Odraza

Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01
Camilla Mondral

Zejście do piekła niedobranego związku. Poruszające, głębokie, prawdziwe. Świetne literacko, nieznany mi wcześniej autor barwnie jak Balzac czy Flaubert opisuje potrzask wiejskiego domostwa, w jakim znalazła się inteligentna i wrażliwa kobieta z temperamentem. No i jej niby fajny mąż, który kocha ją tak bardzo, że ma się ochotę go udusić... Wspaniałe, polecam!

Czytając "Odrazę" (podobnie jak "Żałobę") miałam cały czas poczucie, że obuję z wielką literaturą. Nemeth z laserową precyzją potrafi wniknąć w głąb pogmatwanej, skomplikowanej psychiki, która dławi się swym cierpieniem i złością , a jednak wciąż pragnie poczucia wolności i życia na swoich warunkach. I choć bohaterka jest dla mnie odstręczającą osobowością , to Nemeth sprawia, że rozumiejąc ją jestem w stanie współprzeżywać jej emocje. W tej książce fabularnie dzieje się niewiele, ale emocje są bardzo silne a nastrój psychologicznej grozy cały czas antycypuje nieuchronna katastrofę.

Bardzo dobry portret psychologiczny.

Bardzo dobry portret psychologiczny.

Sfrustrowane, podłe i nieszczęśliwe żony powstają przez głupich mężów. Nieśmiało przypominam, że działa to także w drugą stronę. Warto pomyśleć o tym czego oczekujemy, wcześniej, przed podjęciem decyzji o wspólnym życiu.

To jedna z książek, które wstrząsnęły mną w dziewczęcej jeszcze młodości. Odłożona na półkę czekała bez mala 40 lat, abym ponownie wzięła ją do ręki i...przepadła na trzy dni dla innych domowych zajęć. Nie straciła nic ze swej mocy poruszania emocjami, umysłem i wyobraźnią. To potrafią uczynić tylko genialne lektury. Mimo iż ludzka kondycja, czyli takze moja, jest tak mizerna - żałosna, groteskowa-warto się starać utrzymać na powierzchni, chronić swoją wolność i prawo do osobności. Tak czyniła Nelli, bohaterka powieści, choć w tej walce nie uniknęła ran i blizn. Należy tu oddać cześć (nie przesadzam!) autorowi, Lászlò Némethowi, za piękny język oraz tłumaczce, Camilli Mondral, która stworzyła z autorem-mężczyzną idealny związek, niekoniecznie małżeński.

2071

O takiej sytuacji marzy wiele dziewczyn - ona wyniosła i chłodna, on zakochany do szaleństwa, cały skupiony na tym, by ona była szczęśliwa. I tak zaczyna się ta książka. W jej opisie znalazła się, wprowadzająca moim zdaniem w błąd, informacja, że jest to książka o trudnej miłości. Ale to nieprawda, bo mówi ona o tym, że każdy z nas potrzebuje przestrzeni do życia, że zadusić się można czyjąś głupią i nietolerancyjną miłością, że kobieta nie jest lalką, którą można się bawić, dotykać, używać, kiedy tylko jej mężczyźnie przychodzi do głowy, że chciałybyśmy o czymś same decydować i jeśli ktoś kupi nam drogie meble bez naszej konsultacji, to niekoniecznie może nas tym uszczęśliwić, że trudno patrzy się na to, jak druga osoba demoluje materialne podstawy naszego życia, że związek z idiotą jest jedną z najgorszych rzeczy, które mogą spotkać kobietę, że tak jak każdy potrzebuje ona trochę samotności, nie może być bez reszty podporządkowana mężowi i rodzinie. O tym ona jest. Choć niektórym może się zdawać, że jest o zimnej suce, która... (nie napiszę dalej, bo mi oznaczą tę opinię jako spoiler).

Nigdy nie interesowała mnie literatura kobieca. Pierwszym skojarzeniem były dla mnie harlekiny, wątłe romansidła dla rozmarzonych nastolatek lub niespełnionych kurek domowych i tym podobne - czyli sztandarowy stereotyp.
Z tym większym zaciekawieniem sięgnęłam po tę książkę, no bo jak to, proza kobieca napisana przez mężczyznę?
Zaskoczyłam się mile lekturą, książka świetnie skonstruowana, fabuła choć na pierwszy rzut oka "oklepana" (kobieta, która musi wyjść za mąż za mężczyznę, którego nie chce) wciągnęła mnie, a zakończenie było zaskakujące i mocno dyskusyjne co do sprawiedliwości/pozytywności/czy żyli długo i szczęśliwie itp.
Momentami powieść dłuży się i dłuży, ale mimo to duży plus i oklaski dla autora za stworzenie tak zagmatwanego, ale kompletnego obrazu psychologicznego bohaterki.
Kto by pomyślał, że mężczyzna potrafi tak bardzo wczuć się w punkt widzenia kobiety (to zdanie chyba kwalifikuje się pod delikatny szowinizm :)
Powieść jest również mocno postępowa jak na swoje czasy.
Czapki z głów!

Zaskoczyłam się mile lekturą, książka świetnie...

Książka z gatunku tych niełatwych, zmuszających do analizy zachowań bohaterów wciąż na nowo,nie dająca o sobie zapomnieć.
Doskonała literatura.

Doskonała literatura.

Piękna książka. Mądrze pokazująca człowieka, który tak całkowicie różni się od otaczających go ludzi. Bohaterka i narratorka Nelli ma swój własny wewnętrzny świat i każde wtargnięcie do niego, nawet przez najbliższe osoby, jest dla niej trudne, a często nawet bolesne. Powieść jest historią małżeństwa. Gdy czytałam ją wiele lat temu - już wtedy bardzo mi sie spodobała. Ale teraz, gdy do niej wróciłam (z 32 letnim stażem małżeńskim) odczytałam ją o wiele głębiej. Ponadto zadziwia mnie, że autor - mężczyzna potrafił stworzyć tak skomplikowany świat kobiecej natury.

Świetna książka, jeśli lubicie powieści psychologiczne.

Świetna książka, jeśli lubicie powieści psychologiczne.

• Literatura węgierska
  • Węgierskie