René
ciotka_idalia

Inne wydania

Utwór literacki François-René de Chateaubrianda opublikowany po raz pierwszy w 1805, napisany trzy lata wcześniej. W założeniach autora miał stanowić literackie rozwinięcie koncepcji zasad moralnych zawartych w tekście Duch wiary chrześcijańskiej, jak również komponent szerszej epopei zatytułowanej Naczezi, której akcja rozgrywała się w osiemnastowiecznej, podbitej przez Francuzów Luizjanie.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ren%C3%A9_%28powie%C5%9B%C4%87%29

źródło okładki: www.books-troszkiewicz.com.pl

yootsuu | 2014-11-18
Przeczytana: 16 października 2014

romantyzm to jedna z moich ulubionych epok w literaturze, dlatego mam pewne wymagania, jeśli chodzi o te utwory. 'Rene' mnie nie zachwycił, ale jest to porządnie napisana, ciekawa opowieść o smutnych losach nie tylko głównego bohatera, ale i jego siostry. dobrym posunięciem było wyjście poza granice Europy i 'przemycenie' kilku informacji o Luizjanie, dzięki temu utwór nie jest wtórny i aż tak typowy.
zakończenie - zestawienie dwóch postaw to również plus tej krótkiej historii.

zapewne nigdy już nie wrócę do tego tytułu, ale czytanie nie było męczące czy ogłupiające, a to jest bardzo ważne w przypadku lektur obowiązkowych! ;)

| 2015-11-30
Przeczytana: 01 grudnia 2015

W pewnym sensie to niezła zapowiedź nihilizmu.

mellon_collie | 2017-05-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Chateaubriand chciał skrytykować Goethego i jego Wertera, ale osiągnął efekt odwrotny od zamierzonego. "René" nie posiada takiej mocy perswazyjnej, jakiej zapewne chciał autor, ale mimo to jest pięknym, lirycznym tekstem.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2011 rok

Rene płacze. Rene i jego wodospad.
To Rene.
Rene i jego siostra.

| 2011-11-15
Na półkach: Przeczytane, Francuska
Przeczytana: marzec 2011

jak na romantyzm - świetne!

mrsmalyrusek | 2017-06-17
Shae | 2017-06-12