Niebanalna więź

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Affinity
Ag2S

Inne wydania

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Niebanalna_wiez-p-33047-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Niebanalna_wiez-p-33047-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1017

Pragnienie miłości

W „Niebanalnej więzi” Sarah Waters pobrzmiewają echa wiktoriańskiej powieści grozy. Jednak dla kogoś, kto przeczytał już wszystkie książki brytyjskiej autorki może to być niewystarczające. Fabuła „Niebanalnej więzi” jest bowiem skromna, a akcji tam jak na lekarstwo. Ale wszystko rekompensuje wyjątkowy klimat i unosząca się nad bohaterami aura tajemnicy.

Margaret Prior to młoda kobieta z dobrego domu, próbująca pozbierać się po niedawnej śmierci ojca. Za namową jego przyjaciela postanawia zostać damą wizytującą i zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w zakładzie karnym Millbank. Poznaje tam złodziejki i morderczynie, oszustki i prostytutki, kobiety upadłe. Wśród nich jest także Selina Dawes, w tak zwanym towarzystwie znana jako medium, odsiadująca karę za napaść, co akurat w jej przypadku równoznaczne jest z morderstwem. Margaret od pierwszego spotkania jest zafascynowana dziewczyną, choć początkowo wątpi w jej cudowne zdolności. Z czasem jednak zaczyna wierzyć w istnienie świata duchów i w talent Seliny. Odnajduje w niej pokrewną duszę, której tak jej w życiu brakuje. Margaret to kobieta z tajemnicą, niegdyś zakochana w obecnej żonie swojego brata, dla świata stara panna. Jako osoba wrażliwa silnie współodczuwa niedolę więźniarek, które odwiedza. Śmierć ojca i ślub siostry dodatkowo silnie wpływają na jej emocje. Od dłuższego czasu pojona przez matkę lekami, nie bez powodu czuje się więźniem we własnym domu. Pozornie wolna, ale i ona, niczym kobiety osadzone w Millbank, czuje się skrępowana i ograniczana przez rodzinę i konwenanse.

Treść „Niebanalnej więzi” podana jest w formie zapisków z pamiętnika Margaret, przeplatanych informacjami z życia Seliny Dawes. Dzięki tak ciekawej konstrukcji czytelnik dłużej pozostaje utrzymywany w napięciu, stopniowo odkrywając sekrety obu kobiet. Pierwszoosobowa forma narracji pozwala na bliższe zgłębienie psychiki głównej bohaterki – emocjonalnie rozchwianej, rozbitej, coraz bardziej zauroczonej osobą, z którą – w oczach społeczeństwa – nie powinna się zadawać. Uczucie rodzące się pomiędzy damą a więźniarką ukazane jest bardzo subtelnie (a nie zawsze u Waters jest tak grzecznie), bo i sama Margaret jest delikatna i wrażliwa, choć jednocześnie zadziwiająco odważna i zdecydowana. Zakochana w Selinie gotowa jest na najbardziej szalone decyzje, na odrzucenie rodziny i całego swoje dotychczasowego życia, by związać swoją przyszłość z Dawes. A każda chwila intymności z Seliną, czy raczej jej namiastka, jest dla niej na wagę złota.

Wydaje się, że opisany przez Waters stan zakochania ma dosyć uniwersalny wymiar. Jednak ta konkretna historia ma swój specyficzny kontekst. Magia, mistycyzm, a do tego ponura więzienna atmosfera (brawo za bardzo realistyczny obraz więzienia) nadają powieści wyjątkowy klimat. I choć ta historia nie jest ani wciągająca, ani szczególnie ciekawa, jest po prostu stylowa. Fani powieści Sarah Waters wiedzą o czym mówię. „Niebanalna więź” to kolejny niepodważalny dowód na literacki kunszt Brytyjki. Kropką nad „i” jest zaskakujący finał, świetnie napisany, choć nie nastrajający pozytywnie. Całość to dość mroczna, nastrojowa proza, można też rzec – intymna. Nieco inna niż pozostałe książki Waters, ale tak jak w tytule – niebanalna.

Malwina Sławińska

książek: 1943

Londyn, XIX wiek. Duszne, wilgotne, ponure więzienie dla kobiet. Pełne złodziejek, oszustek, morderczyń, niedoszłych samobójczyń. Margaret Prior, jako "dama wizytująca", odwiedza te wszystkie nieszczęśnice, by nieść im wsparcie i wskazywać właściwą drogę. Kiedy poznaje Selinę, medium, piękną kobietę skazaną za napaść i oszustwo - do głosu dochodzą jej nieakceptowane przez społeczeństwo "grzeszne" skłonności... Margaret zakochuje się.

