Obojętni

Gli indifferenti
090758764X
powieść włoska
farfallam

"Życie jest taki, jaki jest. Nie da się go zmienić"-powtarzają starsi bohaterowie tej powieści. I żyją-Leo, Liza, Maria Gracja-spleceni łóżkowymi intrygami, próżni, zawistni, zakłamani. "Nie! To niemożliwe żyć w ten sposób"-buntują się młodsi: Carla i Michele. Ale ich także łączą z tamtymi intrygi i gra interesów. Czy obłuda wszystkich razem pogrąży jak topiel? Czołowi krytycy europejscy nie...

"Nie! To niemożliwe żyć w ten sposób"-buntują się młodsi: Carla i Michele. Ale ich także łączą z tamtymi intrygi i gra interesów. Czy obłuda wszystkich razem pogrąży jak topiel? Czołowi krytycy europejscy nie mają wątpliwości: Obojętni-pierwsza, młodzieńcza powieść Alberto Moravii to w dorobku sławnego pisarza włoskiego książka najlepsza!

Dariusz Karbowiak | 2015-02-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

Jeżeli tak wyglądał debiut Moravi, to mogę życzyć wszystkim pisarzom takich debiutów.
Książka senna, ale jak inaczej ukazać przeciekające przez palce życie. Monotonia dnia codziennego w zubożałej rodzinie we Włoszech przed II wojną światową. Całe dnie upływają na romansach w różnych konfiguracjach: z matką, córką z przyjaciółką. Bohaterom majaczy czasem myśl o zmianie swojego życia, ale poza nieustannym rozmyślaniu że coś trzeba zmienić nic nie robią w tym kierunku. Przyzwyczajenia do przyjęć, bali, gali w tetrze są silniejsze niż chęć wyrwania się z toksycznego (dziś byśmy tak to nazwali).
Wszelkie zmiany wymagają planu, a plany wysiłku intelektualnego, który nie może przychodzić nagle. Tak właśnie piszą dziś wszelkie podręczniki z psychologii. Niestety piątka bohaterów przedstawiona w „Obojętnych” A. Moravi nie ma najmniejszego zamiaru coś zmieniać. No może tylko zamiana partnerów.
Warto sięgnąć po książkę, która skłoni nie jednego czytelnika do refleksji nad własnymi chęciami...

mm8371 | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Maskarada w życie wdziera się
Nie zważając jak i gdzie
Maskarada, maskarada
Wszędzie już się czai zdrada
Za pieniądze każdy sprzeda się

O wkraczaniu w dorosłość... o samej dorosłości,o różnicach pokoleniowych,o pozbywaniu się złudzeń i o ich kolekcjonowaniu....
O ludzkich słabościach,potrzebach,marzeniach,kłamstwach,powiązaniach....A na końcu tak czy siak bal maskowy...gorzka,smutna,ale i piękna ,choć nieco ospała opowieść.

MadameShepard | 2014-03-17

Po lekturze "Kobiety leoparda" dałam Moravii drugą szansę, żeby sprawdzić, czy jest on tak złym pisarzem, jak sądzę. Otóż nie, jest jeszcze gorszym. Nonsensowne dialogi, nędzna fabuła, głupi bohaterowie i smęciarskie przynudzanie. Wisienką na torcie tej żenady jest idiotyczne zakończenie.

karolinaflora | 2011-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2011

idealnie pusta dekadencja.

Mikosek17 | 2014-08-01

Po zadowoleniu z pierwszej lektury Moravii po jaką sięgnąłem przyszedł czas na lekkie rozczarowanie. Autor pisze książki, które poruszają tematykę psychiki człowieka, jego zachowań w rzeczywisty sposób. Historie nie są wybujałe i przekłamane, tylko spotykamy się z osobami, które mają prawdziwe problemy, a co za tym idzie prawdziwe rozterki temu towarzyszące. Włoski pisarz próbuje zaprezentować nam w swojej książce kilka osób, w różnych etapach życiowych, które przeżywają różne problemy. Wydaje mi się, że autor specjalnie napisał pracę, która jest wystarczająco długa, żeby móc się oswoić, zapoznać z postaciami, przez co lepiej je zrozumieć. Jest to ciekawy zabieg, ale również jest jego główną wadą, gdyż książka w pewnym momencie staje się nużąca, główne postacie wciąż przeżywają te same problemy, a fabuła sama w sobie również nie jest najbardziej interesująca. Czuć to, iż Moravia ma ciekawą koncepcję jeśli chodzi o swoje utwory, ale "Obojętni" nie jest to książka, która...

Agata | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

A ja kupuję opowiedzianą przez Moravię historię wraz ze wszystkimi melodramatycznymi akcentami i boleśnie nawarstwiającymi się motywami, skupiając się raczej na ciągle aktualnej problematyce, którą porusza autor. Wirtuozerii w pisaniu o znudzeniu życiem, marazmie, powtarzalności dni czy niemożnością zmian nie można mu w żaden sposób odmówić.

adela | 2014-12-19
Przeczytana: 2014 rok

Psychologiczna spirala zaciska się na szyjach młodych-obojętnych.

fiume | 2015-03-26

Fabuła tej książki przypominała mi trochę konwencję jakiejś brazylijskiej telenoweli, ale trzeba przyznać, że dobrze się Moravię czyta, jest tam trochę humoru, dużo lekkości, a postacie umiejętnie zróżnicowane charakterologicznie. Pierwsze moje zetknięcie z tym autorem, ale na pewno nie ostatnie.

Alex405 | 2016-02-22
Przeczytana: 2001 rok

Dla mnie absolutny must na liście lektur, choć to niełatwa w odbiorze książka. Temat typowy dla Moravii - zubożała rodzina, która usiłuje przetrwać dzięki odpowiednim koligacjom i wyrachowanym miłostkom. Atmosfera beznadziei i fałszu, porzuconych pragnień, ludzkich masek i fałszywego blichtru. Włoska wersja "Moralności pani Dulskiej".

majkabally | 2012-09-30
Przeczytana: 30 września 2012

ciąg dalszy nadrabiania tego autora. To jego debiut, mnie nie powaliła, ale trzyma poziom, chociaż "Rzymianka" dużo lepsza i dużo bardziej poszarpała mnie emocjonalnie. W kolejce mam kolejne jego pozycje; nie sądzę, żebym się zawiodła :)