesiączki i myśli, że umiera. Ale dla mnie największą zagadką było to, dlaczego właściciel zakładu pogrzebowego swojemu dziecku wmawia, że małe trumny są dla niskich ludzi, a dzieci nie umierają. Patrząc po moich dzieciatych znajomych mam wrażenie, że jest to jednak ogólna tendencja. I wcale nie jestem przekonana, że jest to właściwe postępowanie.

Ale najważniejszym tematem w „Mojej dziewczynie” jest przyjaźń, która wspiera i pozwala przezwyciężyć własne ograniczenia. Przyjaźń, która skłania do poświęceń i sprawia, że umiemy się troszczyć o drugą osobę.

Zawsze płączę przy „Mojej dziewczynie”, nieważne, czy oglądam film, czy czytam książkę. Co jednak nie zmienia faktu, że jest to jedna z moich ulubionych, choć smutnych historii.

Wspomnienie dzieciństwa ;)

Wspomnienie dzieciństwa ;)

Oglądałam film - niezbyt dobrze pamiętam szczegóły, ale ogólnie wart obejrzenia :) grali Anna Chlumsky i "Kevin sam w domu" czyli Macaulay Culkin ;-)
książka nie jest na liście do czytania natychmiast, ale kiedys jak na nią trafie - czemu nie.

1964

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Do tej pory, gdy w telewizji leci "Moja dziewczyna", muszę obejrzeć. Za każdym razem wzrusza mnie fragment, gdy Vada i Thomas przyrzekają sobie przyjaźń, pieczętując to swoją krwią. Nie mówiąc już o tym jak Thomas umiera..
Piękna książka ukazująca prawdziwą przyjaźń damsko-męską w wydaniu dzieci.

Piękna książka ukazująca prawdziwą przyjaźń damsko-męską w wydaniu dzieci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam już wiele razy... Zawsze ryczę jak bóbr na końcu... Choć znam na pamięć i doskonale wiem co się wydarzy...

• Zekranizowane
  • Literatura dziecięca/młodzieżowa
  • Dzieciństwo
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Czytane wielokrotnie
  • Sprzedam/wymienię

Dodaj cytat z książki Moja dziewczyna