Lettres persanes
filozofia i etyka
Arkadiusz

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grot | 2018-10-25

Zbiór 161 listów z XVIII wieku (powieść epistolarna) pomiędzy podróżującym po Europie Persem Uzbekiem a jego znajomymi (głównie małżonkami i eunuchami, których to zadaniem było pilnować wspomnianych kobiet, aby dobrze się prowadziły, gdy Pan poza ojczyzną).

Książka zawiera wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących ludzkiej natury, psychiki, postępowania, obyczajów np. „człowiek, któremu brak jakiegoś talentu, szuka pociechy w tym, że nim pogardza”.

Monteskiusz zawarł w swoim oryginalnym dziele wiele przemyśleń politycznych; pochwala systemy gdzie panuje wolność i równość w przeciwieństwie do absolutyzmu, skupiającego władze w nielicznej garstce pławiącej się w luksusach, podczas gdy większość ludzi żyje w biedzie.

Wiele też jest w „Listach perskich” aspektów religijnych, niekiedy dość przewrotnych, intrygujących, skłaniających do przemyśleń; gdzie przykładowo krytyce poddany został katolicyzm, iż z jednej strony darzy świętością małżeństwo, a z drugiej jeszcze większą świętością...

Marek Krzystek | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

To nie chodzi o jakieś historyczne znaczenie tego Dzieła. Po prostu czytając co i rusz musiałem samego siebie przekonywać co do daty jego powstania. To naprawdę był XVIII wiek, a może jednak XXI? Czy społeczeństwo z czasów Ludwików było aż tak podobne do współczesnego europejskiego? A może historia zatoczyła wielkie koło i znaleźliśmy się na początku stulecia kryzysu i stąd te wszystkie ludzkie postacie podobne do nam współczesnych? Monteskiusz utrafił w dzisiejszego ducha wyśmienicie, nawet z niepokojącym zainteresowaniem światem mahometan.
Jednakże głównie jest to książka o społeczeństwie francuskim i tu z niesamowitą ostrością potrafił wyłuskać charakterystyczne osobniki, które wtedy jak i dzisiaj zasiedlają elity towarzyskie. I mają całkiem podobne zachowania i poglądy. Cóż, czasy się zmieniają, rewolucje ścinają głowy królom, wojny niszczą narody, Internet staje się namiastką prawdziwego życia, a elity pozostają niewzruszone.
Przy okazji dzieło jest niewyczerpalnym źródłem...

Gabrielle | 2013-07-05

"Listy perskie" są niesamowitą powieścią, która z wdziękiem łączy filozofię z romansem, a jednocześnie pokazuje daje miarodajny obraz społeczeństwa francuskiego (i nie tylko) na początku XVIII wieku. Mimo upływu lat przemyślenia i poglądy Monteskiusza nadal są aktualne, a jego styl pozostaje lekki i bardzo zrozumiały.

hrabian | 2012-09-23
Przeczytana: 08 października 2012

Mocno aktualne - co mnie bardzo zaskoczyło.

MaiTakeru | 2012-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2012, Studia

Styl pisania co prawda niezgorszy, a listy z seraju - zajmujące, jednak rozważania Monteskiusza w (przeważających) listach Usbeka i Riki nie przypadły mi do gustu. Pełno w nich złośliwości wynikających (zwłaszcza w przypadku krytyki katolicyzmu) z zadziwiającej mnie krótkowzroczności i cynizmu. Owszem, Usbek i Rika to Persowie (zatem - osoby nie rozumiejące Europejczyków), ale ponoć Persowie uczeni... Zbyt często nie czuć tego zupełnie - choć może działa tu upływ czasu, który osłabił niegdyś być może mocne argumenty.

Gabriela | 2017-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2017

Przyjemna, łatwa w odbiorze i zaskakująco aktualna. Listy są króciutkie, przez co utwór można sobie dozować w małych porcjach na przerwie na papierosa czy w kolejce na poczcie.

Natalia | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Zacznijmy od tego, że sięgnęłam po Listy Perskie ze względu na studia. Wcześniej niewiele o nich wiedziałam, pamiętałam jedynie datę wydania jeszcze z lekcji historii... I wtedy to się stało. Trafiłam do innego świata. Przeniosłam cały swój bagaż emocjonalny, duchowy do odległej krainy, której poranny brzask i gwieździste niebo jawiły mi się czymś obcym. Znalazłam upajającą mądrość, płynącą z każdego słowa, osnutą woalem rodem z azjatyckiego seraju. To połączenie sprawiło, że nie byłam w stanie choćby na moment odstawić lektury. Pochłonęła mnie do głębi. Jest to arcydzieło wszech czasów, które ukształtowało mnie na nowo, otwierając drzwi do nowego świata. Świata piękna i zadziwiającej mądrości.

Wabi | 2017-04-11
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Usbek dostaje od eunuchów relacje z jego seraju.

Teoremat | 2018-11-28