Żołnierze grzechu

Wydawnictwo: Bukowy Las
978-83-62478-15-6
Wrocław
Ag2S

Wrocław, rok 1963. W odciętym od świata mieście szaleje zaraza, wszyscy szczepieni są przeciw ospie. Do jednego z zamkniętych szpitali przybywa dwóch „wysłanników ministerstwa” w sprawie ucieczki lekarza. Odnajdują go w chwili, kiedy z jednym z chorych zamierza wybić dziurę w ścianie piwnicy i wydostać się na wolność. Funkcjonariusze zabijają obu niedoszłych uciekinierów. Wrocław, rok 2009....

Wrocław, rok 2009. Kościelne służby informacyjne otrzymują wiadomość, że Bestia znowu wychodzi z ukrycia. Nie chodzi o szatana ani demony opisane w Biblii, ale o rzecz bardzo konkretną, z którą Kościół miał już do czynienia w swojej historii. Ksiądz Weber, odpowiedzialny za tę sprawę, postanawia zlecić policji prywatne śledztwo. Podczas obserwacji szpitala psychiatrycznego na odludziu policjanci, którym powierzono sprawę, przypadkiem ratują z rąk porywaczy jednego z pacjentów. Jego losy – losy człowieka żyjącego przez dwadzieścia lat w nieświadomości i odkrywającego ogrom zmian, jakie dokonały się w Polsce, są kanwą powieści. Natomiast szczegóły śledztwa, które prowadził jeszcze przed 1989 r., stanowią podstawę dla śledztwa współczesnego. Czy byłemu milicjantowi i dwojgu policjantów uda się unieszkodliwić Bestię?

Herbi | 2015-03-05
Przeczytana: 09 lutego 2015

Pierwszy raz jako czytelnik zetknąłem się z twórczością Andrzeja Ziemiańskiego. Od lat wiem ze słyszenia o cyklu o Achai, natomiast pierwszą rzeczą, jaka mi wpadła w ręce w mym totalnie bezsytsemowym i bezplanowym życiu czytelniczym są właśnie "Żołnierze grzechu".

Nie było to spotkanie niezapomniane, rzekłbym, że nawet niezbyt fascynujące. I oceniłbym tę książkę jako zupełnie przeciętną, gdyby nie jeden fakt, ale o tym później. Teraz chwilę o przeciętności.

Książka jest z założenia kryminałem, natomiast wątek kryminalny w ogólności i wplecione w niego inne poszczególne wątki są często, jak to się mówi, zupełnie z d... i równie dobrze mogłoby ich nie być lub mogłyby zostać przedstawione w inny sposób - na przykład pozornie istotny dla książki wątek kościelnych służb specjalnych mógłby zostać zastąpiony czymś zupełnie innym i wiele by to w obrazie ogólnym nie zmieniło.

Poza tym, przynajmniej na początku, miałem wrażenie, że dialogi są drętwe i sucharowe. Dopiero z czasem nabrały...

Nateus | 2015-02-26
Przeczytana: luty 2015

Po przeczytaniu fragmentu oraz kilku recenzji "Achai" wiedziałam, że nie mam co sięgać po dzieło dla nabuzowanych gimnazjalistów, bo z pewnością mi się nie spodoba. Dopadłam więc "Żołnierzy grzechu", choćby ze względu na nawiązania do PRL, które lubię. I co dostałam na wejście? Agentki wywiadu kościelnego ubrane w minikiecki oraz policjantkę-Mulatkę-nimfomankę, która majtki trzyma w zamrażarce. Nimfomankę cokolwiek dziwną, bo choć ma swobodny dostęp do wielu mężczyzn, seks uprawia wyłącznie z jednym - sporo starszym, szpakowatym, podobno przystojnym "dinozaurem" z czasów PRL, czyli alter ego Autora. W tej sytuacji mogę jedynie westchnąć *pfff*

Książkę czyta się szybko i łatwo, z kart co rusz wyziera specyficzne poczucie humoru Autora, jestem więc w stanie zrozumieć ludzi, którym ta historia się podoba. Pewne rzeczy jednak mnie nie przekonują - słabo opisana scena wybuchu pożaru (a, przepraszam, tam nie było wybuchu, tylko ciche i nagłe pojawienie się ściany ognia), nieograniczone...

