Wierność w stereo

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
High Fidelity
Ag2S

Inne wydania

Opowieść o tym, co naprawdę liczy się w życiu. Trzydziestopięcioletni Rob Fleming, uzależniony od muzyki pop właściciel podupadającego sklepu z płytami, zadaje sobie pytanie, czy warto żyć w maleńkim mieszkaniu w otoczeniu płyt i kompaktów, czy raczej powinno się założyć rodzinę i pomyśleć o prawdziwej pracy? Czy warto planować swe życie z kimś, czyja kolekcja płyt jest nieporównywalna z naszą? Czy warto przyjaźnić się z kimś, kto słucha tandetnej muzyki? Powieść Nicka Hornby'ego - pełna pokoleniowego snobizmu, uczuć i wyrzutów sumienia - jest książką, której się nie zapomina, smutną,śmieszną i prawdziwą. Natychmiast po opublikowaniu stała się powieścią kultową, błyskawicznie uzyskała miano "klasyka", na jej podstawie nakręcono film Przeboje i podboje.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Opinie czytelników (1944)
wiejskifilozof | 2015-07-05

Krótka książka, a tyle w niej mądrych słów.Ba mogę nawet napisać,że to taki mały poradnik.Jak dorastać i być odpowiedzialnym.Rob i jego kumple prowadzą w Londynie, taki mały kameralny sklepik z płytami.I sam już nie wie, o czym to była książką.Czy o kobietach, czy o muzyce ?
Rob na naszych oczach zaczyna dorastać.Jakże inny był na początku książki.Gdzie w relacjach damsko-męskich interesował,go głównie rozmiar biustu dziewczyny.Gdzie jego związki były burzliwe,acz szybkie.I ulotne.
Książka, była dla mnie dość domyślna.Tak więc finał,nie był zbyt zaskakujący.
Co do muzyki, to tu pełny szacunek.Podane nazwy zespołów i tytuły piosenek.Czapki z głów.
Ale książkę,oceniam na dobrą.Za bardzo domyślna./

izabela81 | 2016-07-16
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2016

"Wierność w stereo" to sercowe rozterki faceta po trzydziestce. Bohater opisuje swoje uczucia z niezwykłą precyzją. Trochę jak na mnie było tego za dużo. Na początku mu współczułam, ale potem zaczął mnie irytować. Bo czy facet może do takiego stopnia użalać się nad sobą, swoim losem, związkami? Nazwałabym to współczesną wersją cierpiącego Wertera. W książce nie brak też humoru.

Największym zaskoczeniem było dla mnie zdanie:
"Wspaniale jest mieć depresję: człowiek robi, co chce, i nikt nawet nie piśnie."

Książka może być ciekawa dla tych, co mają jakie takie pojęcie o muzyce, dla innych może być nużąca. Bo zespołów i piosenek to tu nie brak.

Bosy_Antek | 2011-10-13

Dlaczego mam czytać średnie książki? Zadaję sobie pytanie za każdym razem, gdy narzucam uczniom narzucany mi kanon lektur. Jak długo można katować młodych ludzi muzealnymi skamieniałościami w stylu "Gloria victis" lub "Świętoszek" czy inni "Ludzie bezdomni"?

Cała sztuka walki z lekturą polega na tym, by w tych kopalinach znaleźć coś, co może błyszczeć światłem współczesnego świata. Coś, co może współgrać z dzisiejszymi problemami, wątpliwościami, pytaniami.

***

Czytałem,nie bez pewnej męki niższego rzędu, powieść angielskiego pisarza wagi nieciężkiej, Nicka Hornby'ego. "Wierność w stereo" się nazywa i nawet zekranizowano to dziełko kiedyś.

Nie powiem, nieco się męczyłem obserwując rozterki sercowe faceta po trzydziestce. Gościa powinienem lubić - fanatyk muzyki, właściciel kiepsko prosperującego sklepu płytowego, kolega dwóch innych muzycznych popaprańców, z którymi wciąż wciąż spiera się o niemal wszystko.

Powinienem lubić tego marudzącego, szukającego sensu życia loosera,...

Katarzyna Busłowska | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Przyznaję, że nie czytało się tego jakoś szczególnie łatwo. Główny bohater jest naprawdę wkurzający. Na początku mu współczułam. Z każdą kolejną stroną to uczucie było jednak coraz słabsze. Jest samolubnym dupkiem i nie zasługuje na Laurę, mimo, że ona też go zdradziła. Nie wiem dlaczego ucieszyłam się kiedy do siebie wrócili.
Podobały mi się przede wszystkim wnikliwe obserwacje głównego bohatera na temat życia i związków (np. fragment o damskiej bieliźnie). Laura próbowała go przekonać, że upodobania muzyczne nie powinny mieć wpływu na to, jak odbiera innych ludzi. Niby racja, ale wciąż mam w głowie wers z "Twojej generacji": "Nigdy w życiu nie pokocham dziewczyny, która słucha disco polo". Po prostu są granice, których się nie przekracza:) Na przykład Tina Turner:D
Urzekły mnie dialogi. To ciągłe "Nie wiem" było takie szczere. Nie szczere w sensie, że bohaterowie naprawdę tak myśleli, ale szczere dlatego, że było to jedyne, co było się w stanie z siebie wyrzucić w danym...

