Wyzwanie czytelnicze LC

Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Karakter
Why I’m No Longer Talking to White People About Race
rasizm, kolor skóry,
bromba

W 2014 roku Reni Eddo-Lodge, brytyjska dziennikarka i blogerka, opublikowała na Facebooku post zatytułowany „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Napisała w nim, że ma już dość wyjaśniania białym ludziom, jak czują się osoby o innym kolorze skóry, ma dość ich reakcji – od znudzenia i niezrozumienia po agresję. Ci, którzy sądzą, że biały kolor skóry jest „naturalny”, nie są w stanie pojąć, na czym polega rasizm, zwłaszcza ten ukryty, strukturalny. Po opublikowaniu postu Reni Eddo-Lodge została zasypana odpowiedziami zarówno białych, jak i ciemnoskórych. Jedni jej dziękowali, że otworzyła im oczy, inni, że wypowiedziała to, co sami czują. Książka Reni Eddo-Lodge jest próbą opisania tego doświadczenia w szerszym kontekście – kolonialnej historii Wielkiej Brytanii, ale też różnych współczesnych form dyskryminacji rasowej. Co powinien wiedzieć biały, żeby zrozumieć, jak to jest być kolorowym w dzisiejszym świecie? Autorka pisze o własnych doświadczeniach, przytacza prace badaczy, nie pomija żadnego z ważnych aspektów rasizmu; pokazuje jego korzenie, pisze o uprzywilejowaniu białych, rasizmie strukturalnym i o czarnym feminizmie.

Posłowie do książki napisała Monika Bobako.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/dlaczego-nie-rozma...(?)

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/dlaczego-nie-rozma...»

BetiFiore | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Książka ważna. Otwiera oczy na problem rasizmu - nie tego, który znamy z Amerykańskich filmów, ale rasizmu w Wielkiej Brytanii. Nam, białym otwiera ona oczy na wiele aspektów. Ciekawe, jak feminizm, który można byłoby połączyć z działaniami antyrasistowskimi, okazuje się tu być wręcz wrogą ideologia, gdyż również kojarzony głównie z białymi działaczkami. Jeżeli wydaje się nam, Polakom, że to temat bardzo odległy od naszego kraju, na końcu tłumaczka zamieściła posłowie w którym ukazuje jak wiele wspólnego mają nasze narody.

To 4. książka w tegorocznej akcji Czytaj.pl

Elwira | 2018-06-04
Przeczytana: 24 maja 2018

Po wstępie zaciska się pięść. Reni nawołuje, by jej książkę potraktować jako narzędzie w walce przeciw rasizmowi. W istocie tak się czuję, gdy kończę czytać wprowadzenie – że oto trzymam w dłoni transparent w postaci książki. Kolejna książka-megafon, którą użyję znów, by wraz z autorką mówić o rzeczach ważnych. Jaka inna książka po reportażu o karze śmierci, powieści społecznej o skutkach i czarnych stronach migracji zarobkowej, pasowałaby bardziej do cyklu Tydzień Nierówności, jak nie „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry?”

Reni napisała na swoim blogu w 2014 roku post o takim właśnie tytule wywołując nim burzę. Paradoksalnie i szczęśliwie doprowadził do tego, że o rasie i strukturalnym rasizmie sama autorka zaczęła mówić jeszcze więcej i głośniej. Wspomniany esej napisała nie w celu wzbudzenia poczucia winy u białych, ale w zwyczajnie dlatego, że miała dość. Wyraźnie kreślenie granic wybrała jako swoją...

Kiedyś tak ważny tekst w dziejach ruchów feministycznych napisała Virginia Woolf, a były to eseje Własny pokój i Trzy gwinee. Dziś jest Reni Eddo-Lodge i jej esej Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry. To są historyczne teksty, do których pokolenia odnoszą się i będą się odnosić w swoich dyskusjach o dyskryminacji.

niechec | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

O tym, jak rasa powiązana jest z płcią i klasą społeczną.
Autorka na podstawie bogatego materiału źródłowego, przywołuje niechlubną przeszłość Wielkiej Brytanii i innych państw zachodu, które eksploatowały od wieków czarną ludność (akumulacja pierwotna).
W przystępnej formie obnaża hipokryzję rządzących, którzy metodą „dziel i rządź” zapewniali sobie poparcie białego elektoratu. Niezwykle ważnym jest, że autorka perfekcyjnie wyjaśnia dwa terminy - białe uprzywilejowanie i rasizm strukturalny - najistotniejsze pojęcia które towarzyszą czytelnikowi przez całą książkę.

Pozycja bez wątpienia obowiązkowa, niezbędna do zrozumienia współczesnego świata, niesamowicie refleksyjna i skłaniająca do zagłębienia się w tematykę.

