Okładka książki Kosmita

Fundacja ING Dzieciom
biblioterapia, autyzm
typ
papier
8.43 (28 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Kosmita autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel - to książka, której bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc rodzinie zaakceptować trudne okoliczności, szukać wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodz...

Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodzinie braciszka. Kiedy rodzi się Kacperek nic już nie jest takie jak było. Jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę. W jej słowniku pojawia się nowe pojęcie - autyzm. A Kacper widzi i czuje, tylko nie potrafi o tym opowiedzieć... aż do pewnego dnia...

źródło opisu: http://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,867da4-kosmita.html

Opinie czytelników
Agnieszek | 2013-11-12
Na półkach: Zawodowo, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2013

Wzruszająca, ciepła, mądra - dla małych i dużych też.
Kosmici lądują tam, gdzie zechcą, toteż warto mieć świadomość, że można próbować nawiązać z nimi jakiś kontakt. Lub namiastkę kontaktu.

Juta | 2011-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2011

Trzeba zaznaczyć, że książka nie ma żadnego opisu ani recenzji i chciałabym to zmienić, gdyż warta jest tego!
"Kosmita" wpadł mi w ręce przypadkiem, kiedy szukałam literatury "kosmicznej" dla dziecka. Okazało się, że książka jest o poważnej chorobie jaką jest autyzm.
Autorka w cudowny i przystępny dla dzieci sposób opisuje wszystkie objawy choroby, co czuje dziecko, jakie rozterki przechodzą rodzice i jakie konsekwencje tej choroby odczuwa rodzeństwo.
Moje dziecko po raz pierwszy kiedy czytało książkę nie chciało skończyć jej czytać. To o czymś świadczy! Zapewniam, że i dorosły wiele może się z tej książki dowiedzieć. Gorąco polecam! Dla wszystkich. Nawet (a może szczególnie) dla tych, których nie dotyczy bezpośrednio tej problem.

Julia | 2012-08-15
Przeczytana: 02 lutego 2010

Jedno z najtrudniejszych zadań w procesie wychowania to rozmowa o sprawach trudnych- śmierci, narodzinach, ciężkiej chorobie, odmienności.
Ta książka to nie jest bajka na dobranoc, wymaga rozmowy rodzica z dzieckiem, pewnego przepracowania. Ale nie znam żadnej innej, która tak przystępnie, obrazowo, a jednak rzetelnie przybliża problem autyzmu. Dziecięcym językiem, z punktu widzenia dziecka. Zarówno tego autystycznego jak i "tego drugiego"- zdrowego, które nagle zaczyna się czuć nieważne, tylko dlatego, że nie jest chore.
Lektura obowiązkowa dla dzieci i rodziców, którzy mają kontakt z osobami autystycznymi, dla reszty- zalecana.

asikp_1 | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

fajna książka dla osób które dopiero co otrzymały diagnozę. Doskonale obrazuje co to jest za zaburzenie i jak można z nim życ. Kiedyś ktoś opisał raka - ze jest to przyjaciel który czasem pokazuje swoje gorsze oblicze. chyba tak samo jest i tutaj. Zatem "kosmita" traktuje jak zyc z takim przyjacielem.

Rena | 2013-07-04

Spojrzenie na dziecko autystyczne oczami drugiego dziecka. Pięknie pokazane jak oczekiwania względem pojawienia się kolejnego dziecka w rodzinie czasem muszą ulec przewartościowaniu. Gorąco polecam!

Jarosław | 2012-02-03

Warto zaznaczyć, że na podstawie książki zrealizowano spektakl grany w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie ze wspaniałymi piosenkami Mateusza Pospieszalskiego - http://www.teatr.bedzin.pl/spektakle/articles/kosmita-51.html

Julia | 2011-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2011

Cudowny sposób na pokazanie problemu autyzmu.

Pomysły na to ja żyć z osobą z autyzmem oraz jak pomóc takiej osobie.

Naprawdę godne polecenia !

Marianna | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Bardzo dobra książka ukazująca mentalność dzieci z autyzmem. Z jakimi problemami się borykają oraz jak w tym wszystkim próbuje odnaleźć się rodzina. Warto przeczytać.

Graif | 2014-06-03

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku