Lęki króla Salomona

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielki Wóz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
L’angoisse du roi Salomon
83-7163-201-0
emoteve

Świetny pisarz, autor m.in. ''Korzeni nieba'' i ''Życia przed sobą'', rozwija w niebanalny sposób znaną skądinąd myśl: kto pomaga innym, pomaga sobie samemu. Czyni to poprzez żywą, pełną humoru opowieść o przeżyciach młodego paryskiego taksówkarza, który angażuje się w różnoraką pomoc dla ludzi starszych i samotnych.

Ania Gotowska | 2014-06-10
Przeczytana: czerwiec 2014

Mam spory problem z próbą oceny „Lęków króla Salomona”, tak samo jak - z dzisiejszej perspektywy – miałabym pewnie problem z recenzowaniem „Buszującego w zbożu”. Czuję, że jestem dla nich trochę niesprawiedliwa, drażniące elementy przesłaniają mi ocenę całości. Coś jednak jest w tych książkach, czego nie potrafię już w sobie odnaleźć, coś z czym się już nie utożsamiam, co brzmi mi fałszywą nutą (że tak się lirycznie wypowiem). I to sprawiło, że tę zabawną, ciepłą książkę czytało mi się nad wyraz trudno.

Myślę, że główny problem nie leżał dla mnie po stronie treści formułowanych przemyśleń czy refleksji. To raczej kwestia formy, pewnego rodzaj braku subtelności przy prezentowaniu swojej wizji rzeczywistości. Wiem, że to taka konwencja – Kawa na ławę, damy Ci takiego bohatera, który co poczuje to powie, a na dodatek zrobi. A i jeszcze nasz bohater będzie się czuł tak skrajnie za wszystko odpowiedzialny, no prawie za cały świat, że wciąż będzie balansował na skraju autodestrukcji....

Hana | 2014-07-19
Na półkach: Pozostałe, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2014

Młody taksówkarz spotyka na swojej drodze pana Salomona, króla gotowej konfekcji i to spotkanie odmienia jego życie.Zaczyna pomagać ludziom starym i chorym. Słabo wykształcony człowiek,ze słownikiem w ręku, opisuje i analizuje otaczający go świat.Narrator jest tak infantylny, że ma się wrażenie, że jest nim duże dziecko. Z czasem dorośleje i wyrasta na filozofa i kogoś kto naprawia świat. Pomaganie ludziom potrzebującym na zlecenie ekscentrycznego Salomona przekształca się w misję.Oczywiście Jeannot stale analizuje motywy postępowania 84-letniego króla spodni, bo jego , Jeannota, motywy są jasne: chce, by starość i choroba nie wykluczały człowieka z życia i nie powodowały jego postrzegania jako biednej, niedołężnej osoby, której nic się już od życia nie należy. Bohater posługuje się prostym językiem, ale jego wypowiedzi często zaskakują zgrabnymi powiedzonkami czy porównaniami.

veinylover | 2015-08-27

To naprawdę świetna książka.
Nie tylko sama historia, ale język, jakim posługuje się autor, pomysły na przekazanie przemyśleń...
Książka jest pozytywna i to jej wielka wartość (choć nie tylko dlatego).

Anna Lembas | 2011-08-12
Przeczytana: 2002 rok