rozwińzwiń

Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej

Okładka książki Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej Cezary Harasimowicz
Okładka książki Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej
Cezary Harasimowicz Wydawnictwo: Lira literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Lira
Data wydania:
2023-09-20
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-20
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
235

Na półkach:

Nie znam pamiętników Reginy Salomei Pilsztynowej i jak jestem wielką fanką pamiętnikarstwa, zwłaszcza kobiecego, tak tutaj tej niewiedzy nie żałuję. Przez całą książkę miałam wrażenie, jakbym czytała fantazje trawionej przez ADHD i zestaw innych zaburzeń nastolatki. Tu Stambuł, tu Sofia, tam Petersburg, tutaj Wiedeń i znowu Stambuł. Tu jeden kochanek, tam drugi, trzeci, czwarty. Za tego wyjdę bo tak, za tamtego nie bo nie, a tego to nawet lubię, ale zostawię bo tak. Tutaj podleczę, tam poszpieguję, raz dziecko zostawię pod troskliwą opieką, raz wezmę wszędzie ze sobą a raz zostawię pod opieką niedorobionego gacha, który zagłodzi je na śmierć.

Książka napisana jest w formie pamiętnika, więc narrację mamy pierwszoosobową. Cóż z tego, skoro nawet to nie pomaga zrozumieć motywacji bohaterki, która zdaje się kierować wyłącznie impulsami. To naprawdę brzmi jak przygody osoby chorej, dla niepoznaki nazwanej czupurną i buńczuczną.

Harasimowicz za to ma pełną rację w jednej sprawie
- to dobry materiał do przeniesienia na ekran. Sprawdziłby się jako absurdalny serial Netflixa w stylu "Wielkiej" (o ile dodano by do niego trochę humoru, bo o ile "czupurności" jest w książce dużo to dowcipu już niekoniecznie).

Nie znam pamiętników Reginy Salomei Pilsztynowej i jak jestem wielką fanką pamiętnikarstwa, zwłaszcza kobiecego, tak tutaj tej niewiedzy nie żałuję. Przez całą książkę miałam wrażenie, jakbym czytała fantazje trawionej przez ADHD i zestaw innych zaburzeń nastolatki. Tu Stambuł, tu Sofia, tam Petersburg, tutaj Wiedeń i znowu Stambuł. Tu jeden kochanek, tam drugi, trzeci,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
180
174

Na półkach:

Lubicie książki pisane na podstawie wspomnień/pamiętników?

„Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej” powstawały właśnie na motywach pamiętnika Reginy”Proceder podróży i życia mego awantur” i są przewrotną opowieścią o pierwszej polskiej „lekarce”. Cudzysłów pojawił się tu nie bez powodu, bowiem była to samozwańcza lekarka bez formalnego wykształcenia.

Autor zabiera nas w podróż pełną przygód i właśnie tytułowe awantury i przygody są tu najsilniejszym motywem. Poznajemy samą Reginę i jej przypadkowe odkryte umiejętności medyczne, a właściwie nie do końca przypadkowe, a ujawniające się po długich obserwacjach pracy męża, lekarza. I gdy niespodziewanie musiała pomóc przy jednym zabiegu, „stała się” lekarką.

Cała to powieść to przewrotna i bardzo dynamiczna historia, w której wędrujemy między Stambulem, Wiedniem, Rosją w poszukiwaniu wyzwolenia i kobiecej wolności. Słowo „dynamiczna” muszę podkreślić, ponieważ tutaj naprawdę przygody wychodzą na pierwszy plan, a główna bohaterka jawi się jako działająca pod wpływem impulsu i bez przemyślenia kobieta, dla której najważniejsze jest bycie niezależną i nieważne są dla niej konsekwencje. A te często są fatalne. Krążymy między jej międzynarodowymi sukcesami a totalnym upadkiem i biedą, a w tym wszystkim pojawiają się kolejni mężczyźni i dzieci.

