Tygrys

2022-10-13
2022-10-13

Łza w oku zakręciła mi się nie raz <3

Łza w oku zakręciła mi się nie raz <3

Dla dorosłych historia na faktach, medialnej sprawie która obiegła Polskę, dla dzieci empatyczna bajka.

No okładce delikatnie stąpa majestatyczny tygrys, a ja zaczynam się zastanawiać, jakie emocje chce przekazać. Nie wygląda dziko, ani groźnie, bije od niego spokój, zmęczenie przeplatane z rezygnacją i cierpieniem. Gdy zaczęliśmy czytać książkę, wszystko stało się jasne.

Tigre, który początkowo jest gwiazdą cyrku Paradiso nie jest bezmyślnym zwierzakiem, dla którego wszystko jest obojętne i który będzie skakał na każde uderzenie bata. Jego emocje i przemyślenia poznajemy od pierwszych stron i towarzyszymy im do samego końca, bo to historia przedstawiona z perspektywy tygrysa, który zostaje sprzedany, by zostać nielegalnie wywiezionym za granicę.

Nieszczęsna tułaczka, jakże dramatyczna w skutkach jest zarówno początkiem nowej historii. Jednak zanim ona się rozpoczęła odebrało nam mowę, jakbyśmy minutą ciszy chcieli okazać należny szacunek.

Inspiracją do powstania książki były prawdziwe wydarzenia, czyli zatrzymanie nielegalnego transportu tygrysów. Autor dał tej historii głos, który uświadamia czytelnika, jakie skutki niosą ze sobą takie działania. Nie jest to głos reporterów, ale zwierzęcia, która poniosło największą stratę.

Poetycka, bolesna, wymowna. Doskonale komponujące się z opowieścią ilustracje dodają głębi i poruszają.

Całość jest smutna, ale płynie powoli ku nadziei i wolności. To jedna z tych książek, które zmuszają do refleksji, nie bawi, ale uczy, uwrażliwia, a takie książki też są potrzebne.

W naszym przypadku sześciolatek nie wszystko rozumiał, zatem rozmawialiśmy i tłumaczyliśmy. Książkę polecałabym jednak starszym dzieciom.

Warto przeczytać tę książkę, bo ujmuje trudne i ważne tematy w przystępny sposób. Opisany jest koszmar, który przeżywają tygrysy podczas pracy w cyrku i nielegalnego wywozu za granicę. W międzyczasie książka dotyka kluczowych tematów dla naszej planety.
Zakończenie mnie urzekło <3

Zakończenie mnie urzekło <3

Czytałam z 8-letnim synem. Początek wciągający. Ważny głos o realiach życia zwierząt w cyrku z perspektywy samego tygrysa. Później, kiedy Tigre opuścił swoje tygrysie ciało, zrobiło się "dziwnie". Syn nie wyłapał, co właściwie się stało (śpi? umarł?). Musiałam tłumaczyć i dopowiadać, choć sama nie byłam pewna, o co chodzi. I nie do końca przemówiła do nas (do mnie i do syna) dalsza narracja tygrysa z zaświatów. Za ten dysonans tylko szóstka.

Z ogromną radością sięganeliśmy po kolejną część z cyklu Zwierzaki - Tygrysa
Niewtajemniczonym przypomnę, że w skład tej serii wchodzą takie książki jak Ośmiornica Zośka, Tarmosia, Bercia i Orson, czy Ambaras. Każda z nich dotyka ważnego tematy związanego ze zwierzetami i ekologią.

Inspiracją dla opisanej w książce historii stały się prawdziwe wydarzenia. W 2019 roku na granicy polsko - białoruskiej zatrzymano nielegalny transport tygrysów. Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka zoo w Poznaniu, ruszyła zwierzętom na ratunek.

Na kanwie tych wydarzeń Cezary Harasimowicz stworzył opowieść o Tigre - gwieździe cyrku Paradiso. Pewnego dnia ten bohater zbuntował się i nie chciał skakać przez płonącą obręcz. Właściciel cyrku postanowił go sprzedać...

Tigre trafił do ciężarówki, wkrótce odkrył, że nie jest w niej sam. Ze zwierząt takich jak on jest w tym aucie więcej!

Co się z nimi stanie? Jaki los je czeka?

Ta przejmująca opowieść chwyci za serce każdego. W dodatku porusza naprawdę istotne kwedtie, na przykład wolności.