MaciekWroc | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Mam problem z oceną tej książki, bo z jednej strony fabuła dotyka muzyki i stert płyt CD, czyli tego co bardzo lubię, a z drugiej wywody i analizy głównego bohatera Roba są miejscami niestrawne.

Na okładce jest dopisek: "literatura w spódnicy" - czyli co: książka dla szkotów ? ;) Może to jest ostrzeżenie, a ja gapa, nie zauważyłem ?

Ogólnie książka jest sympatyczna, tylko nadmiar dywagacji i tzw. "bicia piany" powala miałkością. Rob - facet "30+" właściciel sklepu z płytami dla ambitnych słuchaczy (tak uważa) opisuje historie swych kolejnych dziewczyn i analizuje je na milion sposobów. Asumpt do tego daje mu kolejne odejście Laury (tej laski na poważnie), którego on nie jest w stanie zrozumieć. Jednocześnie nie chce się zmienić ani na jotę (bo po co?) i tkwi w marazmie swego życia wiecznego chłopca.
Książka irytowała mnie infantylizmem, co zmusza do czytania na raty.
Jednym słowem: dla wytrwałych i dla psychologów nastoletnich dusz ;)

Herma | 2011-08-21

Gdybym napisała tę recenzję wczoraj, brzmiałaby zupełnie inaczej. Na szczęście, około dziesiątej wieczorem zaczęłam przeglądam książkę Nicka Hornby'ego, nie dowierzając, że autor „Był sobie chłopiec” (co prawda, oglądałam tylko ekranizację, ale scenariusz nie wziął się z powietrza, prawda?), „ Wpadki”, „Długiej drogi w dół”, „Futbolowej gorączki” czy „Była sobie dziewczyna”, którego pięć filmów zekranizowano, wiele esejów wydano również w Polsce i także był recenzentem, mógł zrobić mi taką krzywdę. Początkowo przeglądałam książkę o wdzięcznym tytule: „Wierność w stereo” wyłącznie ze względu na ogromną ilość muzyki, bo ten człowiek (i bohater) ma wręcz obsesję na jej punkcie. Nim zdążyłam zauważyć, zamiast notować kolejny tytuł bądź osobowość, wczytywałam się w nieco skomplikowany monolog narratora.

Jest nim trzydziestopięcioletni Robert Fleming, właściciel podupadającego sklepu muzycznego, bez żony, dzieci czy prawdziwych przyjaciół. Wszystko to zagubił gdzieś między latami...

Najpiękniejsza, najbardziej zastanawiająca książka, jaką do tej pory przeczytałam; do tego tyle odniesień do muzyki... Coś dla mnie (choć kojarzyłam może jedną trzecią wykonawców)! Jedną gwiazdkę zabieram tylko za niezrozumiałe ostatnie strony... Cóż, może to kwestia mojego bycia kobietą, podczas gdy historię opowiada mężczyzna.

desaparecido | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Kocia muzyka... I nie mam wcale na myśli piosenek, o których jest mowa w książce, tylko rozterki uczuciowe niezrównoważonego emocjonalnie, dorastającego (hm... 36-letniego) faceta.

TheBulversaint | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Inteligentne i wnikliwe studium związków międzyludzkich i męskiego sposobu myślenia. Ponadto dużo humoru, dzięki znakomicie napisanych dialogach i ogromna ilość odniesień do muzyki. Przez to ostatnie czułem pewnego rodzaju więź z głównym bohaterem, co tylko wzmocniło moje pozytywne wrażenia na temat książki. Pierwsze spotkanie z twórczością Nicka Hornby'ego i na pewno nie ostatnie.

isabelle142 | 2014-04-27
Na półkach: Podana dalej, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Znalazłam tę książkę na przecenie w Carrefourze. Była w opłakanym stanie - z rozklejającą się, porysowaną i pozaginaną okładką i pomyślałam sobie, że tylko ja mogę uratować ją przed dalszą destrukcją ;) Poza tym zaintrygowała mnie wzmianka o muzyce pop, którą to fascynację aktualnie przechodzę... Niestety, nie jest to 80's synth pop, który tak uwielbiam, a bardziej, yyy, zakurzony, tak bym to ujęła. A 99% piosenek, o których wspomina autor, nawet nie znam. Smutno.
Główny bohater zaś zasługuje na miano Najbardziej Przeciętnego Faceta W Dziejach Literatury. Nie wyróżnia się on niczym szczególnym poza tym, że jest okropnie niezdecydowany, sam nie wie, czego oczekuje od życia, żyje muzyką i paple o niej na okrągło (gdybym podzielała jego upodobania, pewnie wzbudziłoby to moją sympatię, jednak tak się nie stało), a na dodatek ma tendencję do wywoływania dziwnych scen. Dywagacje na temat muzyki stają się dla Roba punktem wyjścia do refleksji nad kobietami, sensem życia i nim samym....

zobacz kolejne z 1934
Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?