I choć lektury nie mogłam odłożyć, czytałam rozdział za rozdziałem, to jednocześnie mnie irytowała. Zwłaszcza nagłe przeskoki pokazujące porywczość i działanie bez namysłu głównej bohaterki - o! nagle biorę ślub, o! nagle jestem lekarzem, o! nagle odchodzę, o! mam kochanka itd. Może gdybym potraktowała tę książkę jako typowo przygodową, tobym odebrała ją inaczej. Nie wiem też czy to może taki styl autora, bo nie znam innych jego utworów.
I tu czułam pewien dysonans, bo z jednej strony przeczytam szybko i z ciekawością, z drugiej wiele rzeczy mi brakowało. Miałam wrażenie, że autor stworzył kobietę, która momentami w ogóle nie myśli i stawia swoje „ja” na pierwszym miejscu, co też daje kiepski obraz kobiet, które rzeczywiście wiele lat temu próbowały przebić się w męskim świecie i rzeczywiście miały coś do powiedzenia. Tu, mimo zdolności i zdobytego autorytetu w pewnych kręgach, wciąż mamy wrażenie, że jest to czysty przypadek i zawziętość, w której nie ma emocji i myślenia o innych (jak choćby o własnych dzieciach).

Cóż… aż ciężko mi to pisać, bo książka dla mnie była intrygująca i irytująca jednocześnie. Choć też językowo bardzo ciekawie się czytało i to był dla mnie plus, a także wyzwanie dla mózgu. Ale może spróbujcie sami, bo jestem ciekawa innych opinii.

Lubicie książki pisane na podstawie wspomnień/pamiętników?

„Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej” powstawały właśnie na motywach pamiętnika Reginy”Proceder podróży i życia mego awantur” i są przewrotną opowieścią o pierwszej polskiej „lekarce”. Cudzysłów pojawił się tu nie bez powodu, bowiem była to samozwańcza lekarka bez formalnego wykształcenia.

Autor...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1335
1333

Na półkach:

Oto głos ma niezwykła kobieta, której życie mogłoby stać się kanwą serialu przygodowego.
Regina Salomea urodziła się w 1718 roku w okolicach Nowogródka w rodzinie Rusieckich, którzy prawdopodobnie z judaizmu przeszli na katolicyzm. Już jako nastolatka sprawiała tyle kłopotów, że rodzice z ulgą wydali czternastoletnią córkę za, sporo od niej starszego, Jakuba Halpira, specjalistę od leczenia oczu. Mąż był luteraninem, Regina pozostała przy swoim wyznaniu. Oboje trafili do osmańskiego Stambułu i szybko (jako siedemnastolatka!) zyskała sobie klientelę wśród kobiet. Urodziwszy córkę Konstancję, rzuciła męża i przewędrowała całe osmańskie imperium jako bardzo skuteczna lekarka. Zajmowała się również handlem ludźmi. Trwały wojny, jeńców nie brakowało po żadnej stronie. Regina wykupowała tych, których rodziny mogły jej zapłacić za wolność bliskich i w ten sposób dorobiła się pokaźnej fortuny, a przy okazji także drugiego męża, bowiem Józef Fortunat von Pichelstein okazał się o tyle nietrafioną inwestycją, że nikt nie chciał za niego zapłacić, więc w końcu go poślubiła. Miała jeszcze dwóch synów...

(cd recenzji na fb)

https://www.facebook.com/photo/?fbid=804100054846115&set=a.530574235532033

Oto głos ma niezwykła kobieta, której życie mogłoby stać się kanwą serialu przygodowego.
Regina Salomea urodziła się w 1718 roku w okolicach Nowogródka w rodzinie Rusieckich, którzy prawdopodobnie z judaizmu przeszli na katolicyzm. Już jako nastolatka sprawiała tyle kłopotów, że rodzice z ulgą wydali czternastoletnią córkę za, sporo od niej starszego, Jakuba Halpira,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Chcę przeczytać
    29
  • Teraz czytam
    4
  • Legimi
    3
  • 2023
    3
  • E-book
    3
  • Literatura polska
    1
  • LEGIMI
    1
  • Samodzielne
    1
  • 0 silne kobiety
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej


Podobne książki

Przeczytaj także