Listy perskie

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Lettres persanes
83-06-00160-5
powieść epistolarna, Usbek, Rica
klasyka
Jeanpaul

Inne wydania

Utwór napisany w 1721 roku przez Monteskiusza, wydany anonimowo w Amsterdamie. Jest to powieść epistolarna polifoniczna składająca się ze 161 listów. Głównymi bohaterami utworu są Uzbek oraz Rica, dwaj Persowie, którzy odbywają podróż po Europie, zaś w latach 1712-1720 mieszkają we Francji. Piszą oni listy do swoich przyjaciół by podzielić się z nimi wrażeniami z krajów europejskich, oraz otrzymać wiadomości z Persji.

Marek Krzystek | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

To nie chodzi o jakieś historyczne znaczenie tego Dzieła. Po prostu czytając co i rusz musiałem samego siebie przekonywać co do daty jego powstania. To naprawdę był XVIII wiek, a może jednak XXI? Czy społeczeństwo z czasów Ludwików było aż tak podobne do współczesnego europejskiego? A może historia zatoczyła wielkie koło i znaleźliśmy się na początku stulecia kryzysu i stąd te wszystkie ludzkie postacie podobne do nam współczesnych? Monteskiusz utrafił w dzisiejszego ducha wyśmienicie, nawet z niepokojącym zainteresowaniem światem mahometan.
Jednakże głównie jest to książka o społeczeństwie francuskim i tu z niesamowitą ostrością potrafił wyłuskać charakterystyczne osobniki, które wtedy jak i dzisiaj zasiedlają elity towarzyskie. I mają całkiem podobne zachowania i poglądy. Cóż, czasy się zmieniają, rewolucje ścinają głowy królom, wojny niszczą narody, Internet staje się namiastką prawdziwego życia, a elity pozostają niewzruszone.
Przy okazji dzieło jest niewyczerpalnym źródłem...

Gabrielle | 2013-07-05

"Listy perskie" są niesamowitą powieścią, która z wdziękiem łączy filozofię z romansem, a jednocześnie pokazuje daje miarodajny obraz społeczeństwa francuskiego (i nie tylko) na początku XVIII wieku. Mimo upływu lat przemyślenia i poglądy Monteskiusza nadal są aktualne, a jego styl pozostaje lekki i bardzo zrozumiały.

MaiTakeru | 2012-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2012, Studia

Styl pisania co prawda niezgorszy, a listy z seraju - zajmujące, jednak rozważania Monteskiusza w (przeważających) listach Usbeka i Riki nie przypadły mi do gustu. Pełno w nich złośliwości wynikających (zwłaszcza w przypadku krytyki katolicyzmu) z zadziwiającej mnie krótkowzroczności i cynizmu. Owszem, Usbek i Rika to Persowie (zatem - osoby nie rozumiejące Europejczyków), ale ponoć Persowie uczeni... Zbyt często nie czuć tego zupełnie - choć może działa tu upływ czasu, który osłabił niegdyś być może mocne argumenty.

hrabian | 2012-09-23
Przeczytana: 08 października 2012

Mocno aktualne - co mnie bardzo zaskoczyło.

Gabriela | 2017-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2017

Przyjemna, łatwa w odbiorze i zaskakująco aktualna. Listy są króciutkie, przez co utwór można sobie dozować w małych porcjach na przerwie na papierosa czy w kolejce na poczcie.

Wabi | 2017-04-11
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Usbek dostaje od eunuchów relacje z jego seraju.

Iga_milka | 2017-06-30
Na półkach: Francja, Przeczytane