Kosmita autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel - to książka, której bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc rodzinie zaakceptować trudne okoliczności, szukać wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w...

Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodzinie braciszka. Kiedy rodzi się Kacperek nic już nie jest takie jak było. Jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę. W jej słowniku pojawia się nowe pojęcie - autyzm. A Kacper widzi i czuje, tylko nie potrafi o tym opowiedzieć... aż do pewnego dnia...

źródło opisu: http://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,867da4-kosmita.html

• Pora westchnień, pora burz
  • Hotel Bankrut
  • Pułapka
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Owieczki dobre, owieczki złe

7,33 (3 ocen i opinii)
Red Rising: Gwiazda zaranna
Pierce Brown

9,2 (10 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7 (13 ocen i opinii)
Owieczki dobre, owieczki złe
Joanna Cannon

9 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Agnieszek | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, Zawodowo
Przeczytana: 12 listopada 2013

Wzruszająca, ciepła, mądra - dla małych i dużych też.
Kosmici lądują tam, gdzie zechcą, toteż warto mieć świadomość, że można próbować nawiązać z nimi jakiś kontakt. Lub namiastkę kontaktu.

Czarna_Strzala | 2015-04-28

Piękna i pełna ciepła książeczka o dziecku chorującym na autyzm.
Ola bardzo się cieszy, że urodził się jej braciszek. Ale zaraz, zaraz... On nie jest taki jak siostrzyczka olinej koleżanki. Kiedy starsza siostra do niego mówi, wcale się na nią nie patrzy. Zachowuje się, jakby żył w jakimś innym świecie. Ola nie wie co robić.
Ta książeczka w prosty sposób wyjaśnia najmłodszym, co to jest autyzm. Pomaga też rodzeństwu dzieci autystycznych.

Juta | 2011-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2011

Trzeba zaznaczyć, że książka nie ma żadnego opisu ani recenzji i chciałabym to zmienić, gdyż warta jest tego!
"Kosmita" wpadł mi w ręce przypadkiem, kiedy szukałam literatury "kosmicznej" dla dziecka. Okazało się, że książka jest o poważnej chorobie jaką jest autyzm.
Autorka w cudowny i przystępny dla dzieci sposób opisuje wszystkie objawy choroby, co czuje dziecko, jakie rozterki przechodzą rodzice i jakie konsekwencje tej choroby odczuwa rodzeństwo.
Moje dziecko po raz pierwszy kiedy czytało książkę nie chciało skończyć jej czytać. To o czymś świadczy! Zapewniam, że i dorosły wiele może się z tej książki dowiedzieć. Gorąco polecam! Dla wszystkich. Nawet (a może szczególnie) dla tych, których nie dotyczy bezpośrednio tej problem.

iwka | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Niesamowita książka pozwalająca wejść w świat dziecka autystycznego i jego otoczenia. Historia niezwykle mądra i urokliwa. Polecam każdemu - nie tylko dzieciom! :)

Julia Glesmann | 2012-08-15
Przeczytana: 02 lutego 2010

Jedno z najtrudniejszych zadań w procesie wychowania to rozmowa o sprawach trudnych- śmierci, narodzinach, ciężkiej chorobie, odmienności.
Ta książka to nie jest bajka na dobranoc, wymaga rozmowy rodzica z dzieckiem, pewnego przepracowania. Ale nie znam żadnej innej, która tak przystępnie, obrazowo, a jednak rzetelnie przybliża problem autyzmu. Dziecięcym językiem, z punktu widzenia dziecka. Zarówno tego autystycznego jak i "tego drugiego"- zdrowego, które nagle zaczyna się czuć nieważne, tylko dlatego, że nie jest chore.
Lektura obowiązkowa dla dzieci i rodziców, którzy mają kontakt z osobami autystycznymi, dla reszty- zalecana.

asikp_1 | 2014-02-16
Przeczytana: 21 października 2014

fajna książka dla osób które dopiero co otrzymały diagnozę. Doskonale obrazuje co to jest za zaburzenie i jak można z nim życ. Kiedyś ktoś opisał raka - ze jest to przyjaciel który czasem pokazuje swoje gorsze oblicze. chyba tak samo jest i tutaj. Zatem "kosmita" traktuje jak zyc z takim przyjacielem.

Rena | 2013-07-04

Spojrzenie na dziecko autystyczne oczami drugiego dziecka. Pięknie pokazane jak oczekiwania względem pojawienia się kolejnego dziecka w rodzinie czasem muszą ulec przewartościowaniu. Gorąco polecam!

Julia Kasicka | 2011-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2011

Cudowny sposób na pokazanie problemu autyzmu.

Pomysły na to ja żyć z osobą z autyzmem oraz jak pomóc takiej osobie.

Naprawdę godne polecenia !

Baś | 2015-04-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Naprawdę dobra. W bardzo obrazowy sposób wyjaśnione to, w jaki sposób czuję się rodzina i samo dziecko. Nie można zaprzeczyć, że czytając to, robi się człowiekowi naprawdę smutno... Jednak potrzebne są książki, które takie tematy poruszają. A ta to robi w mistrzowski sposób. Wydaje mi się, że samym dzieciom łatwiej będzie zrozumieć istotę tej choroby, jeśliby się czytało tą książkę. Polecam..

Anna | 2016-01-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

GENIALNA! Pisana w konwencji książeczki dla dzieci z ilustracjami. I rzeczywiście jak najbardziej dzieci mogą ją przeczytać. Jednak według mnie tak naprawdę adresowana jest do dorosłych. Bardzo uwrażliwia na drugiego człowieka. Świetnie oddaje istotę autyzmu.

Cała Polska Czyta Dzieciom - wybrano 10 książek dekady

Podczas wczorajszej uroczystości z okazji 10-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom ogłoszono listę dziesięciu najważniejszych książek dekady.