O duchu praw

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Seria:
- Meandry Kultury
- Tytuł oryginału:
- De l'esprit des lois
- Wydawnictwo:
- Vis-á-Vis/Etiuda
- Data wydania:
- 2016-09-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 1997-01-01
- Liczba stron:
- 744
- Czas czytania
- 12 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379981151
- Tłumacz:
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tagi:
- Tadeusz Boy-Żeleński nauki polityczne prawo filozofia teoria XVIII wiek
Monteskiusz, właściwe Charles Louis de Secondat, baron de La Brède et de Montesquieu (1689-1755) – francuski filozof, prawnik, czołowy przedstawiciel myśli oświeceniowej, autor takich dzieł jak Listy perskie (w których poddał ostrej krytyce rządy absolutystyczne za czasów króla Ludwika XIV),Rozważania nad przyczynami wielkości i upadku Rzymu czy właśnie chyba najważniejsze O duchu praw
. To w gruncie rzeczy od Monteskiusza mamy do czynienia z zasadniczym rozróżnieniem władz na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Jego wykład to swego rodzaju XVIII-wieczny manifest zdrowego rozsądku, liberalizmu i umiarkowania. W O duchu praw nie tylko nie podziela poglądów Hobbesa (o prawie naturalnym),ale dowodzi, że wbrew Hobbesowi prawo musi się rządzić pewnymi zasadami, owym „duchem praw”. Monteskiusz wyróżniał trzy formy władzy: despotię, monarchię i republikę, która może mieć ustrój demokratyczny lub arystokratyczny. Każdy z tych ustrojów opiera się na innej podstawie: w tyranii rządzi strach, w królestwie honor, w demokracji zaś cnota lub wstrzemięźliwość rządzących. Mimo upływu lat teoria Monteskiusza wyłożona w tej książce w warstwie zasadniczej – pomijając historycznie uwarunkowane rozważania o geografii czy klimacie – ciągle pozostaje aktualna.
Wolność polityczna polega na bezpieczeństwie, lub bodaj na przekonaniu, jakie się ma o swoim bezpieczeństwie. Prawda, iż w demokracji lud robi jakoby to, co chce: ale wolność polityczna nie polega na tym, aby robić to, co się chce. W państwie, to znaczy w społeczności, w której są prawa, wolność może polegać jedynie na tym, aby móc czynić to, czego się powinno chcieć, a nie być zmuszonym czynić tego, czego się nie powinno chcieć.
Trzeba sobie wrazić w umysł, co to jest niepodległość i co to jest wolność. Wolność jest to prawo czynienia wszystkiego tego, na co ustawy pozwalają; gdyby zaś jeden obywatel mógł czynić to, czego one zabraniają, nie byłby już wolny, ponieważ inni posiadaliby z natury rzeczy tę samą możność.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 292
- 82
- 60
- 13
- 7
- 4
- 2
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Przypomina, na czym polegają najprostsze zależności na świecie. Najprostsze, czyli takie, które na ogół najtrudniej zrozumieć.
Przypomina, na czym polegają najprostsze zależności na świecie. Najprostsze, czyli takie, które na ogół najtrudniej zrozumieć.
Pokaż mimo toAnaliza prawa starożytnego i średniowiecznego na świecie.
Analiza prawa starożytnego i średniowiecznego na świecie.
Pokaż mimo toCzy warto przeczytać książkę, która pokaże zależność wielkości Państwa, klimatu na typ rządów, obronność czy też wolności obywateli ? Gdyby tylko współcześni politycy czytali Monteskiusza, w którym podobno zaczytywał się Napoleon łatwiej byłoby im zrozumieć co wpływa na politykę. Jak wyglądają prawa wychowania w różnych typach rządów, te i inne społeczno-panśtwowe kwestie poddane analizie z przykładami zachowań i praw starożytnych podane bardzo przystępnym językiem.
Uwagi:
Inne wydanie: Tom 1
Czy warto przeczytać książkę, która pokaże zależność wielkości Państwa, klimatu na typ rządów, obronność czy też wolności obywateli ? Gdyby tylko współcześni politycy czytali Monteskiusza, w którym podobno zaczytywał się Napoleon łatwiej byłoby im zrozumieć co wpływa na politykę. Jak wyglądają prawa wychowania w różnych typach rządów, te i inne społeczno-panśtwowe kwestie...
więcej Pokaż mimo toSzczerze mówiąc obawiałem się tego dzieła ponieważ tematyka którą porusza nie należy do moich ulubionych. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują, dzieło jest bardzo przystępne, przyjemnie się czyta, w niektórych fragmentach wręcz porywa czytelnika, jestem mile zaskoczony. Pozycja warta uwagi.
Szczerze mówiąc obawiałem się tego dzieła ponieważ tematyka którą porusza nie należy do moich ulubionych. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują, dzieło jest bardzo przystępne, przyjemnie się czyta, w niektórych fragmentach wręcz porywa czytelnika, jestem mile zaskoczony. Pozycja warta uwagi.
Pokaż mimo to