Królowa Camilla

2008-01-01
2012-04-07
978-83-7414-382-0
Ewa Świerżewska
sue townsend wielka brytania królowa elżbieta książe karol camilla

Najlepsza książka Sue Townsend. Książka przezabawna, antypolityczna, wyśmiewająca bardzo celnie rozmaite problemy Zjednoczonego Królestwa i całego świata. Niewykluczone, że spora grupa poczuła się obrażona- mam nadzieję, że powieść ta nie padnie ofiarą cancel kulturę.

Królewska alternatywa. Dalszy ciąg „Królowa i ja”. Brytyjski humor.

Królewska alternatywa. Dalszy ciąg „Królowa i ja”. Brytyjski humor.

Kontynuacja książki "Królowa i ja". Rodzina Windsorów nadal, już od 13 lat, mieszka w Piekielnym Zaułku, oddalonym o 305 km od Pałacu Buckingham getcie otoczonym płotem z drutem kolczastym. Ich sąsiadami są narkomani, kryminaliści i wyrzutki społeczeństwa. Na kostkach noszą identyfikatory jak więźniowie, obowiązuje ich godzina policyjna, zakaz opuszczania strefy, korespondencja jest cenzurowana, a w telewizji są tylko propagandowe kanały rządowe. Tak jest odkąd Jack Barker został premierem.
Tak mniej więcej zaczyna się książka, od nakreślenia miejsca akcji.
W "Królowej i ja" autorka skupiła się na postaci Elżbiety II. Tu kluczowa miała być Camilla Parker-Bowles. Rzeczywiście, większość wydarzeń dzieje się w domu Karola i Camilli, natomiast perypetie Windsorów i tytułowa koronacja Camilli stanowią jeden z przeplatających się wątków, niekoniecznie główny. Autorka na równi opisuje zmagania Barkera z wyborami, wątek kandydata na nowego premiera, Boya Englisha, który w programie wyborczym ma przywrócenie monarchii, motyw nieślubnego dziecka Karola i Camilli, Grahama Cracknalla, oraz temat wytępienia w Wielkiej Brytanii psów.
Książka jest napisana nieco chaotycznie; między dialogami ludzi autorka wplata dialogi psów, które rozumieją ludzką mowę i w ogóle zachowują się jak ludzie. Ogólnie wątek psi jest dominujący, bo to one mają bezpośredni wpływ na wynik wyborów parlamentarnych.
W zasadzie czytało się dobrze, to lekkie powieścidło dla miłośników UK. Autorka mocno osadza bohaterów pośród brytyjskich przedmiotów, dookreślając ich markę lub nazwę własną. Tworzy przez to bardzo hermetyczny język przekazu, niezrozumiały poza Zjednoczonym Królestwem bez przypisów, co jest dla mnie minusem.
Ogólnie rzecz biorąc Sue Townsend nie jest jakąś dobrą pisarką, widać niedociągnięcia w konstrukcji książki i budowaniu fabuły, natomiast rojalistom z pewnością się spodoba na zasadzie żartu, opowieści przez prowokację.

"Królowa Camilla" jest to druga część historii opisującej alternatywne życie brytyjskiej rodziny królewskiej po obaleniu monarchii przez premiera. Mimo, że nie przeczytałam pierwszej części ("Królowa i ja"),to bez trudu wsiąknęłam w historię. Jest ona bardzo mocno... angielska. Kto interesuje się brytyjskim życiem publicznym, bez trudu zrozumie odniesienia do znanych postaci, czy głośnych skandali. Książka aż kipi od absurdalnych i śmiesznych incydentów oraz dialogów. Przez to, że Anglia Sue Townsend została podzielona na strefy zamknięte, przypomina ona trochę "Rok 1984" Orwella w formie nonsensu. Jest to typowa literatura rozrywkowa, która doskonale spełniła swoje zadanie - rozśmieszyła mnie, gdy naprawdę tego potrzebowałam. Daję mocne 7*

Ja jak zwykle odwrotnie niż wszyscy: od zawsze nie lubię Adriana Mole'a, nie podobał mi się też Numer 10, a do sięgnięcia po królową Camillę zachęciła mnie kura w koronie, paląca papierosa :D Zapowiadała się katastrofa: segregacja ludzi na podstawie kiepskich przesłanek, getto nazwane przewrotnie Kwiatową strefą, godziny policyjne, identyfikatory na kostkach, znęcanie się nad zwierzętami i nielubiana autorka... to nie miało prawa mi się podobać. A jednak się podobało! Uśmiałam się miejscami do łez: szklana podłoga w salonie "Króla rusztowań" z widokiem na zużytą prezerwatywę, premier prowadzący do ołtarza swoją córkę tuż po wdepnięciu w psią kupę, Karol hodujący kury i ciągle czekający na pierwsze jajko, nieślubny syn BHP-owiec i mistrz gry w pchełki, gadające psy, Lord (Michael) Jackson z Nibylandii, Akademia Księżnej Michael, w której uczono "współczesnych manier" i tak możnaby wymieniać w nieskończoność. Humor raczej specyficzny, nie każdemu przypadnie do gustu. Jestem zaskoczona swoim odbiorem tej książki - może was też zaskoczy?

