Zarys dziejów traktora po ukraińsku

Okładka książki Zarys dziejów traktora po ukraińsku Marina Lewycka
Okładka książki Zarys dziejów traktora po ukraińsku
Marina Lewycka Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Albatros
Inne

Okładka książki Bard: The Short Story Collection Claire Fuller, Sarah Hall, Joanne Harris, Marina Lewycka, Chigozie Obioma, Adam Thirlwell
Bard: The Shor... Claire Fuller, Sara...
Okładka książki Refugee Tales Patience Agbabi, Inua Ellams, Abdulrazak Gurnah, Marina Lewycka, Ali Smith
Refugee Tales Patience Agbabi, In...
Okładka książki Książki wybrane Powrót lwa Obiecaj mi Teraz ją widzisz Wojna domowa Nelson DeMille, Richard Paul Evans, Joy Fielding, Marina Lewycka
Książki wybran... Nelson DeMille, Ric...

Najpotężniejszym orężem w trwającej obecnie wojnie jest nic innego jak traktor ukraiński. Warto zatem dowiedzieć się, gdzie ta potęga ma swoje źródło i jak wypada na tle historii. Nie zawsze w tym celu trzeba sięgać po naukowe opracowania. Czasem tego typu informacje znajdziemy na marginesach fikcyjnych powieści. Nie inaczej jest tym razem. Te wtrącenia dotyczące traktorów oraz retrospekcje ukazujące historię rodziny od czasów wojny, aż do emigracji do Anglii, są w zasadzie najciekawszymi fragmentami książki.

Opis z okładki sugeruje, że jest to świetna komedia. Hm… ja tu komedii nie widzę. Raczej dramat. Wykorzystywanie starszych osób (tu w celu uzyskania dóbr materialnych oraz właściwego obywatelstwa drogą małżeństwa),a także piętno imigrantów. Wynika z książki, że całkowita asymilacja imigrantów, o ile w ogóle jest możliwa, to dopiero w kolejnych pokoleniach. Osoby opuszczające swój kraj na zawsze zostają w rozkroku - nigdzie nie są tak naprawdę u siebie.

Książkowy konflikt sióstr jest dość infantylny - gdzie to okładkowe połączenie sił wobec wspólnego wroga?. Być może to celowy zabieg, aby trochę zrównoważyć powagę książki. Skutek niestety jest taki, że w zasadzie nic tu się nie klei. Szkoda

...nieprzesadna, emigrancka martyrologia i dobry humor ... chciałbym czegoś takiego w polskim kontekście...

jest coś w tej książce, mimo, że słodko-gorzka, polecam

jest coś w tej książce, mimo, że słodko-gorzka, polecam

Słodko-gorzka historia ukraińskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Książka ciekawa ,pełna emocji ,wciągająca. Polecam.

No serio, kto pisze te opisy: "najlepsza komediowa książka"??? Co w tej książce było zabawnego: dramat staruszka, czy może obozy koncentracyjne podczas II wojny światowej? A może gangsterski kapitalizm na Ukrainie?
Pomimo niełatwej tematyki, powieść jest napisana lekko, dobrze się ją czyta.

Pomimo niełatwej tematyki, powieść jest napisana lekko, dobrze się ją czyta.

W książce jest dużo czarnego humoru z życia sióstr, przeplatane wątkami historycznymi z czasów trudnych warunków życia rodziców na wschodzie. Ciekawie pokazane cechy natury ludzkiej.

Zabarwiona groteską i czasami niesmacznym czarnym humorem, historia dwóch sióstr ratujących starzejącego się ojca przed "papierowym małżeństwem". W tle dwudziestowieczne dramaty ludzkości. Głód, wojna, nazizm i obozy pracy. Pomiędzy tym wplecione rozważania na temat budowy, historii i zastosowania traktora.
Czytając opis zamieszczony na okładce książki; -"Najlepsza powieść komediowa ostatnich lat - światowy bestseller! Śmiech przeplata się z płaczem, momenty humorystyczne z dramatycznymi" zastanawiam się czy ktoś czasami nie podmienił 300 stron w moim egzemplarzu.

Czytając opis zamieszczony na okładce książki; -"Najlepsza powieść...

Upolowałam tą książkę podczas jakiejś akcji wymiany książkami w Krakowie. Ludzie tak ją przerzucali z biurka na biurko, aż wpadła w moje ręce. Powiem tak: to moje największe zaskoczenie. Niepozorna zarówno z wyglądu jak i z tytułu :-) Świetnie napisana historia (a w zasadzie dwie) z potężną dawką humoru. Polecam - dajcie się zaskoczyć :)

Według informacji z okładki "najlepsza powieść komediowa ostatnich lat". Serio, kupa śmiechu: znęcanie się nad staruszkiem, agresja słowna i fizyczna, głód i wojna na Ukrainie, obóz pracy w nazistowskich Niemczech, prześladowania stalinowskie, ukraińska biedna imigrantka (samotna matka z dzieckiem) w Wielkiej Brytanii - hahaha.

Powieść lekko się czyta (może w tym przebija się jej komediowość?),ale jest mocno naiwna. Na plus, że w całym tym zamieszaniu nie wiedziałam jak się skończy.

Powieść lekko się czyta (może w tym przebija...

Książka pełna humoru, momentami też bardzo poważna. Opisuje dzieje ukraińskiej rodziny na emigracji w Anglii. Ojciec - staruszek po siedemdziesiątce, po śmierci żony postanawia poślubić młodą i piękną Ukrainkę. Jam można się domyślić, kobiecie tej nie zależy na miłości starszego pana, lecz na jego pieniądzach. Ojca z opresji próbują wydobyć 2 córki. Prywatnie od zawsze wojujące ze sobą i zupełnie różne od siebie siostry. W książce fabuła teraźniejszości przerywana jest krótkimi wzmiankami o historii rodziny z czasów wojny, co stanowiło dla mnie najciekawszy element książki. Bardzo dobrze się czyta. Polecam.

• 2015
  • 1001