Nadobna dziewica

Tłumaczenie: Bartłomiej Zborski
Wydawnictwo: Bellona
A Fair Maiden
Accolada

Najnowsza, bardzo dobrze przyjęta przez krytykę, powieść wybitnej amerykańskiej pisarki, arcydzieło jej na wpół "gotyckiego" stylu prozy, jakiemu ostatnio hołduje. Osią fabularną przejmującej historii związku Katyi Spivak - pochodzącej z nizin społecznych 16-letniej dziewczyny dorabiającej sobie podczas letnich wakacji opieką nad dziećmi nowobogackiej rodziny Engelhardtów - z arystokratycznym i zamożnym artystą, 68-letnim Marcusem Cullenem Kidderem jest prastara anglosaska lub celtycka pieśń ludowa "The Ballad of Barbara Allen". Rzecz dzieje się w Bayhead Harbor, ekskluzywnej miejscowości wypoczynkowej nad Atlantykiem; początkowo zaskoczona i zdziwiona dziewczyna, skłonna przypisać zainteresowanie swoją osobą przez M. Kiddera wyłącznie względom erotycznym, zostaje stopniowo wciągana w tryby prowadzonej przezeń osobliwej i ekscentrycznej gry, z nieoczekiwanym i niesamowitym finałem.

Gosia | 2016-03-08
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2016

To druga książka Joyce Carol Oates, którą przeczytałam i pomału wyrabiam sobie zdanie na temat jej twórczości.
Poprzednio czytałam "Czarna dziewczyna, biała dziewczyna". Widzę kilka podobieństw, głównie w warstwie obyczajowej dotyczącej koloru skóry, pochodzenia, wychowania, różnic w statusie społecznym.
Nie dopatrzyłam się natomiast zbytnio gotyckiego charakteru tej powieści.
Intrygująca historia niejednoznacznego związku 16-latki pochodzącej z patologicznego środowiska oraz 68-letniego tajemniczego arystokraty niepokoi i wciąga coraz głębiej aż do zaskakującego finału.
Trzeba przyznać, że autorka zostawia czytelnikowi prawo do własnego osądu tej dziwnej opowieści oraz motywów postępowania głównych bohaterów tego spektaklu.
Ta książka znowu zaostrzyła mój apetyt na twórczość tej Pani.

Anika | 2013-12-20
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Książka ma niewielkie rozmiary (ok. 200 stron), ale posiada głębię i wielowymiarowość. Opisana przez autorkę historia - dziwny związek szesnastoletniej dziewczyny z prawie siedemdziesięcioletnim panem niewątpliwie wzbudza emocje. Wielki plus dla Pani Oates za to, że pozwala czytelnikowi na własną interpretację i ocenę zdarzeń, oraz za mistrzowsko nakreśloną postać głównej bohaterki - Katyi.
Polecam czytelnikom lubiącym powieść psychologiczną.

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Bohaterką jest szesnastka po przejściach, która upijała się do nieprzytomności /str.40/, bądż zażywała narkotyki i "odchodziła" /str.43/. W obu przypadkach nie wiedziała, co z nią robili współuczestnicy zabawy. Bohaterem jest paskudny staruch pedofil. Książka jest nieudana impresją na temat "Lolity", a autorka wykładowczynią "creative writing" na Uniwersytecie Princeton.
Składam gratulacje władzom uczelni, że w poczet ich naukowej kadry wchodzi tak "kreatywna" profesor, która na wzór i podobieństwo swoje wyedukuje cały szereg zboczonych grafomanów.
PS Przypadkiem odkryłem, że miałem już nieprzyjemność uczoną Oates recenzować: dostała pałę za "Bestie"

Marzenia | 2015-11-07
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2015

Ach więc taka jest proza J. C. Oates -bardzo amerykańska, opisująca różnice społeczne, pokazująca psychikę, w tym przypadku, młodej dziewczyny, dotykająca mrocznej, smutnej strony człowieka.
Czyta się dobrze, wzbudza ciekawość, chociaż nie jest jakoś nadzwyczajnie olśniewająca, zadziwiająca. Z całą pewnością nie uznam książki za arcydzieło, jak przeczytałam w opisie na LC.

