Tajemnica

7 (71 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Belgarath the sorcerer
Polgara, Rivia, Torak, Rivia
Michał

Jest to trzecia część opowieści o losach czarodzieja Belgartha. "Stronnicy Toraka po całym świecie tropią Polgarę, ukrywającą kolejnych Dziedziców Rivańskiego Tronu. Szpiedzy bezskutecznie poszukują jej we wszystkich krainach. Tymczasem przepowiednie zapowiadają ostateczną bitwę pomiędzy Torakiem a reszta bogów. Belgarth stara się zgromadzić siły, które zapewniłyby zwycięśtwo Dobra. Niestety, nikt nie potrafi przewidzieć, czym zakończy się starcie.

Bacha85 | 2014-09-23
Przeczytana: wrzesień 2014

To już zwieńczenie, czyli księga piąta i szósta opowieści spisanej przez Belgaratha. W poprzednim tomie dotarliśmy do dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Rivie, ten tom wieńczą narodziny Gariona i jego przeprowadzka na farmę Faldorna w Sendarii. W tym samym miejscu rozpoczyna się „Pionek proroctwa”, czyli pierwsza z ksiąg Belgariady.

Rivanie nie pozostali bierni, po tym jak utracili swojego króla, wyruszyli z krwawą odsieczą paląc ogromne połacie Nyissańskiej dżungli. Belgarath zaś ma okazję stanąć oko w oko z Salmissarą, choć wynik tego starcia może być zaskakujący. Jednak odwet na wężowym ludzie, to nie jedyna wojna opisana w tym tomie. Wielkimi krokami Konieczność prowadzi wszystkich do kluczowego starcia pod VoMimbre i choć od śmierci Goreka minęły całe wieki, dla uczniów Aldura oraz Toraka nie mają one wielkiego znaczenia.

Ostatnia z ksiąg kroniki Belgaratha skupia się na ukrywaniu przodków Gariona i przygotowywaniu gruntu przed finalnym Wydarzeniem, w którym w...

Artur | 2014-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Jedna z niewielu książek, gdzie autorowi naprawdę udaje się prawdziwie połączyć narratora z postacią, oddając jednocześnie jego charakter, usposobienie i styl. Cały trzytomowy cykl jest napisany w takim stylu, jednakże trzeci tom jest o tyle bardziej emocjonujący, że w końcu docieramy do wydarzeń, które bezpośrednio poprzedzały cykl z Belgarionem.

Tom trzeci, podobnie jak poprzednie, opiera się na zmaganiach Belgaratha z agentami drugiej konieczności oraz próbach odnalezienia odpowiednich wskazówek w proroctwach. Okazuje się, że dotychczasowe życie czarodzieja było dość pracowite, a jego kilkudziesięcioletnie studia dotyczące trawy były wyjątkiem.

Książka może nie należy do wielkich dzieł, ale jest bardzo sympatyczną dodatkową możliwością aby pobyć jeszcze w tym świecie i potowarzyszyć naszym ulubionym bohaterom.

| 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z serii, do których będę wracać jeszcze wiele razy. Najlepiej dopracowany świat fantasy, z jakim się zetknęłam. Bohaterowie, wobec których nie można przejść obojętnie. Lubię większość powieści Eddingsów, ale świat "Belgariady" oraz "Malloreonu" zawsze pozostanie moim ulubionym. Drugim domem.

Doczekałam się opisu bitwy pod Vo Mimbre... i Toraka. Torak... Gdzieś już wspominałam, że mam słabość do bogów usiłujących przejąć władzę nad światem.

Uważam, że Chamdar powinien zostać Uczniem Toraka. Cthuchik i Urvon byli głupcami. Mimo że żyli setki lat i dysponowali wiedzą oraz doświadczeniem, do jakich pomniejsi Grolimowie nie mieli dostępu, obaj skończyli żałośnie: pierwszy unicestwił się zakazanym Słowem (po wiekach studiów?), zaś drugi wpadł w łapy demonów (zachłanny dureń!). Chamdar natomiast był ambitny i przebiegły: chyba jako jedynemu udało mu się wywieść w pole słynny drasański wywiad. Gdyby Rak Cthol należało do niego, sprawy mogłyby przybrać zupełnie inny obrót....

nati02andi | 2012-11-23
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 22 listopada 2012

Za dużo polityki, i to raczej w mętnym wydaniu.
Za dużo sentymentalnych rozmyślań Belgaratha na tematy... ano, wszystkie.
Za dużo opisów.
Za mało dialogów, które zrównoważyłyby treść i nadały lekkości.
Za mało akcji.
Za mało Pol, jej poczucia humoru i sprzeczek z ojcem.
Książka przypomina encyklopedię, tracąc przez to na wartości. Nudniejsza od poprzedniej, może nawet od wszystkich innych. Niestety, widać, że była pisana na siłę.

NonReal | 2016-12-02
Na półkach: Fantasy, Przeczytane