Powrót Niani

Nanny Returns
978-83-240-1416-3
Nowy Jork, niania
Ag2S

Powrót Niani to kontynuacja bestsellerowej powieści Emmy McLaughlin i Nicoli Kraus Niania w Nowym Jorku. W tym samym bezpośrednim, pełnym humoru i niepozbawionym złośliwości stylu przedstawiają dalsze losy swojej ulubionej bohaterki, jeszcze głębiej wnikając w nęcącą zbytkiem i bogactwem atmosferę Nowego Jorku. Nic tak nie intryguje, jak życie mieszkańców Piątej Alei. Nic tak nie szokuje, jak grzechy, które próbują ukryć.

Nanny zaczyna nowe życie. Wkracza w dorosły świat nowojorskiej socjety w towarzystwie przystojnego męża, ukochanego pieska i Chanel. Bo czego to nie można wyszperać w szafie ukochanej babci. Na co dzień Nanny walczy z remontem nowego domu w Harlemie, nieobecnością Ryana, który działa w Afryce z kolejną misja ONZ-u oraz usiłuje rozkręcić własną firmę konsultingową. Jej kariera gwałtownie przyśpiesza, gdy otrzymuje propozycję współpracy z prestiżową nowojorską szkołą. Szybko okaże się jednak, że codzienne kłopoty Nanny to prawdziwy relaks, w porównaniu z katastrofą, jaką sprowadza ze sobą Grayer, jej dawny wychowanek z Piątej Alei.

Nanny powraca, by po raz kolejny wcielić się w rolę opiekunki, teraz jednak o wiele mądrzejszej i dojrzałej. Przyjdzie jej rozwiązywać nie tylko domowe problemy Grayera i jego brata Stiltona, uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych do szkół z internatem, poznawać erotyczne gierki uprzywilejowanych nastolatków, ale przede wszystkim stawić czoło swoim dawnym koleżankom. Czy wytrzyma konfrontację z tymi zamożnymi żonami nowojorskich bankierów? Zblazowanymi zakupowiczkami, żyjącymi na wodzie i marchewce, specjalistkami od operacji plastycznych i kart kredytowych? Młodymi matkami, które posyłają dzieci na Tai Chi dla Maluchów, prawdziwymi władczyniami Piątej Alei?

Niania powraca, by odbudować rodzinę i być może, stworzyć swoją.

lacerta | 2011-11-02
Na półkach: Zekranizowane, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2011

Pierwsza część zdecydowanie bardziej mi się podobała. Ta była trochę nijaka i jakby naciągana. Chociaż też ładnie ukazuje sposób radzenia sobie z problemami i życie elity i ludzi bogatych, które jest na pewno dalekie od tego jak powinno wyglądać pedagogiczne wychowanie dzieci.

Nanette | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Pierwszą część przeczytałam dawno temu, ale z tego co pamiętam, była lepsza, niż dalszy ciąg. Nan była młoda, niedoświadczona, naiwna i w swój sposób urocza. Dopiero poznawała świat i uroki życia. A teraz? To, co było śmieszne w jedynce, teraz jest żenujące, a główna bohaterka momentami wciąż zachowuje się jak dwudziestolatka. Mam wrażenie, że kontynuacja została napisana troszeczkę na siłę, jakby autorkom zabrakło weny i pomysłu. Pozycja zaliczona, ale specjalnie nie zachwyca.

ewela1216 | 2015-05-30
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 maja 2015

Książka nie porywa... Długo ją czytałam i nie czekałam na kolejną wolną chwilę, żeby móc przeczytać co się dalej wydarzy u bohaterów... Jak dla mnie to książka ta nie ma żadnego mądrego przesłania, przez co nic nie wnosi do życia czytelnika.

Alina | 2010-10-07
Przeczytana: 30 września 2010

Miałam postanowienie, że obejrzę film na podstawie pierwszej części, żeby przypomnieć sobie fabułę (jednocześnie ze świadomością, że nie mam pojęcia, jak się ma ekranizacja do powieści). To była dobra decyzja. Definitywnie.

