Królowa Camilla

Wydawnictwo: W.A.B.
Queen Camilla
978-83-7414-382-0
satyra

W desperackiej próbie rozprawienia się z przestępczością i zwalczenia zamieszek Jack Barker, premier Wielkiej Brytanii, postanawia utworzyć Strefy Zamknięte dla wszelkiej maści wyrzutków społecznych, w tym kryminalistów, nieudaczników, głupców, chorobliwie otyłych i Rodziny Królewskiej. Książę Karol i miłość jego życia, Camilla, zamieszkują w Kwiatowej Strefie Zamkniętej wraz z resztą Rodziny...

Książę Karol i miłość jego życia, Camilla, zamieszkują w Kwiatowej Strefie Zamkniętej wraz z resztą Rodziny i licznymi psami. Spokój zostaje zburzony, kiedy Królowa ogłasza decyzję o abdykacji, a Karol odmawia objęcia tronu. Jednak gdy tylko książę William proponuje swoją kandydaturę, pojawia się jeszcze jeden pretendent - nieślubny owoc związku Karola i Camilli. Z kart tej powieści wyziera najlepsze oblicze Sue Townsend - ostre, satyryczne i przezabawne. To inteligentna, świetnie napisana, choć niekiedy przerażająca fantazja na temat współczesnej Wielkiej Brytanii.

Najdroższy Karolu, dzisiejszego ranka o 9.30 abdykowałam ze stanowiska Królowej Anglii, Przewodniczącej Wspólnoty Narodów itd., itd., itd.. Ściskam serdecznie, Mama
PS Dziś jest Dzień Kubła na Śmieci na Kółkach
PPS Przekaż uściski Królowej Camilli
(fragment)

[opis zaczerpnięty z www.onet.pl]

Marta Lichnerowicz | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Jeśli myślicie, ze nie jest to książka o psach to grubo się mylicie! To książka przede wszystkim i psach i o tym jak uratowały one monarchię.
Trzynaście lat po zwycięstwie Republikanów brytyjska Rodzina Królewska, zostaje zamknięta w Gettcie zwanym Kwiatową Strefą Zamkniętą, wraz z innym skazanym na banicję członkami społeczeństwa, od złodziei i morderców począwszy, na skazanych za brak pocztowego znaczka, skończywszy. Rodzina Królewska zaopatruje się w sklepie „wszystko za funta”, uprawia przydomowy warzywniak i wiedzie życie na wygnaniu. Książęta William i Harry pracują na budowach a Karol i Camilla hodują nawet kurczaki! Przyczyną tego wszystkiego jest klątwa jaką rzuciła na Karola i jego rodzinę umierająca podczas polowania lisica:
„Mamy rodzinne powiązania, Wasza Królewska Wysokość – powiedział lis.- Ty, wraz ze swą żoną i przyjaciółmi, upolowaliście i rozszarpaliście moją pra-pra-prababcię w zagajniku w Leicestershire. Rodzinna legenda głosi, że psy szły za jej zapachem...

Kasia | 2012-04-26
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Sięgnęłam po tą książkę właściwie tylko i wyłącznie przez wzgląd na jej autorkę. Po tym jak zaśmiewałam się do łez nad losami Adriana Mola, liczyłam na skrzące się humorem strony. Niestety, zawiodłam się. Książka jest ledwo przeciętna. Sama idea przedstawienia Wielkiej Brytanii jako świata z "Roku 1984" Orwella wzbudziła we mnie prawdziwy entuzjazm, który po kilku stronach zmalał do niemal zera. Rodzina królewska (poza Harrym i Williamem) nie wzbudziła ani mojej sympatii ani zainteresowania. Szkoda. Nie lubię odkładać na półkę niedoczytanych książek, więc przemęczyłam się i z ulgą doczytałam ostatnie zdanie, które właściwie nic nie wyjaśniło.

ursi | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Ta książka pewnie bawi bardziej Anglików niż pozostałą część europejczyków. Miałam problem z dokończeniem jej i z trudnością dobrnęłam do końca. Autorka, której jak widać nie brakuje wyobraźni, nie zachęciła mnie do większego zainteresowania się jej pisarstwem. Nie polecam, chyba, że ktoś lubi historyjki o gadających psach.

kaśka | 2011-11-25

Świetnie przerysowana rzeczywistość, postacie również chociaż może to i wszystko prawda.Obraz społeczeństwa, bezkrytyczności myślenia i przyjmowania wszystkiego co mówią władze. Są jednostki, które myślą i po cichu sieją sprzeciw a najmądrzejsze i skore do konstruktywnego działania są ....psy.

Iwona | 2014-05-16

Niepotrzebnie łudziłam się, że będzie to coś w stylu serii o A.Mole'u.
Och, jakże się rozczarowałam!
Humoru 90% mniej niż w innych książkach autorki, dziwna fabuła, w końcu doszło do tego, że na stronie 79 powiedziałam "niet" i zwróciłam to dzieło do biblioteki.

Majesty | 2011-04-10
Przeczytana: czerwiec 2007

Tak bardzo surrealistyczne, że aż prawdziwe :)

Elenoir | 2011-05-20
Przeczytana: 2011 rok

Miało być surrealistycznie, sarkastycznie i straszno, a wyszło nudno i - miejscami - niesmacznie. Odradzam. Lepiej poprzestać na "Królowa i ja". Moją opinie o obu książkach można przeczytać na blogu:

Czytelnick | 2014-02-09

Bez pretensji do uczenia czytelnika i wskazywania mu drogi. Bardzo dobra rozrywka. Śmiałem się do siebie w autobusie, czasem w głos. Pękający balon wokół wielkiej tradycji.

kluska781 | 2013-10-16

Po całej serii o Adrianie M . spodziewałam się świetnej książki . Niestety nie tym razem . Jakoś dotrwałam do końca ale tym razem się zawiodłam .

Magda | 2013-10-24
Przeczytana: wrzesień 2013

wypożyczona przypadkiem, wciągała mnie szybko i skutecznie by zarwać noc, przeczytana szybko i z uśmiechem na twarzy