Czterej pancerni i pies

Wydawnictwo: Vesper

Inne wydania

Jeśli nadużywany przymiotnik akultowya zachował w dzisiejszych czasach resztki pierwotnego znaczenia, to z całą pewnością należy odnieść je do rodzica wszystkich kultowych zjawisk w polskiej powojennej kulturze masowej: powieści Janusza Przymanowskiego Czterej pancerni i pies, oraz opartego na niej serialu telewizyjnego. Dla pokolenia dzisiejszych trzydziestoi czterdziestolatków, dla ich synów,

Beata | 2015-11-05

Kiedyś przeczytane, bardzo, bardzo dawno temu. Wspomnienie miłego dzieciństwa, kiedy jak wszystkie dziewczynki uwielbiałam Szarika i kochałam się w Janku:) Cóż to było za szaleństwo, teraz aż trudno w to uwierzyć...

Nitager | 2016-06-22

10 gwiazdek - bo jak inaczej można ocenić legendę? Legendę, którą zna każdy.
Zauważyłem tu opinię, oznaczoną jako spojler. Moim zdaniem niesłusznie - tej historii nie da się zaspojlerować, bo każdy ją zna i każdy wie, jak się kończy. Serial jest bardzo wierny powieści, a pokażcie mi kogoś, kto go nie oglądał? Owszem, istnieją drobne różnice. W powieści dowódca brygady jest generałem - w serialu pułkownikiem (T.Kalinowski). W powieści dowódca czołgu jest Rosjaninem i nazywa się Wasyl Semen, w serialu - Polakiem i nazywa się Olgierd Jarosz (R.Wilhelmi). To chyba wszystko...
Powieść ma przyjemny klimat, podobny do serialowego. Czyta się ją bardzo łatwo, bez wysiłku. Pomimo wielu przekłamań historycznych i rażącej dziś propagandy, uważam że jest napisana po mistrzowsku i świadomy prawdziwej historii czytelnik nie powinien się nią przejmować. Po prostu, musi o tym pamiętać.

liaguszka | 2014-06-05

Z mojego pokolenia przeczytał ją chyba każdy i każdy obejrzał serial, pewnie nie raz... To chyba była jedyna lektura obowiązkowa, bodajże w klasie piątej szkoły podstawowej, po którą z chęcią sięgali uczniowie... Ja w każdym razie do dziś darze ją wielkim sentymentem.

Małgorzata | 2011-01-25
Przeczytana: 1968 rok

Sto razy czytane i oglądane. I nie liczy się dla mnie prawda czasu czy prawda ekaranu. Kiedy dostałam tę książkę od Mamy lat temu ze czterdzieści to właśnie Mama wyjaśniła mi podstawową prawdę tego fenomenu. To jest kasiążka o Przyjaźni między ludzmi a nie książka historyczna. Tak ją przyjęłam i pokochałam. Byłam już wtedy świadoma wielu kłamstw historycznych. To właśnie mój Tato opowiedział mi o Katyniu, obowiązkowej "przyjaźni" polsko-radzieckiej o głosowaniu 3xtak. A miałam jakieś 10-12 lat. To było odważne z Ich strony ale jestem Rodzicom za to bardzo, bardzo wdzięczna.

Cezary | 2015-05-02
Przeczytana: 1985 rok

Oczywiście przeczytałem inne wydanie, podzielone na siedem tomów. W sumie tamto wydanie przeczytałem chyba z 12 razy. Nie wspomnę, ze film oglądałem nieskończenie wiele razy. po prostu kwintesencja dzieciństwa: Janek był naszym idolem, a wzorcem idealnej dziewczyny, o której marzył każdy chłopak była wiadomo Marusia...

nellanna | 2010-07-16

Literacko ambitniejsza od "Stawki", ale też kojarzona ze serialem.
Teraz czyta ją mój syn, również po obejrzeniu filmu.
Dla mnie jeden z "evergreenów".

Hannya | 2014-12-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo spodobała mi się ta książka. Kiedy czytałam odkryłam np., że serialowy Olgierd Jarosz w pierwowzorze nazywa się Wasyl Semen.

Wojtek Zarzyka | 2013-05-26

To była pierwsza tak długa książka jaką przeczytałem, będąc bodaj w 3 czy 4 klasie podstawówki. W momencie gdy zacząłem ją czytać, nie miałem czasu na nic innego, dopóki jej nie skończyłem. Genialna książka do której bardzo lubię wracać. Uwielbiałem po kolejnych fragmentach książki jeszcze raz oglądać odpowiednie odcinki serialu i wyłapywać różnice między książką a jej ekranizacją. Wspaniale napisane historia o przyjaźni, lojalności... zresztą co tu pisać? Każdy słyszał o czołgu 102. Komu spodobał się serial to książka na pewno go nie zawiedzie. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania i polecenia jej innym. Najlepsze jej określenie to po prostu: "kultowa".

Grzesio | 2012-12-14
Przeczytana: 1980 rok

Pomimo całej warstwy propagandowo-ideologicznej jest to bardzo sprawnie, ciekawie i z werwą napisana powieść dla młodzieży.
Pasjonujące przygody, barwne postaci - czego chcieć więcej od tego rodzaju literatury?
No i wielu starszych czytelników podchodzi do tej - ongi kultowej - książki z dużym sentymentem.

oneo2008 | 2014-01-14

Książka, na podstawie której powstał mój ulubiony serial :) O losach dzielnej załogi Rudego w trakcie II wojny światowej. Moim zdaniem arcydzieło, wracałam do niej wielokrotnie i pewnie będę wracać, tak jak non stop oglądam, każdą kolejną emisję serialu. Jakoś mi się nie nudzi. Wywołuje łzy wzruszenia, wywołuje szczery śmiech, emocje skrajne, ale to chyba o to chodzi. Uwielbiam śledzić losy pierwszej,nieporadnej młodzieńczej miłości Janka i Marusi, losy wesołej, skorej do żartów załogi, w czasach, kiedy sytuacji do tego śmiechu brakowało.
Najlepsza obok "Quo Vadis" polska książka, jaką posiadam.