ach | 2014-11-15
Na półkach: Prezent, Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 listopada 2014

Świetny, mroczny styl. Główne postacie pochodzące z dwóch różnych światów. Pan Kidder 68-letni arystokrata i 16-letnia Katyia pochodząca z patologicznej rodziny - byłam bardzo ciekawa jak potoczy się ich nietypowa znajomość, jakie są ich prawdziwe zamiary co do drugiej osoby. Oates nie jeden raz mnie zaskoczyła.

BuchBuch | 2013-03-09

Historia osobliwego i niejednoznacznego związku nastolatki z nizin z kilkudziesięcioletnim arystokratą. Dziwna, niepokojąca historia z niebanalnym zakończeniem. Dodatkowo uzupełniona obrazem amerykańskich nuworyszów, rodzących się uczuć i ich rodzajów. Subtelne spojrzenie na ludzkie wybory.

Dinnon | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Niesamowicie wciągająca książka! Tutaj piękno i inteligencja miesza się z okrutną rzeczywistością i biedą. Oparta na podstawie starej pieśni ludowej z tradycji celtycko-angielskich "The Ballad of Barbara Allen", ta książka intrygująco przekłada tę balladę na rzeczywistość amerykańską. Po odkryciu celu, w jakim pan Kidder oswaja młodą szesnastolatkę długo zastanawiałam się, dlaczego wybrał akurat ją. Młodą, niemądrą, nie potrafiącą w pełni zrozumieć tego, co chce zrobić Marcus. Jakby to powiedzieli francuzi "Voila une belle mort!"
To mi przyszło na myśl zamykając ów wolumin. Jednak gdyby ona była inna, jak mogłaby tak dobrze być nieczułą Barbarą Allen? Po uchwyceniu wątku oplatającego całą książkę poczułam się naprawdę usatysfakcjonowana. Bardzo gorąco polecam, a ja idę po następną książkę tejże autorki.

szachownica | 2011-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2011

Intrygująca pozycja jak wszystkie znane mi powieści tej autorki. Serdecznie polecam.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 18 listopada 2010

Katya Spivak spędza swoje wakacje pracując jako niania – opiekuje się dwojgiem dzieci zamożnego małżeństwa w kurorcie nad Atlantykiem. Jest zwyczajną, nieobytą, przeciętną szesnastolatką, która może zbyt wielką uwagę przykłada do pieniędzy. Sama pochodzi z rodziny, gdzie ich ciągle brakowało i może stąd jej pęd za pieniądzem.
Podczas jednego ze spacerów poznaje Markusa Kiddera, (starszy Pan w wieku 68 lat), który zaczepia ją przed jedną z witryn sklepowych. To mężczyzna z zupełnie innego świata, zamożny artysta, kompozytor, autor książek dla dzieci. Od tego momentu nawiązuje się między bohaterami jakaś dziwna relacja, oparta na zainteresowaniu i fascynacji z jednoczesnym obrzydzeniem i odrazą, jaką w stosunku do Markusa czuje Katya. Raz czuje się zupełnie zniesmaczona i odpycha Marcusa od siebie, innym razem, owładnięta dziwną siłą nie potrafi zrezygnować ze spotkań z dziwnym i tajemniczym bogaczem.
Przekonana o pożądaniu i chęci wykorzystania jej seksualnie Katya powoli...

neuromance | 2015-04-07
Przeczytana: marzec 2012

Powieść (a może, ze względu na rozmiary, powiastka) Oates zdecydowanie posiada pewien specyficzny klimat. Duszna, ponura atmosfera przesiąka przez karty książki. Bohaterkę trudno lubić, ale też i trudno mieć jednoznaczny, negatywny stosunek. Opowieść powinna spodobać się fanom fabuły "Lolity" Nabokova. Acz nie jest to przyjemna lektura.