Dom w górach

Okładka książki Dom w górach Kazimierz Korkozowicz
Okładka książki Dom w górach
Kazimierz Korkozowicz Wydawnictwo: Estymator Seria: Kryminał z myszką kryminał, sensacja, thriller
Kryminał z myszką
Estymator
2023-01-01
1968-01-01
Kazimierz Korkozowicz Dom w górach

Powieść kryminalna retro, Szkocja, dom na odludziu i zamknięta grupa ludzi w ograniczonej przestrzeni. Wciągająca intryga, dość łatwa do przejrzenia. Nie zmniejsza to jednak przyjemności czytania. Powieść w klimacie dawnych brytyjskich kryminałów.
Coraz bardziej cenię Autora i jego lekkie pióro.

Coraz bardziej cenię Autora i jego lekkie pióro.

Schemat akcji taki Sherlockowy, miejsce akcji również - Wielka Brytania. Przebiegły kryminalista w jednym domu ze służącym oraz oficerem, prokuratorem i córką sędziego, którzy przyczynili się do złapania i ukarania jego syna - scenariusz niby nierzeczywisty, ale wszystko trzyma się kupy i przede wszystkim dobrze się czyta. Fajny czasoumilacz, polecam książkę jak i autora.:)

"Serię z jamnikiem" wspominam sentymentalnie, bo znajdowała się na półkach moich rodziców. Postanowiła wrócić do niektórych pozycji. Czytało się dobrze, ale bez zachwytu, zagadkę można było odgadnąć praktycznie od razu, motywacje bohaterów wydają się naiwne. Nie porwała mnie ta książka...

Czasem w ręce wpadnie jakaś zakurzona ramotka i coś zacznie przyciągać do niej. Można wtedy wiele odkryć. Można, ale niekoniecznie.
Tym razem odkryłam, że powieści sensacyjne, czy raczej kryminalne, w wydaniu Korkozowicza nie są zbyt warte uwagi. Znam autora z powieści historycznych i w nich, zdaje się, że sprawdził się daleko lepiej niż w tym przypadku.
Akacja jest prosta, zagadki nie ma prawie żadnej, tylko pozornie jakieś zawikłanie akcji. Można się ciut zagubić, jak w wielkim domu, to fakt. Szybko jednak to co słychać, to co trzeszczy, to co widać okazuje się złudzeniem.
Sprytny pan domu, były bandyta, złodziej itp., przed śmiercią chce uregulować swoje sprawy, pozornie wracając na tzw. dobrą drogę, a w rzeczywistości raczej zemścić się na wymiarze sprawiedliwości i osobach, które przyczyniły się do powieszenia jego syna.
Powieść traci myszką, niby jest w konwencji kryminalnej Agaty Christie, ale daleko mu do ideału.

Akacja jest...

Jakiś czas temu obiecałam sobie że od czasu do czasu przeczytam jakieś zapomniane gdzieś w pudłach na strychu przykurzątko . Wiem już z doświadczenia , że czasami trafiam na prawdziwe perełki . Niestety tym razem , może nie jest to perełka , jednak jak już zaczęłam , to chciałam się dowiedzieć jakie będzie rozwiązanie tej zagadki . Zagadka jest szyta grubymi nićmi , jednak z czasem wszystko zostaje dość zabawnie pogmatwane . Patrick Salter bandyta , złodziej i włamywacz , postanawia wycofać się z '' życia zawodowego '' . Uznaje że jest już stary , chory , a przy tym bogaty , więc już nie musi się starać . Kupuje tytułowy dom w górach i zaprasza do siebie wszystkie osoby które miały cokolwiek wspólnego ze śmiercią jego syna . W wielkim starym domu można się wręcz zgubić , albo zobaczyć coś czego nie ma , i usłyszeć coś czego nie słychać . Dzieją się doprawdy dziwne rzeczy , z ukazującym się cieniem diabła włącznie . Jest nawet dwoje nieboszczyków , lecz i w tym rachunku nie wszystko jest takie jasne i proste jak się wydaje . Jest to niewątpliwie kryminał , chociaż taki jakiś mało poważny . Przykurzątko zaliczone , ale raczej nie nadaje się na polecenie .

Kryminał? No nie wiem. Zagadka jest dość naiwna. Nawet nie jestem pewien czy można to określić zagadką. Już prędzej jest to opowiadanie, nie reprezentuje sobą niczego szczególnego. Czasem zastanawiam się jak można podobne rzeczy wydawać? Chyba teraz mamy takie czasy, że idą na ilość, a nie na jakość! Książka powinna sobą coś reprezentować, a nie "ładnie" wyglądać na półce.

Główna zagadka "Domu w górach" nie jest może skomplikowana bo autor daje sporo wskazówek pozwalających ją rozwiązać, jednak klimat książki ma w sobie "to coś" przez co bardzo dobrze się ją czyta.

• Kryminał
  • 2015
  • Kryminal
  • Nie posiadam
  • Abook

Dodaj cytat z książki Dom w górach