Procedura

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
De Procedure
Ag2S

Tytułową procedurą jest tworzenie – autor snuje rozważania o mistycznych wizjach stworzenia świata, o profesji pisarza powołującego do życia nową rzeczywistość, a także opowiada na nowo legendę o praskim Golemie. Głównym jednak wątkiem są losy biologa, który wyhodował życie w próbówce, lecz nie uporał się z dramatem własnego życia. Po tym jak rozpadło się jego małżeństwo, Wiktor Werker dziwnym zbiegiem okoliczności stał się bohaterem sensacyjnej historii o niezrozumiałym zakończeniu. Brawurowo napisana powieść Mulischa w niepokojący sposób stawia na nowo podstawowe dla ludzkości pytania.

źródło opisu: http://wab.com.pl/

źródło okładki: http://wab.com.pl/

Łukasz | 2015-07-02
Na półkach: 2015
Przeczytana: 01 lipca 2015

„Procedura” to powieść zawiła. Już na samym początku autor przestrzega nas, że jeśli szukamy łatwej rozrywki, to źle trafiliśmy, bo nie zamierza on nam tego zagwarantować. Zamiast tego wita nas zawiłymi rozważaniami na temat stworzenia świata. Dużo przy tym „filozofuje”, jak na filozofa przystało. Po przebrnięciu przez reinterpretację legendy o Golemie, docieramy wreszcie do właściwej historii. Jesteśmy świadkami wielkiego dramatu wybitnego człowieka, Wiktora, który po tym co uczynił, z pewnością od wynalezienia eobiontu, wolałby stworzyć wehikuł czasu.

Maciek | 2014-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

"Procedura" Mulischa to książka wielowątkowa i pod wieloma względami dziwna. Nie jestem pewien czy ją lubię. Dlaczego dziwna? Nie wiem nawet jak na to pytanie odpowiedzieć. Przede wszystkim, pierwsza jej część jest odpychająca i z trudem się ją czyta. Traktuje ona o żydowskiej wiedzy ezoterycznej na temat stworzenia człowieka przez Boga. Następnie autor snuje fantastyczną historię o praskim golemie, powołanym do życia przez żydowskiego rabbiego na życzenia władcy Rudolfa II pod koniec szesnastego wieku. Obie te historie, o stworzeniu człowieka i golemie służą za wprowadzenie do opowieści o Wiktorze Werkerze, genialnym biologu, który stworzył życie ze związku nieorganicznego. Wiktor odniósł spektakularny sukces w świecie nauki, ale jego prywatne życie to pasmo porażek.
Lektura tej książki niewątpliwie pobudza do myślenia na temat ludzkiego życia, narodzin i śmierci. Mnie osobiście zainteresowała również muzyką Gustava Mahlera, ulubionego kompozytora głównego bohatera. Harry...

goraraah | 2013-08-04
Na półkach: 2013

stwórzmy procedurę. punkt po punkcie: jak powstaje życie. czym jest.
harry mulisch, dziwy holenderski Żyd, którego ojciec był kolaborantem, a część rodziny zginęła w obozie koncentracyjnym. może stąd poszukiwania swojej tożsamości, próba odpowiedzi na fundamentalne pytania?

harry muslisch bardzo ostrożnie obchodzi się z czytelnikiem, który sięga po "procedurę". przygotowuje go, ale i odstrasza. wybiera swojego czytelnika. potem dopiero opowiada, snuje rozważania, wciąga w swoją historię.

kim jest człowiek? gliną, ożywioną materią nieorganiczną, jednym z wielu wariantów życia. czym jeszcze - pyta mulish? czym więcej od najprostszego komórkowca? kim jesteś czytelniku - pyta mulisch. i nie odpowiada za niego. urywa opowieść, ale zostawia wskazówki.

a więc od początku: biblijna historia stworzenia. potem kabała. chemia, biologia. wszędzie wskazówki. podobny schemat. na końcu pojedynczy człowiek - wiktor werker - jego życie, jego tragedia.
wiktor werker to biolog, któremu udało...

Agata | 2010-07-29
Na półkach: Kryminały | thrillery
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawy i intrygujący początek, potem niestety już gorzej. Końcówka jak z taniego amerykańskiego filmu sensacyjnego. Lektura do pociągu albo na plażę: nic wielkiego, ale można przeczytać.

Na półkach: Posiadam

Myślę to samo co myślę o "Odkryciu nieba".

tet | 2010-10-17
Przeczytana: czerwiec 2009

cóż mogę napisać.. urzekła mnie ta historia. nie mogłam nie pomyśleć przy okazji Procedury o Houellebecq'u, wszak obaj autorzy wplatają swoich bohaterów w zawiłą tematykę biologiczno-chemiczno-filozoficzną. i co z tego wychodzi!

Lot Słonia | 2013-03-06
Na półkach: Posiadam

"wyrok nie przychodzi nagle, sama procedura staje się powoli wyrokiem" Imre Kertesz

wspaniala ksiazka - nie mozna jest czytac szybko, trzeba sie nia delektowac

Kot_Henia | 2010-07-08
Przeczytana: 2010 rok

Niezwykła powieść o (s)tworzeniu, życiu i śmierci.

Dullahan | 2017-07-26
Przeczytana: 2004 rok