Mam co do tej książki dość mieszane uczucia. Podobało mi się, że większość akcji dzieje się w więzieniu - miałam skojarzenia z moją ulubioną "Małą Dorrit" (autorka również przypomina nam tę powieść). Waters rewelacyjnie oddała atmosferę tego miejsca, wyraźnie dało się odczuć ten smród, niezdrowe powietrze - to mnie nie zdziwiło, autorka zawsze tak umiejętnie oddaje klimat miejsca i czasu, który opisuje, że wszystko jak namalowane staje nam natychmiast przed oczami.

Dlaczego więc ta powieść nie zauroczyła mnie aż tak bardzo, jak tego oczekiwałam? Otóż...

miete | 2015-11-01

To moje pierwsze spotkanie z Panią Sarah Waters i z cała pewnością nie ostatnie. Po przeczytania „Niebanalnej więzi” chcę przeczytać wszystkie pozostałe książki tej autorki i już nie mogę się doczekać na kolejną wielka literacka ucztę. Pani Waters w swojej powieści łączy dogłębną wiedzę o realiach epoki i ekscytującą fabułę. ”Niebanalna wieź” absolutnie mnie uwiodła i oczarowała wiem że to co za chwilę powiem to kompletny banał jednak w pełni prawdziwy, od książki nie mogłam się zupełnie oderwać, szczęśliwie zaczęłam ja czytać w weekend w którym pozbyłam się z domu wszystkich domowników dzięki czemu bez przeszkód mogłam się oddać tylko lekturze. Uwielbiam te rzadkie dni kiedy zostaję sama- choć absolutnie nie samotna bo towarzyszy mi zwykle oddany przyjaciel jakim jest dobra książka.
Wracając do książki” Niebanalna wieź” to trudno ją przyporządkować do jakiegoś jednego wybranego gatunku jest to fenomenalna powieść obyczajowa z elementami thrillera, powieści grozy oraz finezyjnego...

EwaWu | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Więź w istocie niebanalna. Zawiązana w XIX-wiecznym więzieniu dla kobiet, podszyta zjawiskami paranormalnymi, okraszona nawet dozą mistycyzmu. A wszystko to w konwencji powieści grozy, z atmosferą budowaną przez niespieszne tempo, wyraziste postacie, przytłaczające miejsca, sytuacje spowite mgłą tajemniczości oraz przemyślenia głównej bohaterki.

Wszystko to daje efekt, który czyta się niby dobrze, lecz... moje wrażenia czytelnicze przez całą lekturę opierały się na jednym tonie. Nie znalazłam tu wystarczająco wielu elementów intrygujących, poruszających, zastanawiających czy zaskakujących, by ostateczna ocena przekroczyła pięć gwiazdek.

allison | 2012-09-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 23 września 2012

Trzymająca w napięciu powieść neowiktoriańska, w której wiodącą rolę odgrywają elementy mistycyzmu i grozy.
Autorka stworzyła interesujące portrety psychologiczne bohaterek, których losy splatają się w zadziwiający sposób, każąc bezustannie zastanawiać się czytelnikowi nad dalszym ciągiem fabuły.
Zakończenie okazuje się zaskakujące, chociaż pewne epizody sprawiają, że nie jest ono zupełnie nieprzewidywalne.

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą pani Waters. I na pewno nie ostatnie!

Ania | 2015-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 października 2015

Znajomi polecali i zachęcali mnie do autorki, ja uparcie broniłam się mówić, że to nie dla mnie. Postanowiłam spróbować i nie żałuję.
Z pozoru to nie moje klimaty i nie moja tematyka, a jednak Sarah Waters w swojej oszczędności i subtelności sprawiła, że zauroczyłam się powieścią wiktoriańską i mam ochotę na więcej jej książek.
"Niebanalna więź" rozgrywa się na poziomie relacji i emocji. Akcja jest skąpa, dominuje klimat mroku, oczekiwania i niedomówień. Autorka wyprowadziła mnie w pole. Byłam pewna, że wszystko rozgryzła, a tu takie zaskakujące zakończenie.