Mija dwanaście lat od czasu akcji pierwszej części powieści. Nan jest dorosła, ma męża i wszyscy dookoła oczekują od niej dziecka. Ona sama nie jest pewna, czy tego chce. Mąż wyjeżdża, zostawia ją samą z bałaganem w rozsypującym się domu, gdzie firma budowlana robi wszystko, tylko nie to, co powinna. W całym tym zamieszaniu, oraz nowej pracy, na jej drodze pojawia się Grayer, syn państwa X, jej ostatni podopieczny.

Nie czytałam pierwszej części, dlatego mogę się sugerować jedynie filmem. W związku z tym wydaje mi się, że ekranizacja nie była zbyt wierna oryginałowi, co wprowadzało w moje czytanie lekki zamęt. Ale styl autorek (naprawdę chciałabym wiedzieć, na jakiej zasadzie wyglądało ich wspólne pisanie) zanudzał, zapętlał, nie pozwalał się skupić. Wydarzenia...

Ewa | 2010-12-24
Przeczytana: grudzień 2010

Nie zachwyca. Teoretycznie Nan dorosła. Ale tylko teoretycznie, bo czytając jej wynurzenia cały czas mamy wrażenie, że widzimy przed sobą nastolatkę. Na dodatek taką, która wybitnie nie potrafi sobie poradzić z otaczającą ją rzeczywistością. Poza tym całą tą historię dałoby się opowiedzieć krócej i na pewno ciekawiej. Nie polecam.

Agata | 2012-12-06

Nudny sequel popularnej książki, napisany tylko dla pieniądzy, bez pomysłu i właściwie bez sensu. Zagmatwane opisy towarzyskich i zawodowych problemów Nan, tudzież jej nieudanego małżeństwa z nieciekawym facetem, na siłę wciśnięty wątek toksycznej rodziny X = strata czasu, porzuciłam po przeczytaniu jednej piątej.

Daria | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Kontynuacja "Niani w Nowym Jorku". O ile pierwszą część naprawdę przyjemnie się czytało - choć mnie tematyka naprawdę zasmuciła, wrażliwa jestem - o tyle "Powrót..." niesamowicie mi się dłużył. Czekałam aż coś się zacznie dziać i się nie doczekałam. A szkoda.

Kanakuji | 2012-10-28
Przeczytana: 27 października 2012

Książka bardzo mi się podobała sama nie wiem czy pierwsza czy druga część jest lepsza. W tej strasznie współczułam Nan co do domu i Grayerowi :( Ale ogółem książka mi się podobała.

nina19 | 2016-02-18

Bardzo mi się podobała "Niania w Nowym Jorku", więc przeczytałam i "Powrót niani". I, mówiąc szczerze, niekoniecznie.

visenna88 | 2016-03-19
Na półkach: MBP Leszno, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2016

Wierzę, że wydarzenia opisane w tej książce są bardzo prawdopodobne. Zapewne dlatego tak bardzo zmęczyłam się, gdy ją czytałam. Główna bohaterka musi skonfrontować się z absurdem nowojorskiej elity rodziców "korespondencyjnych" - tak ich nazywam, to ci, których bardziej interesuje wystrój wnętrz (mówiąc to mam na myśli zatrudnienie snobistycznego dekoratora wnętrz, nie własnoręczne poszukiwania podyktowane jakimkolwiek smakiem czy wyczuciem estetycznym). Poza nerwicami elity stolicy Wschodniego Wybrzeża mamy również sposobność rzucić okiem na psychozy Hollywood - dzięki jednej postaci, w której - jak mam nadzieję - kondensuje się inspiracja paroma ekscentrycznymi aktorami amerykańskich wytwórni snów.

Jest to opowieść o wkraczaniu w dojrzałość, o odnajdywaniu siebie (wszak podobno trzydziestka to nowa dwudziestka) oraz o relacji między miłością a odpowiedzialnością i konsekwencjami powiązanymi z trudnymi wyborami, które zmuszają nas do wyrzeczeń, rozłąki,...