Moja siostra, moja miłość

Rebis
literatura amerykańska
typ
papier
7,41 (167 ocen i 29 opinii)

Opis książki

Mroczna powieść J.C. Oates zainspirowana nigdy nierozwiązaną sprawą autentycznego morderstwa. "Moja siostra, moja miłość", być może najbardziej kontrowersyjna i najśmielsza z dotychczasowych powieści Oates, została oparta na faktach: drastycznej historii morderstwa popełnionego na dziecku, które kilka lat temu poruszyło amerykańską opinię publiczną. Rodzina Skylera Rampike'a, bohatera i...

Rodzina Skylera Rampike'a, bohatera i narratora, zyskała upragnioną sławę, bo jego mała siostra Bliss odniosła sukces, ale potem rozgłos stał się jeszcze większy, bo Bliss została zamordowana. Tylko przez kogo i dlaczego? Długie wyznanie Skylera jest po części detektywistyczną rekonstrukcją zdarzeń, po części elegią na cześć utraconej siostry i własnego utraconego dzieciństwa, stanowiąc jednocześnie satyryczny obraz drobnomieszczańskich tęsknot, ułomnych relacji tak między rodzicami a dziećmi, jak i między współmałżonkami oraz niszczycielskiego wpływu mediów na życie jednostki.

Sięgając do samych głębi złowrogich, a zarazem komicznych zaburzeń skrywających się w samym sercu współczesnej kultury, Oates stworzyła powieść o niezwykłym rozmachu i wielkiej mocy oddziaływania.

Joyce Carol Oates (ur. 1938) - powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters. W Polsce znana jest m.in. z wydanych przez Rebis powieści: "Zabiorę cię tam", "Czarna topiel", "Blondynka", "Wodospad" (nagroda Prix Femina 2005), "Mama odeszła" i "Córka grabarza". Książki Oates wielokrotnie nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Zdobyła National Book Award i PEN/Malamud Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opowiadania.

W 2003 r. została laureatką Commonwealth Award za "Wybitną służbę w dziedzinie literatury", w 2006 r. otrzymała nagrodę "Chicago Tribune" za "Osiągnięcia całego życia". Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Aneta | 2011-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2011

Dawno nie czytalam ksiazki, ktora wywolalaby we mnie tyle, tak roznych emocji. Od wstretu, odrazy, wscieklosci po podziw, wspolczucie, litosc, ciekawosc. Tyle bylo momentow w trakcie czytania, w ktorych chcialam ja zostawic, jednak cos mnie kusilo i poddalam sie. Przed przeczytaniem ostatnich piedziesieciu stron,musialam oderwac sie na pol godziny i pozniej koncowka... Jak zwykle Joyce Carol Oates mnie nie zawiodla i za to, bardzo jej dziekuje...

Ehhh cóż mogę tutaj napisać? Ta książka jest...fenomenalnie uzależniająca!I to okropny nałóg który oplata myśli dłuuuugaśnymi opisami -które po przeczytanych 500str pomijałam w ogromnym szale i ciekawości! (tak właśnie kiedy czytelnik ma za sobą te 500str dalej nie ma pewności kto stoi za śmiercią Bliss,a jedynie swoje własne podejrzenia).

Jak potoczyła się moja przygoda z tą książką?
Odłożyłam gdy ledwie zaczęłam -zaczyna się nudnie.
Później sięgnęłam po nią i było już coraz lepiej i lepiej.
Kiedy wreszcie doszłam do początku końca,byłam wściekła jak wstrętnym manipulacyjnym narratorem potrafi być Skyler( a zarazem wspaniałym w swojej amatorszczyźnie). Jak zwodzi czytelnika,jak pociąga za sznurki , jakie wywołuje w czytającym emocje..
Prawdziwym ciosem była -prawda,prawda o morderstwie,której podświadomie ja( jak i chyba każdy czytelnik )byłam świadoma!

Ta książka jest o miłości ,odwzajemnionej i nieodwzajemnionej,o zdradzieckiej pasji i pogrążającej potrzebie akceptacji, o...

