Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory

Tłumaczenie: Jarosław Anders
Wydawnictwo: Karakter
Illness as Metaphor. AIDS and its Metaphors
Ag2S

Dwa słynne eseje, które weszły do kanonu humanistyki. Analizując źródła naukowe i utwory literackie od antyku po czasy współczesne (odwołując się choćby do Homera, Baudelaire'a, Manna, Joyce'a czy Audena) Susan Sontag rekonstruuje mitologię gruźlicy i choroby nowotworowej. Pokazuje przy tym sposoby, w jakie społeczeństwo stygmatyzuje chorych i demistyfikuje ideologiczne fantazmaty, które zmierzają do demonizacji niektórych chorób. Drugi esej, napisany pod koniec lat 80., jest pionierską analizą AIDS i społecznych wyobrażeń, jakie towarzyszyły pojawieniu się tej choroby.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/

źródło okładki: https://www.karakter.pl/

Emes | 2019-08-15
Przeczytana: 15 maja 2019

Mądra i potrzebna. Zdecydowanie bardziej do gustu przypadł mi drugi esej. Sotang uwolniona od wizji śmiertelnej pozwoliła sobie na więcej uszczypliwości i zaczepek

Sanny | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Bardzo uświadamiająca lektura. Rozkłada ona na części pierwsze zjawisko postrzegania chorób przez społeczeństwo. Nigdy się nie zastanawiałam nad interpretacją porównań i metafor dotyczących chorób. Bardzo mądra książka z mnogością odniesień do literatury.
chociaż temat jest uniwersalny, to mam wrażenie, że eseje się lekko zestarzały. Nadal są wspaniałe,ale niektóre sprawy postrzega się już inaczej. To co w sumie, może być dodatkowym walorem tej książki.

Lidia F | 2016-11-14
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Wspaniała jak zwykle!Uwielbiam.

Czytamy w weekend

Styczeń powoli zbliża się do końca. I pomimo tego, że dni stają się coraz dłuższe, to aura nie sprzyja spacerom. Za oknem mróz, brudny śnieg i smog. Najlepiej więc zostać w weekend w domu i czytać książki. Co prawda niektóre książki również opisują nieciekawy świat i paskudne zjawiska atmosferyczne, ale w każdej chwili można je zmienić na coś bardziej sprzyjającego, a pogody za oknem tak łatwo zmienić się nie da. Niestety.