Magdalena | 2018-11-18
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2018

Po tę książkę sięgnęłam wyłącznie w ramach listopadowej akcji Czytaj PL i dobrze się stało, bo w końcu przeczytałam coś bardziej wartościowego. Po lekturze jestem w 100% pewna, że sama z siebie bym po nią nie sięgnęła, bo ciężko mi się ją czytało i była to poniekąd książka naukowa z mnóstwem przypisów. Przez co widać, że nie była wymyślona, tylko poparta różnymi artykułami, które dla niektórych mogą okazać się przerażające.

Saszen | 2018-11-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 listopada 2018

Esej Reni Eddo-Lodge to świetny współczesny tekst, jeden z tych, które pozwalają krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Opublikowanie go w Polsce wydaje się odważną decyzją ze strony wydawnictwa Karakter, bo temu tekstowi niełatwo będzie tu znaleźć czytelników - jest bardzo mocno zakorzeniony w kulturze i historii Wielkiej Brytanii. Ale, jak wskazuje posłowie Moniki Bobako, także Polacy są teraz częścią Zjednoczonego Królestwa (największa grupa imigrantów!) i także nam przychodzi radzić sobie z rzeczywistością tamtego kraju. Proste ekstrapolowanie tej książki do polskich realiów jest niemożliwe, ale myślę, że i w naszym kraju można wyciągnąć z niej wiele interesujących wniosków, poprzez analizę historyczną (zwłaszcza w odniesieniu do Żydów) i współczesną. A przy tym "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" to świetnie przetłumaczony esej.

ksiazkowe_momenty | 2018-11-21

Pozycja, którą powinien przeczytać każdy lubiący przynajmniej od czasu do czasu (jeśli już nawet nie częściej) poważniejsze, trudniejsze lektury poruszające problemy społeczne i dotykające naprawdę ważnej i wciąż niewystarczająco przegadanej kwestii.

"Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" Reni Eddo-Lodge to mocna i ambitna lektura, oparta na autentycznych wydarzeniach z życia autorki, prawdziwych rozmowach z ludźmi, jej doświadczeniach a także faktach z historii, socjologii, psychologii. Skłania do refleksji na temat rasizmu, czyli głównego poruszanego w niej wątku, jednak tak samo zwraca uwagę na inne ważne problemy (nie tylko współczesnego) świata. A wśród nich: wszechobecny w ostatnich latach feminizm, tolerancję w ogóle, wciąż istniejący podział klasowy, narodowościowość, poczucie przynależności do konkretnych grup oraz samorozwój, samopoznanie czy poszukiwanie siebie i własnej tożsamości i uwarunkowania kulturowe czy etniczne. Tak więc mimo głównego...

nightshade | 2018-08-01
Przeczytana: 27 lipca 2018

Widziałam sporo krytycznych głosów na temat tej pozycji, ale jako, że odczuwałam niedobór książek podejmujących problematykę rasizmu to zdecydowałam, że po nią sięgnę, przekonało mnie też to, że została wydana przez jedno z moich ulubionych wydawnictw. Autorka powołuje się na różne badanie, jej wywód jest spójny i przejrzysty i muszę przyznać, że moja wiedza została znacznie wzbogacona i wreszcie zrozumiałam czym dokładnie jest rasizm strukturalny. Moim zdaniem jest to pozycja warta uwagi i każdy powinien ją przeczytać.

patsy_thebooklover | 2018-06-25
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2018

Bardzo dobra, merytoryczna, świetnie napisana, rozprawiająca się z wieloma stereotypami i nurtami myślowymi związanymi z rasizmem, feminizmem i im pochodnym konceptom. Wzbogacona o rozprawę na tematy poruszone w książce z polskiej perspektywy. Chętnie kupię kiedyś oryginał, by móc w każdej chwili po niego sięgnąć. Najlepsza pozycja w tej tematyce, jaką do tej pory czytałam.

książek: 2066
Karambola | 2018-12-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

"Kiedy biali biorą do ręki kolorowe pismo, przeglądają internet, czytają gazetę albo włączają telewizor, widok ludzi, którzy wyglądają tak samo jak oni, u szczytów władzy albo egzekwujących swój autorytet, nie jest rzadki albo dziwny. Zwłaszcza w kulturze afirmacja białości jako cechy pozytywnej jest tak rozpowszechniona, że przeciętny biały nawet jej nie zauważa i konsumuje ją bez sprzeciwu. Być białym znaczy być człowiekiem; biel jest uniwersalna. Wiem to tylko dlatego, że nie jestem biała."

"Każdy głos przeciwko rasizmowi stopniowo odbiera mu moc. Nie stać nas na luksus milczenia. Ta książka jest próbą zabrania głosu."

"W obliczu zbiorowego zapomnienia musimy zawalczyć o pamięć."

"Rasizm nie wybucha znienacka, lecz jest zakorzeniony w brytyjskim społeczeństwie. Istnieje w samej strukturze państwa. Nie bierze się z zewnątrz. Tkwi w systemie."

"Przywilej białości istnieje wszędzie i nigdzie. Wszyscy maczają w nim palce, ale nikt nie poczuwa się do winy. Jeśli spróbujesz z nim...