Właśnie za tę sporą dawkę refleksji i przemyśleń dotyczących zwierząt, lubimy Zwierzaki najbardziej.

Tygrysa polecamy Wam szczególnie.

Z ogromną radością sięganeliśmy po kolejną część z cyklu Zwierzaki - Tygrysa

„Tygrys” to kolejna pozycja w serii ZWIERZAKI, która jest książką uniwersalną, bo jak każda dobra opowieść dla młodych czytelników, trafi również do dorosłych. Można czytać ją rodzinnie, na głos. Ale również osobno, by potem rozmawiać z dziećmi o potrzebie wolności, o miłości i śmierci, o prawie do buntu, i o prawach zwierząt.
Marta Kurczewska w niezwykły sposób przedstawiła tę historie i sportretowała tygrysa. Subtelnie ale z pazurem!
Więcej na blogu:

Marta Kurczewska w niezwykły sposób...

Historią tygrysów, przewożonych w nieludzkich warunkach, których przemyt udaremniono na polsko-białoruskiej granicy, w 2019 roku temu żyły polskie media. Cezary Harasimowicz odtworzył najważniejsze etapy tułaczki tygrysów, nie z perspektywy strażnika granicznego, który jako pierwszy otworzył drzwi ciężarówki-umieralni, ale z perspektywy Tigre - tygrysa „wyrzuconego” z cyrku Paradiso za nieposłuszeństwo, sprzedanego złym ludziom, którzy szykowali dla niego żywot gorszy niż ten cyrkowy - pełen poszturchiwań przez kraty, pełen strachu przed trzaskającym batem, pełen samotności. Szykowali dla niego i jego towarzyszy podróży śmierć w męczarniach - bez wody, jedzenia, powietrza, światła, w ciasnej klatce.

Jednak historia Tigre to historia o nadziei. Mimo wszystko. Jakkolwiek to brzmi, ta historia ma pokazać, że zawsze jest nadzieja, że zawsze trzeba jej szukać, że światełkiem w tunelu może być gest obcej osoby, który trzeba łapać jak koło ratunkowe. To gorzka opowieść, pełna refleksji. To opowieść na ten czas, grudniowy. To opowieść pełna pytań, które my ludzie powinnismy sobie stawiać i które powinny nas skłaniać do zmian. Ta książka to mądrość.

„Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki uciekł.” (Cytat z książki „Tygrys”, który z nami już zostanie)

„… my zwierzęta, mamy większą intuicję niż wy, ludzie. Nawet jeśli nas zamykacie w klatce. Po prostu czasami wiemy więcej niż wy, bo my czujemy się częścią świata, a wy czujecie się władcami tego świata. A może chcielibyście cały świat zamknąć w klatce”? Nie sposób się nie zgodzić ze słowami Tigre, czyli głównego bohatera książki niezwykle zgranego duetu - Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej. Nie można przejść obojętnie obok tak poruszającej historii, inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. A chodzi o zatrzymanie w 2019 roku nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko – białoruskiej.

Ta książka przede wszystkim uwrażliwia na krzywdę, jaka dzieje się zwierzętom w cyrku. Młodzi czytelnicy mają okazję dowiedzieć się, jak są traktowane i jak bardzo cierpią. Może nie wszystko zrozumieją, ale myślę, że będą czuły, że coś jest nie tak, a przez to zmieni się ich postrzeganie cyrku i atrakcji, jakie oferuje.

Cezary Harasimowicz pokazuje dzieciakom, jak łatwo zamknąć nie tylko zwierzę, ale również siebie samego w klatce zbudowanej z oczekiwań zarówno swoich, jak i innych i jak bardzo tęsknota za wolnością może zniszczyć życie. Pojawia się też problem alkoholizmu, co uważam za niezwykle cenne. Ważna jest też tutaj perspektywa zwierzęcia, bo to jego oczami patrzymy na ludzi i ich sprzeczne zachowania, nic tutaj nie jest czarno – białe.

Najbardziej ludzkie w tej książce są tygrysy i to jest chyba najcenniejsza nauka, jaka z niej płynie. Jestem naprawdę poruszona nie tylko treścią, ale też ilustracjami Marty Kurczewskiej, które są po prostu wymalowane emocjami…To już kolejna świetna pozycja z serii Zwierzaki Wydawnictwa Agora. Polecam z całego serca!

Dziękuję Wydawnictwu Agora za egzemplarz do recenzji!

Cudowna wzruszająca książka dla każdego

Cudowna wzruszająca książka dla każdego