Szwedzi w Warszawie

Wydawnictwo: G&P
historyczna

Inne wydania

Szwedzi w Warszawie to doskonała powieść historyczna. Walery Przyborowski pisał ją w czasach zaborów, kiedy to nie mógł mówić wprost o problemach nękających Polskę. Sięgnął więc, jak wielu pisarzy, do historii. W powieści pojawiają się takie postacie jak niejednokrotnie wspominany król polski Jan Kazimierz, król szwedzki Karol Gustaw i wielki bohater tamtych czasów – Czarniecki. Wielkim jej

Eliszeba | 2014-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2014

Potrzebując rozluźnienia czytelniczego sięgnęłam po książkę p. Przyborowskiego, jako że zawsze lubiłam książki przygodowe dziejące się w kontekście historycznym. Nie zawiodłam się, a lektura "Szwedów w Warszawie" minęła mi bardzo szybko i bardzo przyjemnie.
Mimo że nie jest to obszerna powieść to znajdziemy w niej kilku naprawdę ciekawych bohaterów. Mamy i poważnego rajcę, dobrego opiekuna młodzieży, i dwóch odważnych młodzieńców, gotowych polec w imię ojczyzny, a jako wisienkę na torcie dostajemy Maćka - cebulę, raczącego nas co raz swoimi śmiesznymi, naiwnymi wypowiedziami, bawiącego nieustannym narzekaniem, ale też zaskakującego heroicznymi czynami.
Bohaterowie są ogromną siłą tej niewielkiej powiastki przygodowej, jednak nie jedyną. Autor tworzy ciekawą i dynamiczną fabułę, a tło historyczne jest oddane wartko i interesująco.
"Szwedzi w Warszawie" to bardzo dobra lektura młodzieżowa, łącząca przygodę z historią. Wielka szkoda, że inne książki się teraz pisze i poleca...

Yrr | 2016-06-14

Dobra książka przygodowa dla dzieci, a może dla chłopców - sądząc po recenzjach. Wciągająca akcja z ciekawym wątkiem głównym. Dla mnie była lekturą uzupełniającą, więc sięgnąłem po nią przez przymusu, a później rodzice musieli używać przymusu bezpośredniego, żebym się od nie oderwał i poszedł spać.

Napisana prostym językiem, okraszonym lekko stylizowanymi wstawkami, w wykonaniu jednego z bohaterów. Do dzisiaj, czasami, nazwę kogoś cebulą. Wątek patriotyczny nie jest nachalny, dużo bardziej wciąga bieżąca akcja, rozgrywająca się w lochach Warszawy okupowanej przez Szwedów.

Polecam młodym miłośnikom przygody i historii lub po prostu lubiącym czytać wciągające książki.

Gwathgor | 2014-06-03
Przeczytana: 2004 rok

O, laboga, laboga, szczury w żywocie!

Sceny ze szkieletami w lochach - pierwsza namiastka horroru, jaką czytałam i uwielbiałam. Ogólnie lekka, przyjemna i wesoła powieść. Mimo archaizmów językowych polecałabym ją raczej nieco młodszym czytelnikom.

Lena | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Nienawidzę historii, więc sceptycznie podeszłam do tej książki. Okazało się, że nie jest taka zła. Nic rewelacyjnego, ale spodziewałam się czegoś gorszego. Plus za postać Maćka i jego "O laboga, laboga!" :)

monika | 2014-03-16

Przeczytana co najmniej dwukrotnie w latach młodzieńczych.

klaudiabla2 | 2011-04-10
Przeczytana: 14 marca 2011

Nie wiem czemu tak długo leżała na mojej półce nieprzeczytana. Zmylił mnie tytuł i okładka na której bije się szablami dwóch mężczyzn. Przez to myślałam, że będzie to książka nieciekawa i ciężka. Wcale taka nie była. Opowiada ona o poszukiwaniu skarbu ukrytego w piwnicach pod Warszawą, a potop szwedzki to tylko tło. Bardzo fajnie mi się czytało, starszy język zupełnie mi nie przeszkadzał. Bohaterowie przypadli mi do gustu, a najbardziej chyba prosty i głupi Maciek. W książce jest też wiele śmiesznych jak i strasznych sytuacji. Polecam każdemu kto chcę przeczytać przygotówkę z historią i pięknymi kamienicami w tle.

Nefre | 2013-01-30

Niestety była to lektura w czasach, kiedy byłam jeszcze obowiązkową uczennicą i jakoś przebrnąć musiałam... Jakoś tzn. w bólach... Nieciekawi bohaterowie, nieciekawe sytuacje... Zabawne jedynie zdanie na tylnej okładce, które pamiętam do dziś - "Szwedzi w Warszawie to niewątpliwie najlepsza powieść Walerego Przyborowskiego", nie odważyłam się sięgnąć po żadną z pozostałych...

Esme | 2014-08-06

Czytałam to jako dziecko i o dziwo nie z przymusu (w mojej szkole nie była to lektura obowiązkowa), a z ciekawości. Musi być chyba całkiem dobra, skoro przeczytałam ją kilka razy.

lolipop13 | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

W zasadzie zmęczyłam się trochę tą książką, ale myślę, że może zaciekawić młodego czytelnika. Przyborowski pisze o trójce młodzieńców, którzy angażują się w niebezpieczną przygodę, bo są polskimi patriotami i uważają, że powinni się aktywnie zaangażować, jeśli mogą w ten sposób pomóc królowi Janowi Kazimierzowi pomóc pokonać Szwedów. Dochodzą tu oczywiście także osobiste pobudki, jak chęć uwolnienia pojmanej przez najeźdźców matki czy przeżycia wielkiej przygody. Akcja jest dość wartka, choć w zasadzie przewidywalna. Jest to teoretycznie powieść historyczna, ale w praktyce historia ta mogłaby się wydarzyć w innych czasach, bo wydarzenia historyczne i realia epoki są tylko tłem. Autor stylizuje język utworu na dawną polszczyznę, ale odniosłam wrażenie, że ta stylizacja trąci mocno sztucznością. Myślę jednak, że sprawdza się ten zabieg, gdy książkę czyta młody czytelnik. Można sięgnąć dla rozrywki i odprężenia, ale nie należy oczekiwać, że będzie to wybitna lektura.

Narrandil | 2012-05-08

pamiętam że jedna z niewielu lektur które mi się podobały!