Vilku | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Nie zniechęca, nie porywa, książka idealna do autobusu.. przeczytać, zapomnieć :)

Spursmaniak | 2016-11-11

Żołnierze grzechu przenoszą nas do Wrocławia, gdzie akcja rozgrywa sie w różnych przedziałach czasowych. W roku 1963 na miasto zostaje nałożona kwarantanna a w samym mieście panuje zaraza. Rok 2009 pewien milicjant po "ucieczce" z psychiatryka gdzie spędził 20 lat poznaje nową rzeczywistość, przy okazji pomagając w śledztwie policji. W powieści mamy cały kalejdoskop atrakcji: potyczki policji i wydziału kościelnego z wywiadem wojskowym, dużą dawkę humoru, intrygujący flirt a wszystko to przyjemnie się czyta.

Michal Kowalik | 2015-03-01
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Pierwsze spotkanie z Ziemiańskim i od razu duży plus. Książka na dwa posiedzenia. Jedna gwiazdka za Makabrę.

Blanca | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Pana Ziemiańskiego i jego sposób pisania pokochałam wraz z momentem, gdy na Targach Taniej Książki podczas wakacji w Rewalu dorwałam Breslau Forever. Sam sposób w jaki autor zderza ze sobą sposób widzenia ludzi z różnych okresów istnienia Polski - tej PRL-owskiej i tej po '89 jest niezwykły. Jestem rocznikiem, który nie ma żadnego związku z tamtymi czasami, więc same drobne wzmianki pozwalają mi w jakiś sposób zrozumieć chociażby zachowanie mojej rodziny. Tłumaczy, czemu tak a nie inaczej. Wrocław jest cudownym miastem, miałam okazję je zwiedzić, zresztą pan Ziemiański obsadza tam większość swoich powieści. Opisy porównujące zmiany jakie zaszły w ciągu dwóch dekad są szokujące, potwierdzające tylko, jak ubodzy byliśmy zaledwie dwadzieścia lat temu. Teraz mamy tak wiele, że niemal wylewa nam się uszami. Mimo to, nie potrafimy się tym cieszyć.
Wykreowane postacie są prawdziwe, nie ma w nich jako takiego wyidealizowania, żadna nie prezentuje sobą heroicznej postawy. Fakt, działają w...

Marek | 2013-01-19

Kryminał jak kryminał, ale pięknie pokazanie zderzenie Polski schyłku komunizmu i 20 lat później. Niektórym zapatrzonym w poprzednią epokę by się przydało przeczytać.

matkas | 2014-07-15
Przeczytana: 23 maja 2012

Dobry kryminał, wciągająca zagadka, ciekawe postacie, znajome otoczenie - wszystko co lubię. Jednym zdaniem - fajnie się czytało

SiliconMind | 2011-01-15

Po przeczytaniu zastanawiam się, czy pomysł "przeniesienia w czasie" jednego z bohaterów był tłem dla kryminału czy wręcz odwrotnie :)

O ile przy Toy Wars wręcz turlałem się ze śmiechu, o tyle tutaj nie jest już tak wesoło (czy wręcz absurdalnie), ale dobry humor pozostaje stałym elementem Żołnierzy grzechu. Do tego dochodzi intryga, akcja i mamy wybuchową mieszankę, którą można bez obaw polecić każdemu.

Wskazana znajomość klasyki sci-fi, do której jest mnóstwo odniesień. Mieszkańcy Wrocławia (to już nie ja) na pewno docenią powieść podwójnie.

MANI3K | 2015-01-31
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Książka w moim odczuciu taka sobie, bez większych rewelacji. Czyta się dobrze, jednak nie powala na kolana. Sięgnąłem po nią z racji faktu, że wyszła spod ręki jednego z moich ulubionych autorów, jednak czytałem lepsze dzieła w jego wykonaniu.