Własny pokój

A room of one's own
Eida

Lea | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Jest to esej o literaturze. Właściwie to „o kobietach i twórczości literackiej”. Równocześnie chyba najlepszy przykład literatury feministycznej. Pozycja warta przeczytania z kilku powodów. Miedzy innymi dlatego, że utwór jest naszpikowany znanymi nazwiskami związanymi z literaturą oraz dlatego, że autorka czasami mądrze „gada”(trafne spostrzeżenia, no i, oczywiście, błyskotliwe). Woolf za największych pisarzy wśród kobiet uważa Ch.Bronte i J.Austen. Przy czym tej pierwszej przypisuje geniusz, a drugiej większy rozsadek. Przede wszystkim zaś odpowiada na pytanie dlaczego do schyłku XVIII w. tak mało kobiet zajmowało się pisaniem. Otóż, przyczyna zdaje się nie tkwić w braku utalentowanych w tym kierunku kobiet. Powód to ... własny pokój. A właściwie jego brak. No i pieniądze ...

Ciut anachroniczna, jednak posiadająca swój zalatujący naftaliną urok, błyskotliwie napisana książeczka, w której aż roi się od wielkich nazwisk, i to nie tylko w pełni męskich Thackerayów czy Dickensów, ale przede wszystkim działających pod przykrywką Eliotów i Sandów w spódnicach oraz bezwstydnie ujawniających swą kobiecość (ale na szczęście ukrywających pisarskie próby pod kawałkami bibuły czy zwojami robótek) panienek Bronte i Austen.

Woolf pozwala sobie na beztroską literacką zabawę, z lubością zaludniając esej fikcyjnymi postaciami i książkami, które na kartach jej publikacji często korespondują z dziełami realnie istniejących twórców. To za jej podszeptem Mary Carmichael w swym fikcyjnym debiucie zapisuje przełomowe w dziejach literatury zdanie "Chloe lubiła Oliwię", zmierzch zapada na zawołanie, a pory roku w przeciągu jednego popołudnia niepostrzeżenie przechodzą jedna w drugą. Pisarka wyobraża sobie i opisuje m.in. jak wyglądałoby życie utalentowanej siostry...

Agata | 2013-10-14

Jaki to delikatny feminizm. Jaki sympatyczny. Czuły dla kobiet. Ważne zalecenie dla piszących pań: tylko tekst pisany bez goryczy, urazy i lęku, będzie w pełni wartościowy. Minęło 100 lat a my wciąż nie wydostałyśmy się z oparów goryczy:)

BetiFiore | 2013-01-12

Bardzo ważny utwór dla wszystkich kobiet. Mistrzowsko napisany.

karol-ina | 2014-07-25

Warto przeczytac te refleksje krazace wokol wolnosci, samostanowieniu i potrzebie tworzenia.

Vesna-Parun | 2011-05-22

Esej mocno feministyczny, ale w pozytywny sposób. Autorka przedstawia logiczne i mądre argumenty, przyczyny tego, dlaczego kobiety są często niesamodzielne, nieporadne. Brak tu wrzasku, histerii, roszczeń. Tytułowy "własny pokój" to przestrzeń i warunki, pozwalające kobiecie coś osiągnąć. czyta się naprawdę bardzo przyjemnie, a w dodatku uświadamia. Bardzo polecam!

Bazzyll | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Sztuką jest przedstawić esej w formie tak przystępnej, a jednocześnie tak dogłębnie analizującej dany problem. Woolf jako jedna z pierwszych wprowadziła do eseju fabułę, za co należą jej się brawa. Godna polecenia nie tylko osobom, których interesuje tematyka feministyczna.

pauline_h | 2012-09-21

otwiera drogę do innego spojrzenia na rzeczywistość. Dodatkowo zwraca uwagę, że nie wszystko jest takie ładne i kolorowe jakby się mogło wydawać

KoKo | 2014-10-28
Przeczytana: 27 października 2014

Właściwie nic nowego nie dostajemy, ale V.W. bardzo trafnie zebrała to wszystko i płynnie, ładną prozą przedstawiła.

Ania Harciarek | 2010-09-19
Przeczytana: grudzień 2009

Ciekawe obserwacje, szkoda, że prawdziwe...

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?