Le folle journée ou le Mariage de Figaro
klasyka

Inne wydania

Nieśmiertelna historia przebiegłego i dowcipnego sługi, Figara, który dzięki swojej inteligencji wygrywa z własnym panem pojedynek o rękę i wdzięki pięknej Zuzanny. Postać Figara odgrywa w sztuce pierwszoplanową rolę; zachowanie i wypowiedzi sługi nadają całości komedii satyrycznego tonu. Ulubiony bohater publiczności, przewyższający swojego chlebodawcę pod wieloma względami, stał się symbolem żądań ludu wobec monarchii francuskiej.

Sonia | 2014-01-18
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Akcja dzieje się w zamku Augas-Frescas, niedaleko Sewilli. Trwają ostatnie przygotowania do ślubu Zuzanny i Figara – oboje służą w zamku Hrabiego Almavivy. Ceremonia ma odbyć się wieczorem. W prezencie od swego Pana otrzymali najlepszy pokój w całym zamku. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że ów Hrabia – zamkowy „Don Juan” - rości sobie prawo do pierwszej nocy spędzonej z panną młodą, zgodnie z przywilejem feudała. Narzeczeni obmyślają intrygę, dzięki której miłość ma zwyciężyć z niecnotą. Pomaga im niegdyś kochana, dziś zaniedbana przez męża Hrabina.

„Wesele Figara” to kontynuacja wydarzeń zawartych w „Cyruliku Sewilskim” tego samego autora. Nazywane jest nawet jego „szóstym aktem”. O ile „Cyrulik...” jest lekki i frywolny, o tyle „Wesele...” staje się komedią drapieżną, polityczną, silnie pokazującą stosunek tzw. „trzeciego stanu” do bezkarności szlachty.

Szczytowym punktem komedii jest monolog Figara, w którym to – nie szczędząc ostrych słów - lokaj przewyższa swego...

Goszka | 2015-02-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 07 lutego 2015

Znakomicie napisana komedia, która mimo upływu czasu, wciąż bawi. Talentem jest nadać bohaterom charakter samymi dialogami i talent ten Pierre Beaumarchais posiadał. Prócz komizmu sytuacyjnego, który wysuwa się na plan pierwszy, autor z wdziękiem przemycił w sztuce kilka trafnych uwag o społeczeństwie; Ich aktualności zaś nie można podważyć nawet 200 lat po premierze sztuki. Z czystym sercem polecam.

Alcaria | 2015-11-09
Przeczytana: 27 października 2015

Z jednej strony urocza historia, z drugiej strony ostra krytyka dyskusyjnej moralności arystokratów. Spełnia wszelkie zadania swojego gatunku, a do tego mistrzowsko bawi trafnymi spostrzeżeniami i czaruje pięknym zbiorem charakterów. Zdecydowanie polecam, sama bez wątpienia do niej wrócę : )

Krzysztof Frątczak | 2010-11-01

Zanim przeczytałem książkę, dobrze znałem operę Mozarta...na szczęście okazało się, że nie było to libretto bez muzyki; komedia jest genialnie napisana.

Lenkaite | 2013-02-07
Przeczytana: grudzień 2008

Urocza komedia!:))) opowiadająca o sile prawdziwej miłości, która obejmuje wszystkie grupy społeczne (jeden z pierwszych utworów, gdzie to sługa - czyli ktoś z niższego stanu - jest mądrzejszy od pana! W czasie premiery miało to bardzo znaczący wydźwięk!)

Rose | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Doskonale napisana komedia! Pochłonęłam ją w przeciągu jednego (dzięki temu bardzo miłego) wieczoru.

Beate | 2015-05-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2015

Wciąga, świetna komedia :) polecam

Mol_Ksiazkowy | 2014-09-02

Genialna komediowa sztuka teatralna.

Ivi | 2016-09-30
Kathes | 2016-08-18