Uśmiałam się do łez. Myślę, że zachwyceni tą publikacją będą zarówno pasjonaci angielskiego dworu, jak i wielbiciele świata zwierząt domowych. Ot, tak przewrotnie :)

Jeśli myślicie, ze nie jest to książka o psach to grubo się mylicie! To książka przede wszystkim i psach i o tym jak uratowały one monarchię.
Trzynaście lat po zwycięstwie Republikanów brytyjska Rodzina Królewska, zostaje zamknięta w Gettcie zwanym Kwiatową Strefą Zamkniętą, wraz z innym skazanym na banicję członkami społeczeństwa, od złodziei i morderców począwszy, na skazanych za brak pocztowego znaczka, skończywszy. Rodzina Królewska zaopatruje się w sklepie „wszystko za funta”, uprawia przydomowy warzywniak i wiedzie życie na wygnaniu. Książęta William i Harry pracują na budowach a Karol i Camilla hodują nawet kurczaki! Przyczyną tego wszystkiego jest klątwa jaką rzuciła na Karola i jego rodzinę umierająca podczas polowania lisica:
„Mamy rodzinne powiązania, Wasza Królewska Wysokość – powiedział lis.- Ty, wraz ze swą żoną i przyjaciółmi, upolowaliście i rozszarpaliście moją pra-pra-prababcię w zagajniku w Leicestershire. Rodzinna legenda głosi, że psy szły za jej zapachem przez całe mila w dolinie Belvoir. O zmierzchu wycieńczona i przerażona, uciekła z pól do prywatnego ogrodu, by znaleźć schronienie u życzliwego gospodarza. Rozwścieczone psy, zachęcana przez pędzących ich śladem ludzi na koniach, przeskoczyły przez płot i otoczyły moją przodkinię, zmuszając ją siłą do wyjścia przez otwarte drzwi szklarni. Świadek donosił, ze pra-pra-prababcia błagała psy o litość, mówiąc im, że ma w domu szczenięta, które potrzebują jej mleka. Płakała, że jeśli psy ją zabiją, zabiją też jej szczeniaki, które będą powoli i w mękach umierać z głodu. Błagała je mówiąc: ”Wy i ja jesteśmy tym samym gatunkiem, jesteśmy winni lojalność sobie a nie rodzajowi ludzkiemu”. Ale psy wyły, żądne krwi, i tylko nieliczne słyszały jej błagania. Nim pierwszy pies zatopił zęby w jej futrze i mięsie, pękło jej serce.„
I tak w wyniku klątwy lub tez zawirowań politycznych, Rodzina Królewska, żyłaby w najgorszym zakątku Londynu. Gdyby nie fakt, że jeden z polityków postanowił skazać na banicję także czworonogi. Wydano prawo mówiące o tym, że każde gospodarstwo domowe, mogło mieć tylko jednego psa, a od tego jednego posiadanego musiało płacić pięćset funtowy podatek. Ludzie zaczęli więc masowo porzucać i mordować psy. Także Windsorowie musieli wybrać tylko jednego z psów, który mógłby zostać wraz z nimi. Tego już psy nie mogły znieść! Pod przewodnictwem dzielnego Corgiego Harissa, wzięły sprawy w swoje łapy. Pierwszą decyzją było zawarcie moratorium na podział między psami z rodowodem a kundlami. Potem zaczęły się organizować a potem …. ;-) Tego dowiecie się z ksiązki!

Książki Sue Townsend zawsze pełne są angielskiego czarnego humoru, tak jest i tym razem . Królowa Camilla jest groteskową wersją Roku 1984 Georga Orwella, do którego zresztą kilkukrotnie autorka nawiązuje. Wspaniała, zabawna ale i biorąc pod uwagę, obecną sytuacje polityczna w Polsce, nieco przerażająca pozycja.

Niepotrzebnie łudziłam się, że będzie to coś w stylu serii o A.Mole'u.
Och, jakże się rozczarowałam!
Humoru 90% mniej niż w innych książkach autorki, dziwna fabuła, w końcu doszło do tego, że na stronie 79 powiedziałam "niet" i zwróciłam to dzieło do biblioteki.

Niepotrzebnie łudziłam się, że będzie to coś w stylu serii o A.Mole'u.
Och, jakże się rozczarowałam!

Bez pretensji do uczenia czytelnika i wskazywania mu drogi. Bardzo dobra rozrywka. Śmiałem się do siebie w autobusie, czasem w głos. Pękający balon wokół wielkiej tradycji.

wypożyczona przypadkiem, wciągała mnie szybko i skutecznie by zarwać noc, przeczytana szybko i z uśmiechem na twarzy

• Mam
  • 2015
  • Zaczęte, ale nie skończone..