magfre | 2016-06-22

Jeśli miałabym zakwalifikować tę książkę do konkretnego gatunku, to powiedziałabym, że jest to przede wszystkim powieść psychologiczna. Ma formę pamiętnika; w nim Margaret wieczorami spisywała wydarzenia minionego dnia, opisywała spotykanych ludzi, ich reakcje, wypowiedzi, miejsca, w których przebywała, i, przede wszystkim, swoje uczucia i myśli. Główna bohaterka sprawia wrażenie istoty niezwykle kruchej, wrażliwej i zagubionej. Jest inteligentna, wykształcona, a jednocześnie bardzo niepewna siebie. Tkwi w roli narzuconej jej przez otoczenie, nie mogąc w pełni dać wyraz swej osobowości. Jej postać została przez autorkę bardzo dobrze scharakteryzowana, co w przypadku tej powieści ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony, daje poczucie realizmu, możliwość zrozumienia motywów, a tym samym nie pozostawia czytelnika obojętnym na poczynania bohaterki (przyznaję, że niekiedy wzbudzała we mnie delikatne rozdrażnienie). Jednak z drugiej, obserwując naiwność Margaret, jej silną potrzebę...

Anna | 2015-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2015

„Niebanalna więź” Sarah Waters to z pozoru banalna historia kobiety z wyższych sfer żyjącej w XIX –to wiecznym Londynie. Dwudziestodziewięcioletnia stara panna po śmierci ojca z którym wiązały ją silne więzy emocjonalne przechodzi załamanie psychiczne. W celu odzyskania równowagi zaczyna odwiedzać więźniarki przebywające w zakładzie karnym. Rozmawia z nimi i wspiera je psychicznie. Wkrótce zaprzyjaźnia się z jedną z nich. Przyjaźń szybko przemienia się w niezwykłe uczucie. Między bogatą, niezależną i niezbyt ładną damą jaką jest Margaret Prior a Seliną Dawes, która na wolności uchodziła za nadzwyczaj uzdolnione medium wytwarza się więź…niebanalna.
Niebanalna jest też sceneria Londynu, więzienia, mistycyzmu, seansów spirytualistycznych, iluzjonistycznych sztuczek czy tajemniczych księgarni z odlewami duchów. Powieść Sarah Waters jest przez to mroczna. Chwilami budzi grozę. Z każdą kolejną przeczytaną kartką osacza czytelnika i zniewala.

"Podczas naszej rozmowy...

Karkam | 2012-10-03
Przeczytana: 02 października 2012

Historia spisana przez Waters, została osadzona w mglistym klimacie XIX-wiecznej Anglii, gdzie prawdziwej damie nie przystoi spacerować samej po ulicach, a każdy ruch i spojrzenie, określone są przez utarte reguły. Czytając odczuwamy ciężkość sukni, której brzegi wilgotnieją od nieruchomych kałuż wody; autorka werbalizuje bladość skóry, poskręcane od wilgoci włosy, osnuwa przedmioty szalem tajemnicy, a wszystko wydaje się być szare, błękitne, monochromatyczne. Opowieść przeszywa chłodem, a tajemnice i niedomówienia plączą się przed oczami.

Margaret, trzydziestoletnia "stara panna" zostaje zaproszona do pobliskiego więzienia, gdzie jako "osoba wizytująca" miałaby pozytywnie wpływać na skazane kobiety. Jako wzorowa córka i pierwszorzędna dama, wydaje się być doskonałą motywacją dla więźniarek i poprzez krótkie wizyty próbuje podsycić w nich żar do zmiany. Gdy trafia do celi Seliny Dawes, jej życie wywraca się do góry nogami. Margaret, osoba skromna i empatyczna, ulega czarowi, jaki...

Anna | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lutego 2017

Niebanalny był tu temat spirytyzmu. Zakończenie zaskakujące, choć jak na tak wzniosły temat, banalne:) Coś takiego może wymyślić tylko człowiek.
Temat wywoływania duchów kompletnie mi obcy, ale klimat więzienia i Londynu tamtej epoki już bardzo w moim guście. Te opisy spirytystyczne znudziły mnie, romans jednopłciowy także.

Andzia | 2011-04-13
Przeczytana: 2006 rok

Piękna książka przeczytana przeze mnie dawno dawno temu, teraz mam ochotę znów się w niej zatopić. Wspaniale zarysowane postacie, pięknie przedstawione emocje, a klimat książki rzeczywiście porywający. Pamiętam, że gdy skończyłam czytać, nie mogłam się pogodzić z zakończeniem, przecież to nie tak miało być! Polecam tą pozycję dla tolerancyjnych i tych mało otawartych na odważne propozycje. Trudny temat, ale bajecznie zarysowany. Opowieść zdecydowanie niebanalna.