Moja dziewczyna

Tłumaczenie: Wojciech Madej
Wydawnictwo: Opus
My girl
Querida

"Moja dziewczyna" to wzruszająca, dowcipna i mądra opowieść o niezwykłej przyjaźni dwojga jedenastolatków. Vada i Thomas J. - bohaterowie książki - próbują zrozumieć dziwny świat dorosłych, jednakże zdarzenia przerastają ich dzięcięce pojmowanie rzeczywistości. Thomas nie ma ojca. Jest słabowitym chłopcem, który jest uczulony prawie na wszystko. Uwielbia zbierać różne niezamieszkałe gniazda,...

Thomas nie ma ojca. Jest słabowitym chłopcem, który jest uczulony prawie na wszystko. Uwielbia zbierać różne niezamieszkałe gniazda, np.pszczół, czy os.
Vada wychowuje się w domu pogrzebowym, który prowadzi jej ojciec. Matka, której tak bardzo potrzebuje zmarła wiele lat temu. W wychowaniu Vady pomagała jej babcia, ale odkąd zachorowała, a ojciec planuje ślub z inną kobietą, czuje się bardzo osamotniona. Ze wszystkich ludzi na ziemi, pozostał przy niej tylko wierny przyjaciel - Thomas. Niestety w krótkim czasie i to co jej zostało, miało być jej odebrane...

źródło opisu: Wydawnictwo Opus, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2076

Z reguły podchodzę sceptycznie do książek, które powstały na bazie scenariuszy filmowych. Toż to odwrócony porządek rzeczy ;) Ale w przypadku „Mojej dziewczyny” film i książka są po prostu piękne.

Vada Sultenfuss to urocza, choć niezwykle poważna jedenastoletnia dziewczynka. Jej mama umarła, gdy Vada była malutka, a ojciec jest właścicielem domu pogrzebowego. Nic więc dziwnego, ze dziewczynka ma obsesję na punkcie chorób i śmierci. Na szczęście zawsze może liczyć na Thomasa, swojego przyjaciela i sąsiada, który wspiera ją we wszystkich, nawet najbardziej szalonych pomysłach. A tych w wakacje Vada ma sporo. W życie dziewczynki i jej ojca wkroczy Shelly DeVoto, a Vada zakocha się w nauczycielu literatury.

Treść „Mojej dziewczyny” to opowieść o „końcu niewinności”. Wydarzenie, które staną się udziałem Vada’y zakończą dzieciństwo dziewczynki, które w pewnym sensie upływało pod kloszem. Owdowiały ojciec za wszelką cenę chciał oszczędzić córeczce smutków i unikał rozmów z na pewne...

Kiwi_Agnik | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Opowieść o 11-letniej dziewczynce, która próbuje zrozumieć świat dorosłych.

Dziewczynka wychowuje się i mieszka w domu pogrzebowym, razem z owdowiałym ojcem i chorą babcią i przyjaźni się z chłopcem imieniem Thomas.

W książce obserwujemy świat z jej punktu widzenia, a przemyślenia, którymi Vada "dzieli się" z czytelnikiem chwilami bawią, a chwilami wzruszają.

Mollinka_90 | 2016-07-27

Książkę przeczytałam dawno temu, będąc trochę starszą niż bohaterka powieści. A wcześniej widziałam film. I wersja ekranowa i papierowa okazały się wzruszającym przeżyciem i wyciskaczami łez.

11-letnia Vada wychowuje się z ojcem - właścicielem zakładu pogrzebowego. Mimo stałej bliskości śmierci, sama wie o niej niewiele, gdyż ojciec, dla którego córka jest całym światem, stara się ją chronić przed trudnościami życia. Jej jedynym przyjacielem jest Thomas, który z kolei jest chłopcem uczulonym niemal na wszystko, bladym i słabowitym o nietypowych zainteresowaniach - kolekcjonuje opuszczone gniazda owadów.
Dzieci zaczynają dorastać, a w ich życiu pojawiają się emocje związane z okresem dojrzewania. Nie zawsze mogą liczyć na wsparcie dorosłych, dodatkowo ojciec Vady zatrudnia w zakładzie pewną kobietę, którą wkrótce zamierza poślubić. Kiedy wszystko w rodzinie się psuje, na dziewczynkę spada jeszcze jeden niespodziewany cios.

To trudna powieść, przede wszystkim o dorastaniu i...

adorable | 2011-01-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Do tej pory, gdy w telewizji leci "Moja dziewczyna", muszę obejrzeć. Za każdym razem wzrusza mnie fragment, gdy Vada i Thomas przyrzekają sobie przyjaźń, pieczętując to swoją krwią. Nie mówiąc już o tym jak Thomas umiera..
Piękna książka ukazująca prawdziwą przyjaźń damsko-męską w wydaniu dzieci.

olaaa23 | 2014-01-25

Wspomnienie dzieciństwa ;)

kocham_cie | 2015-05-05
Na półkach: Dawno temu, Przeczytane

Piękna...

kareena | 2011-04-19

Oglądałam film - niezbyt dobrze pamiętam szczegóły, ale ogólnie wart obejrzenia :) grali Anna Chlumsky i "Kevin sam w domu" czyli Macaulay Culkin ;-)
książka nie jest na liście do czytania natychmiast, ale kiedys jak na nią trafie - czemu nie.

Onablond | 2016-04-29
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane