Okładka książki Kosmita

Fundacja ING Dzieciom
biblioterapia, autyzm
typ
papier
8,45 (31 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Kosmita autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel - to książka, której bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc rodzinie zaakceptować trudne okoliczności, szukać wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodz...

Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodzinie braciszka. Kiedy rodzi się Kacperek nic już nie jest takie jak było. Jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę. W jej słowniku pojawia się nowe pojęcie - autyzm. A Kacper widzi i czuje, tylko nie potrafi o tym opowiedzieć... aż do pewnego dnia...

źródło opisu: http://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,867da4-kosmita.html

Opinie czytelników
Agnieszek | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, Zawodowo
Przeczytana: 12 listopada 2013

Wzruszająca, ciepła, mądra - dla małych i dużych też.
Kosmici lądują tam, gdzie zechcą, toteż warto mieć świadomość, że można próbować nawiązać z nimi jakiś kontakt. Lub namiastkę kontaktu.

Juta | 2011-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2011

Trzeba zaznaczyć, że książka nie ma żadnego opisu ani recenzji i chciałabym to zmienić, gdyż warta jest tego!
"Kosmita" wpadł mi w ręce przypadkiem, kiedy szukałam literatury "kosmicznej" dla dziecka. Okazało się, że książka jest o poważnej chorobie jaką jest autyzm.
Autorka w cudowny i przystępny dla dzieci sposób opisuje wszystkie objawy choroby, co czuje dziecko, jakie rozterki przechodzą rodzice i jakie konsekwencje tej choroby odczuwa rodzeństwo.
Moje dziecko po raz pierwszy kiedy czytało książkę nie chciało skończyć jej czytać. To o czymś świadczy! Zapewniam, że i dorosły wiele może się z tej książki dowiedzieć. Gorąco polecam! Dla wszystkich. Nawet (a może szczególnie) dla tych, których nie dotyczy bezpośrednio tej problem.

Julia | 2012-08-15
Przeczytana: 02 lutego 2010

Jedno z najtrudniejszych zadań w procesie wychowania to rozmowa o sprawach trudnych- śmierci, narodzinach, ciężkiej chorobie, odmienności.
Ta książka to nie jest bajka na dobranoc, wymaga rozmowy rodzica z dzieckiem, pewnego przepracowania. Ale nie znam żadnej innej, która tak przystępnie, obrazowo, a jednak rzetelnie przybliża problem autyzmu. Dziecięcym językiem, z punktu widzenia dziecka. Zarówno tego autystycznego jak i "tego drugiego"- zdrowego, które nagle zaczyna się czuć nieważne, tylko dlatego, że nie jest chore.
Lektura obowiązkowa dla dzieci i rodziców, którzy mają kontakt z osobami autystycznymi, dla reszty- zalecana.

asikp_1 | 2014-02-16
Przeczytana: 21 października 2014

fajna książka dla osób które dopiero co otrzymały diagnozę. Doskonale obrazuje co to jest za zaburzenie i jak można z nim życ. Kiedyś ktoś opisał raka - ze jest to przyjaciel który czasem pokazuje swoje gorsze oblicze. chyba tak samo jest i tutaj. Zatem "kosmita" traktuje jak zyc z takim przyjacielem.

Rena | 2013-07-04

Spojrzenie na dziecko autystyczne oczami drugiego dziecka. Pięknie pokazane jak oczekiwania względem pojawienia się kolejnego dziecka w rodzinie czasem muszą ulec przewartościowaniu. Gorąco polecam!

Jarosław | 2012-02-03

Warto zaznaczyć, że na podstawie książki zrealizowano spektakl grany w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie ze wspaniałymi piosenkami Mateusza Pospieszalskiego - http://www.teatr.bedzin.pl/spektakle/articles/kosmita-51.html

Julia | 2011-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2011

Cudowny sposób na pokazanie problemu autyzmu.

Pomysły na to ja żyć z osobą z autyzmem oraz jak pomóc takiej osobie.

Naprawdę godne polecenia !

Marianna | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Bardzo dobra książka ukazująca mentalność dzieci z autyzmem. Z jakimi problemami się borykają oraz jak w tym wszystkim próbuje odnaleźć się rodzina. Warto przeczytać.

kate172 | 2014-11-24
Przeczytana: 2007 rok