Czterej pancerni i pies

Wydawnictwo: Vesper
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Jeśli nadużywany przymiotnik "kultowy" zachował w dzisiejszych czasach resztki pierwotnego znaczenia, to z całą pewnością należy odnieść je do rodzica wszystkich kultowych zjawisk w polskiej powojennej kulturze masowej: powieści Janusza Przymanowskiego Czterej pancerni i pies, oraz opartego na niej serialu telewizyjnego. Dla pokolenia dzisiejszych trzydziesto i czterdziestolatków, dla ich synów,

Beata | 2015-11-05

Kiedyś przeczytane, bardzo, bardzo dawno temu. Wspomnienie miłego dzieciństwa, kiedy jak wszystkie dziewczynki uwielbiałam Szarika i kochałam się w Janku:) Cóż to było za szaleństwo, teraz aż trudno w to uwierzyć...

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Nie potrafię ocenić tej książki. Jest sprawnie napisana a jednocześnie totalnie zakłamana. Od pierwszej sceny, gdy Janek, co to szukając ojca "zawędrował" do Gruzji (pewno autostopem jechał), wędruje sobie przez tajgę z karabinem w dłoni. Dobrze odżywiony, dobrze ubrany, nie widać,żeby mu czegokolwiek brakowało.
I na tym wychowywały się pokolenia...

Nitager | 2016-06-22

10 gwiazdek - bo jak inaczej można ocenić legendę? Legendę, którą zna każdy.
Zauważyłem tu opinię, oznaczoną jako spojler. Moim zdaniem niesłusznie - tej historii nie da się zaspojlerować, bo każdy ją zna i każdy wie, jak się kończy. Serial jest bardzo wierny powieści, a pokażcie mi kogoś, kto go nie oglądał? Owszem, istnieją drobne różnice. W powieści dowódca brygady jest generałem - w serialu pułkownikiem (T.Kalinowski). W powieści dowódca czołgu jest Rosjaninem i nazywa się Wasyl Semen, w serialu - Polakiem i nazywa się Olgierd Jarosz (R.Wilhelmi). To chyba wszystko...
Powieść ma przyjemny klimat, podobny do serialowego. Czyta się ją bardzo łatwo, bez wysiłku. Pomimo wielu przekłamań historycznych i rażącej dziś propagandy, uważam że jest napisana po mistrzowsku i świadomy prawdziwej historii czytelnik nie powinien się nią przejmować. Po prostu, musi o tym pamiętać.

Cezary | 2015-05-02
Przeczytana: 1985 rok

Oczywiście przeczytałem inne wydanie, podzielone na siedem tomów. W sumie tamto wydanie przeczytałem chyba z 12 razy. Nie wspomnę, ze film oglądałem nieskończenie wiele razy. po prostu kwintesencja dzieciństwa: Janek był naszym idolem, a wzorcem idealnej dziewczyny, o której marzył każdy chłopak była wiadomo Marusia...

Aisling | 2014-12-03

Bardzo spodobała mi się ta książka. Kiedy czytałam odkryłam np., że serialowy Olgierd Jarosz w pierwowzorze nazywa się Wasyl Semen.

michal2907 | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Miejmy to za sobą. Książka propagandą aż śmierdzi. Wszyscy Rosjanie to fajni ludzie, współpraca polsko- radziecka kwitnie, 0 łagrach, Katyniu i 17 IX nikt nie słyszał, a hitlerowcy są komiksowo- bez obrazy dla komiksów- źli. Nie wiem, czy Przymanowski naprawdę w to wierzył, czy po prostu kłamie.

Serial za młodu uwielbiałem, postanowiłem sprawdzić książkę. Krótka nie jest, trzy tomy. Potraktowałem ją w kategoriach przygodowo- wojennej literatury dla młodzieży i na tym polu sprawdza się wprost rewelacyjnie! Innym czytającym polecam: pamiętajcie o tym, że to historyczny bulszit, ale przymknijcie na to oko i zatraćcie się w przygodzie.

Kapitalnie naszkicowana załoga. Od pierwszych stron chce się im kibicować. Brawurowe, wciągające przygody. Rewelacyjna strona językowa. Jakbym był młodszy, to bym to czytał z wypiekami na policzkach raz za razem! Można przebierać w ulubionych wątkach i bohaterach. Można kibicować. Można żałować, że samemu nie jest się w załodze Rudego, który zresztą ma...

Małgorzata | 2011-01-25
Przeczytana: 1968 rok

Sto razy czytane i oglądane. I nie liczy się dla mnie prawda czasu czy prawda ekaranu. Kiedy dostałam tę książkę od Mamy lat temu ze czterdzieści to właśnie Mama wyjaśniła mi podstawową prawdę tego fenomenu. To jest kasiążka o Przyjaźni między ludzmi a nie książka historyczna. Tak ją przyjęłam i pokochałam. Byłam już wtedy świadoma wielu kłamstw historycznych. To właśnie mój Tato opowiedział mi o Katyniu, obowiązkowej "przyjaźni" polsko-radzieckiej o głosowaniu 3xtak. A miałam jakieś 10-12 lat. To było odważne z Ich strony ale jestem Rodzicom za to bardzo, bardzo wdzięczna.

nellanna | 2010-07-16

Literacko ambitniejsza od "Stawki", ale też kojarzona ze serialem.
Teraz czyta ją mój syn, również po obejrzeniu filmu.
Dla mnie jeden z "evergreenów".

lutek | 2017-08-08

Lata minęły - sentyment pozostał :) Mówi się o zakłamaniu historii - tylko że jako dzieciak nikt o tym nie myślał - to była po prostu niesamowita przygoda :)

Wojtek Zarzyka | 2013-05-26

To była pierwsza tak długa książka jaką przeczytałem, będąc bodaj w 3 czy 4 klasie podstawówki. W momencie gdy zacząłem ją czytać, nie miałem czasu na nic innego, dopóki jej nie skończyłem. Genialna książka do której bardzo lubię wracać. Uwielbiałem po kolejnych fragmentach książki jeszcze raz oglądać odpowiednie odcinki serialu i wyłapywać różnice między książką a jej ekranizacją. Wspaniale napisane historia o przyjaźni, lojalności... zresztą co tu pisać? Każdy słyszał o czołgu 102. Komu spodobał się serial to książka na pewno go nie zawiedzie. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania i polecenia jej innym. Najlepsze jej określenie to po prostu: "kultowa".