Jeźdźcy apokalipsy cz.III

Cykl: Jeźdźcy Apokalipsy (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
adamats

Jeźdźcy Apokalipsy – trzytomowy cykl powieści historycznej napisanej przez polskiego pisarza Kazimierza Korkozowicza. Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku (1604-1615). Miejscem akcji są tereny ówczesnej Rzeczypospolitej oraz Państwa Moskiewskiego podczas dymitriad i wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty. Tytułowi jeźdźcy to lisowczycy, których formacje utworzył główny bohater utworu Aleksander Lisowski. Autor na podstawie wiarygodnych źródeł historycznych ukazuje działania polskich żołnierzy na terenach Rosji w okresie panującej tam Wielkiej Smuty oraz szczytu potęgi militarnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, której wojska jako pierwsze z dwóch armii europejskich (drugą były dopiero wojska Napoleona) zdobyły i podporządkowały sobie na dłuższy czas Moskwę.
Akcja trzeciego tomu przypada na schyłek panowania Polaków na ziemiach moskiewskich i dalsze wydarzenia związane z działalnością lisowczyków (1612-1615).
(źródło Wikipedia)

Marcin Badtke | 2013-10-30
Przeczytana: 29 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałem z przyjemnością, ale odnosząc wrażenie, że autor nie może się zdecydować jaką powieść chce napisać:czy coś w stylu trylogii Sienkiewicza czy może bardziej dokument oparty na źródłach z epoki. Wyraźne jest również wahnięcie w stronę powieści szpiegowskiej. Daje to w sumie niezbyt spójną całość gdzie losy bohaterów nie splatają się pod koniec powieści w zaskakującym finale. Również tytuł nie jest szczególnie szczęśliwy. Masakry dokonywane przez lisowczyków są jedynie zaznaczone, że miały miejsce, a sama historia tej formacji wcale nie jest najważniejszą w powieści. Niby autor wspomina, że oddziały Lisowskiego walczyły od Uralu aż po Ren, ale kończy opisywać ich historię wraz ze śmiercią przywódcy. Dalsze losy już jedynie zaznaczając. A teraz to co dobre. XVII wieczną Polskę postrzegam głównie przez pryzmat twórczości Sienkiewicza. Korkozowicz wnosi odrobinę realizmu do tej wizji sygnalizując trudne warunki bytowania, okrucieństwo, polityczne zagrywki, warunki...

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Bardzo ciekawa, napisana dobrym językiem trylogia o lisowczykach, tytułowych jeźdźcach apokalipsy. Akcja książek to Dymitriady, więc musi być ciekawie. Nie ma w nich rozbudowanego wątku miłosnego, co dla mnie jest plusem.

Curunir | 2016-08-28
estrzy | 2016-08-06