Jeźdźcy apokalipsy cz.I

Cykl: Jeźdźcy Apokalipsy (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
Paulina

Jeźdźcy Apokalipsy – trzytomowy cykl powieści historycznej napisanej przez polskiego pisarza Kazimierza Korkozowicza. Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku (1604-1615). Miejscem akcji są tereny ówczesnej Rzeczypospolitej oraz Państwa Moskiewskiego podczas dymitriad i wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty. Tytułowi jeźdźcy to lisowczycy, których formacje utworzył główny bohater utworu Aleksander Lisowski. Autor na podstawie wiarygodnych źródeł historycznych ukazuje działania polskich żołnierzy na terenach Rosji w okresie panującej tam Wielkiej Smuty oraz szczytu potęgi militarnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, której wojska jako pierwsze z dwóch armii europejskich (drugą były dopiero wojska Napoleona) zdobyły i podporządkowały sobie na dłuższy czas Moskwę.
Akcja pierwszego tomu rozpoczyna się w Polsce, gdzie pojawia się osobnik podający się za cudownie uratowanego syna Iwana Groźnego o imieniu Dymitr. Wydarzenie to zaciekawia polską magnaterię, która zamierza wesprzeć zbrojnie Samozwańca w wyprawie na Moskwę. Król Zygmunt III Waza postanawia oficjalnie stanąć po stronie wyprawy, widząc w tym korzyści dla siebie i Polski.
(źródło Wikipedia)

Marcin Badtke | 2013-10-30
Przeczytana: 29 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałem z przyjemnością, ale odnosząc wrażenie, że autor nie może się zdecydować jaką powieść chce napisać:czy coś w stylu trylogii Sienkiewicza czy może bardziej dokument oparty na źródłach z epoki. Wyraźne jest również wahnięcie w stronę powieści szpiegowskiej. Daje to w sumie niezbyt spójną całość gdzie losy bohaterów nie splatają się pod koniec powieści w zaskakującym finale. Również tytuł nie jest szczególnie szczęśliwy. Masakry dokonywane przez lisowczyków są jedynie zaznaczone, że miały miejsce, a sama historia tej formacji wcale nie jest najważniejszą w powieści. Niby autor wspomina, że oddziały Lisowskiego walczyły od Uralu aż po Ren, ale kończy opisywać ich historię wraz ze śmiercią przywódcy. Dalsze losy już jedynie zaznaczając. A teraz to co dobre. XVII wieczną Polskę postrzegam głównie przez pryzmat twórczości Sienkiewicza. Korkozowicz wnosi odrobinę realizmu do tej wizji sygnalizując trudne warunki bytowania, okrucieństwo, polityczne zagrywki, warunki...

MarcusProbus | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

I znów przeczytane, nie bacząc na opinie innych, mnie się podoba, może trochę za dużo gonitwy, ale akcja dziarska szybka, szaleńcza jaki cały wiek XVII w Rzeczypospolitej. Gorąco polecam. MP

Krzysztof_g | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, Historia

Świetna powieść historyczna bez wciskanych na siłę wątków miłosnych (duży plus). Wojna, konie, szable i podobne gadżety.

Mazin82 | 2012-04-01

Zwykle biore w ciemno powiesci czasow Polski szlacheckiej. Teraz teaz wzialem, wszystkie trzy tomy... i zawiodlem sie srogo. Ciekawa tematyka. Ale autor nie wiedziec czemu bierze na warsztat wszystkie bodaj postacie historyczne wystepujace w tym dramacie... i na domiar zlego pisze zwyczajnie nieciekawie.
Jedyny plus za fajne okladki.
Odradzam

syzygy | 2016-11-30