Most San Luis Rey

Tłumaczenie: Adam Kaska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The Bridge of San Luis Rey
83-7120-533-3
klasyka
papalotl

Peru, XVIII wiek. Pewnego dnia zrywa się inkaski most wiszący, który spina zbocza górskiej doliny. Ginie pięć osób. Dlaczego tych pięcioro? - zadaje sobie pytanie brat Juniper, mnich usiłujący dociec przyczyn tragedii. Jego dochodzenie zaprowadzi go wysoko - aż do bram trybunału, skąd Najwyższy feruje swe wyroki. "Most San Luis Rey" jest drugą powieścią Thorntona Wildera (1897-1975), pierwszą...

"Most San Luis Rey" jest drugą powieścią Thorntona Wildera (1897-1975), pierwszą zaś z trzech jego autorstwa, które wyróżniono Nagrodą Pulitzera. Jak zwykle u tego amerykańskiego powieścio- i dramatopisarza, dominuje w niej dręczące nie tylko autora pytanie: Czy mamy wpływ na swój los, czy też jesteśmy jedynie igraszką w ręku przeznaczenia?

Voudini | 2014-09-29

Ta nagrodzona Pulitzerem opowiastka ujmuje raczej subtelnością myśli niż stylu, ten jest bowiem swojski i przystępny. To jednak efekt mimetyzmu. Nie bez powodu umieścił autor akcję w Ameryce Południowej.
Imponować musi sprawność, z jaką Wilder na tak niewielu stronach zdołał przemyślnie opisać żywoty tylu postaci, a przede wszystkim połączyć je misterną siecią oddziaływań i współzależności, rozrastającą się nawet po śmierci bohaterów.
Wspomniana na początku subtelność nie ujawnia się bynajmniej w finalnych ustępach, które zdają mi się naiwne. Analiza "Mostu" jako całości przynosi za to sporą satysfakcję, bo też Wilder nie oferuje nam prostych rozwiązań dających się zamknąć w kilku, ładnie a pusto brzmiących zdaniach, tylko uczciwie przyznaje, iż zamknięcie życia w takich zdaniach jest zwyczajnie niemożliwe, już to ze względu na niewiarygodny stopień skomplikowania rzeczywistości i relacji między uczestniczącymi w niej obiektami, już to z tej prostej przyczyny, że część mechanizmów...

Justitia | 2015-07-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2015

Thornton Wilder daje śmierci twarz – twarz każdego bohatera, dlatego ta powieść jest tak uderzająca. Początkowo wydaje się, że postaci łączy tylko zawalenie się mostu i wspólna śmierć, szybko okazuje się, że łączy ich znaczne więcej. Piękny język, kolejne historie życia, niepowtarzalny klimat dawno minionej epoki i nagły koniec każdego życiorysu (który zaskakuje , choć przecież już od początku wiadomo jak ów koniec będzie wyglądał) nie pozwalają oderwać się od książki. O zawiłościach ludzkiego losu i chichocie śmierci. O przypadkach i jednoczesnym braku przypadków. O próbie zrozumienia śmierci i radzeniu sobie z nią. Polecam.

Iceman | 2013-08-31

Genialna. G e n i a l n a! Jedna z tych książek, po których przeczytaniu człowiek wie, po co żyje. Trudno dojść do siebie po ostatnej scenie. A do tego rozkosz czytania, bo to arcymistrzostwo stylu.

Mel | 2013-12-03

Nagroda Pulitzera..? Mnie nie zachwyciło, niestety. Na tę opowieść składają się krótko omówione życiorysy tych, którzy zginęli na tytułowym moście i nic więcej do mnie TU nie przemawia. Dobrze, że to jakieś 100 stron, bo bym nie dotrwała.

magdaleks | 2016-04-11
Na półkach: 2016, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

"Jest kraj żywych i kraj zmarłych, a mostem między nimi jest..." Co to już dowiecie się z książki Wildera. Pulitzer zasłużony z pewnością. Bardzo fajnie się czyta mimo ze książka już nie młoda :)Polecam

judyta_kasia | 2016-04-09

Początkowo powieść może wydawać się nieco zawiła, dlatego polecam wrócić do niej po jakimś czasie, aby dostrzec, jak subtelnie przenikają się życiorysy bohaterów.
"Most San Luis Rey" zostawił mnie z pytaniem, jakie bogactwo przeżyć kryje się w ludziach, którzy w naszym życiu są tylko epizodem?

oceuce | 2016-11-02
Na półkach: Moje książki, Przeczytane
Przeczytana: październik 2016

Chyba o żadnej z książek Sandor nie wspominał w swoim dzienniku (lata 1943-1948) tak często jak o "Moście..."; nie było wyjścia, trzeba było kupić (całe 6,50zl na Allegro😁). To niewielka książka, która zawiera w sobie ogrom historii i emocji, a jej głównym tematem jest miłość- do bliźniego, dziecka, brata, kobiety, samego siebie... Po prostu piękna, subtelna i mądra; wielka szkoda, że obecnie raczej zapomniana.

stary | 2016-11-21
Przeczytana: 08 grudnia 2016