Bigos | 2010-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Skończyłam książkę po której jestem zmaltretowana psychicznie i choć bym chciała nie umiem przestać o niej myśleć. Jako rodzic czuję wielki niesmak i cały czas nasuwa mi się pytanie - czy w każdym z nas tkwi nieświadomy potwór, który może zniszczyc życie własnemu dziecku?
Narratorem powieści jest 19letni Skyler, brat zamordowanej łyżwiareczki. Po 10 latach od tego tragicznego wydarznia jest on wrakiem człowieka, narkomanem w duchu obwiniającym się o śmierć siostry. Spisując swoją opowieść, stara sie poukładać kolejno swoje wspomnienia by w ten sposób rozliczyć się z przeszłością i być może odkryć w końcu prawdę o śmierci sześciolatki.
Autorka rewelacyjnie oddała chaotyczny sposób pisania człowieka, który nie jest do końca pewny tego co się stało. Montuje rodzinną historię z urywanych, niekompletnych obrazów jakie w pamięci może mieć każdy człowiek o swoim dzieciństwie. Momentami ciężko sie przebić przez ten natłok myśli, odnośników i dopisków. Ale dzieki temu mamy wrażenie, że...

Beata | 2010-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo trudna książka.Nie dałam jej przeczytać jednym tchem.Musiałam na dzień od niej odejść.Ale warto ją przeczytać.Ciągle się wkurzałam jak można było tak zmuszać dziecko do tak trudnej pracy.Kiedy Skyler budził jakieś nadzieję był ukochanym synem mamusi a Edna Louise tylko rozwrzeszczanym bobasem.Kiedy Edna mogła spełnić marzenia rodziców nagle była cudownym dzieckiem.Chore ambicje mamy.Te dzieci nie miały żadnego dzieciństwa.Chorzy rodzice a jednak dla syna to była mamusia i tatuś.Uwielbiana mała łyżwiarka tak musiała ponieść bezsensowną śmierć.Zaskakujące zakończenie książki.Bardzo mnie ta książka zmaltretowała psychicznie.

zoso | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Dzieci.Własne dzieci.Prawie każdy z nas je ma,lub będzie miał.Ich dobre wychowanie,wykształcenie,ustawienie w życiu stanie się naszym celem.Ale czy dla każdego?Właśnie mieć dzieci.Wielu z nas traktuje te słowa zbyt dosłownie,urządzając piekło na ziemi swoim pociechom już na samym początku ich długiej ścieżki życia.Tego problemu dotyczy książka pani Oates.Moje pierwsze spotkanie z tą autorką.Książkę kupiłem na wyprzedaży skuszony ceną i znanym nazwiskiem.Nota z tyłu książki nie bardzo zachęcała mnie do czytania.Myślałem –kolejna amerykańska obyczajówka,jakich wiele.Jak srodze się myliłem.Dawno tak emocjonalnie nie związałem się z bohaterami czytanych lektur jak w przypadku tej książki.Książka stanowi przerażający obraz wykorzystywania swoich małych dzieci do realizacji swoich niezaspokojonych ambicji życiowych.Ojciec,kobieciarz,zajęty robieniem kariery w wielkiej korporacji.Matka,zdradzana przez swojego męża,chyba jednak mająca kompleks niższości wobec sąsiadów,stara się za wszelką...

Sławka | 2012-07-15

Niektórzy ludzie dorastają później niż inni, niektórzy nie dorastają wcale.Niestety, tacy też maja dzieci a ich dzieci muszą dorosnąć dużo wcześniej niż inne dzieci.
To bardzo smutna książka , chociaż czasami zabawnie napisana, narratorem przecież jest dziecko-młodzieniec.Straszne jest to ,że rodzice niedojrzali emocjonalnie krzywdzą nie tylko siebie nawzajem ale przede wszystkim istoty które powinni szczególnie ochraniać - własne dzieci.
W/g mnie najlepsza książka Oates

aniawien32 | 2014-05-30
Na półkach: J.C.O., Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 maja 2014

Narratorem powieści jest Skyler, który opowiada historie swojej rodziny, przeżycia związane z morderstwem młodszej siotry.
Książka mnie zaciekawiła gdyż została zainspirowana prawdziwą historią.
Minusem jest dla mnie często niezrozumiały język jakim się posługiwał narrator. Liczba stron 614, przygnębiająca fabuła i ciężki język mogą zniechęcać.

fossa | 2010-10-26
Przeczytana: 26 października 2010

Po tej książce Oates awansowała do grona moich ulubionych pisarzy. Bezwzględna, nie dająca wytchnienia, błyskotliwa satyra na amerykańską klasę średnią i media. Oates jest tak utalentowana, że nie było strony, której bym jej nie zazdrościła. To wybitna pisarka z wyostrzonym jak sztylet zmysłem obserwacji. Warto przeczytać!!!

Monika | 2011-02-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2010

Ciekawa. Aczkolwiek styl wyjątkowo mnie drażnił choć w pełni rozumiem ten zabieg stylistyczny. Ta historia musiała być tak napisana.
Obnażenie społeczeństwa amerykańskiego nie jest może eureką, ale w takim wydaniu warto się z nim zapoznać

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica