Legion

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
II wojna światowa
historyczna
joly_fh

Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet.

Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami:

„Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne,
podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.

W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.

Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu!

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

"Kochajcie Cherezińską, do jasnej cholery!" pewno tak by dziś zawołał Gałczyński, miast pochylać się nad wróbelkiem.
I miałby dużo racji. W czasach, gdy zarzucani jesteśmy tandetą, bombardowani pseudoliterackimi wypocinami reklamowanymi jako nasze duchowe zbawienie, gdy wkoło tylu czytelników deklaruje niechęć i rozczarowanie wobec polskich autorów, Elżbieta Cherezińska potrafi porwać za serce, zachwycić i przyciągnąć do czytania. I nie jest drugim Kraszewskim, piątym Martinem czy kolejną Gregory, jest po prostu sobą. Osobą z wielką pasją, niebanalnym zainteresowaniem, oddającą z wielką precyzją i starannością świat, o którym pisze w swoich książkach. Dzięki temu nie trafiają do nas kolejne nudne i banalne powieści, ale solidne i dopracowane, w których widać zapał i ogromną wiedzę autora.
Taka właśnie jest kolejna powieść - "Legion", poruszająca temat znany może garstce osób, i chwała autorce, że ratuje od niepamięci fakty, które być może były niewygodne i skazane na zapomnienie. W...

allison | 2013-10-01
Przeczytana: 30 września 2013

Powieść napisana z rozmachem i na pewno bardzo potrzebna, bo przeciętny Polak raczej nie wie, kim byli tytułowi żołnierze, których działalność do dziś wzbudza wiele kontrowersji i jest różnie oceniana przez historyków.

Autorce udało się zainteresować czytelnika wartką akcją i żywiołowymi postaciami partyzantów z Batalionu Świętokrzyskiego. Ciekawie i realistycznie pokazane zostały także skomplikowane relacje między NSZ i AK oraz niesnaski i zażarte walki (także te dosłowne) między prawicowymi i lewicowymi organizacjami. To na pewno duży plus, bo rzadko zdarza się, by pisarz z pasją, a jednocześnie w przystępny sposób opisywał tło polityczne.

Fabuła "Legionu" to także niemal gotowy scenariusz filmu czy serialu; forma opowieści nawet go czasem przypomina, np. wówczas, gdy autorka przybliża dokumentalne informacje o bohaterach i gdy zaznacza, gdzie i kiedy rozgrywa się akcja.
Początkowo ta forma trochę mnie drażniła, ale szybko wpadłam w rytm i przyzwyczaiłam się do takiego...

wiejskifilozof | 2016-07-25

Są takie książki obok,których nie da się przejść obojętnie.Takie książki,które wymagają gruntownego opisu.
Legion jest taką właśnie książką.Na początku,widząc ją w bibliotece.Nie chciałem wypożyczać,bo i po co.Przecież ja,ani Gazeta Polska,ani ONR.Czytałem jednak opinie i recenzję,w końcu postanowiłem.A co mi,wypożyczę,mimo.Że poglądy Narodowców są mi obce.
To,w czym przeszkadza w czytaniu.

Legion czyta się bardzo dobrze,autorka nie bombarduje nas.Trudnymi zwrotami, trudnymi faktami.Jak pisało na obwolucie,może to być lektura wakacyjna/
Jest tu akcja,dobrze napisana.Więc książka,może być zaadoptowana na serial/
Mi się Legion podobał.Pewnie,mam poglądy politycznie.Inne niż pani Elżbieta.Ale to mi,nie przeszkadzało.Cieszyć się literaturą.

emindflow | 2013-10-31
Przeczytana: 30 października 2013

Książka absolutnie wybitna!
Na dodatek wyszła spod pióra polskiej autorki, znanej dotąd z zainteresowania zupełnie inną epoką historyczną.
"Legion" jest kolejną po "Obłędzie '44" Zychowicza ważną pozycją odkrywającą białe plamy i odkłamującą naszą najnowszą historię. Jestem przekonany, że zdecydowana większość Polaków nigdy nie słyszała o wydarzeniach opisanych w tej książce - to są skutki komunistycznej propagandy, która wciąż jeszcze jest obecna w powszechnej świadomości, mimo upływu prawie ćwierć wieku od odzyskania niepodległości.
Tym razem czytelnik ma możliwość poznać losy największej formacji wojskowej Narodowych Sił Zbrojnych - Brygady Świętokrzyskiej. Książka jest hołdem dla Żołnierzy Wyklętych, którzy przez dziesięciolecia byli prześladowani i spychani w niebyt.
Cokolwiek bym tu nie napisał, to nawet w części nie oddam tego, co zawiera ta wspaniała książka. Chylę czoła przed autorką za rzetelność i ogrom pracy, jaki włożyła w jej przygotowanie i napisanie. Jedyna rzecz...

Patrycja | 2014-05-02
Przeczytana: 14 października 2013

W ubiegłym roku nie przeczytałam lepszej książki. Przeczytanie tej pozycji zajęło mi dobre 2 tygodnie i nie wynikało jedynie z jej objętości (800 stron), raczej z faktu, iż nie chciałam żeby moja przygoda z czytaniem skończyła się tak szybko.

Nie jestem fanatyczką historii II WŚ, ale uważam, iż jest to książka w zasadzie dla każdego. Nie ma w niej niepotrzebnego patosu; są zwykli ludzie z krwi i kości, którzy tak jak my - boją się, walczą, są zdezorientowani ale nie poddają się. Czytając momentami płakałam ze śmiechu, a chwilami czułam się do głębi wstrząśnięta. Myślę, że to i przystępny (wręcz uwspółcześniony) język sprawia, że bohaterowie nie są "płascy" i sztuczni (jest to o tyle istotne, ponieważ większość opisywanych postaci to autentyczne osoby, a nie wykreowani na potrzeby książki bohaterzy).

Moim zdaniem wysoka ocena tej książki (oraz raczej pomyślne recenzje) nie wzięła się znikąd, a jeśli czytając możemy "przy okazji" poznać wspaniałą historię Brygady...

Marzena | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Wiem, dobrze wiem - pierwsze co przykuwa uwagę to gabaryty powieści - 800 stron.
Niech Was to nie zniechęca!!!
To naprawdę nie jest żaden argument, bo książkę czyta się rewelacyjnie, na zasadzie: przeczytam jeszcze tylko jedną część...no dobrze...drugą też...o...to konieczne jeszcze trzecią i kolejne dwie, bo przecież absolutnie nie można przerwać lektury w takim momencie!!! I kończę tylko dlatego, że czytanie staje się fizycznie niemożliwe, kiedy oczy ostatecznie zamykają się żądając odpoczynku. A i wtedy, we śnie, powraca historia Brygady Świętokrzyskiej, powracają postaci Zub Zdanowicza, Żbika i każdego żołnierza walczącego pod ich dowództwem o wolną Polskę.
"Legion" czytałam albo wstrzymując oddech albo z zadyszką; z niedowierzaniem, z podziwem, z nadzieją, z gniewem ale zawsze z zaciśniętymi pięściami.
Cherezińska swoją opowieścią otworzyła mi oczy na mało przeze mnie znaną część historii. Kolejny raz zrobiła to w fantastyczny sposób, wzbudzając ogrom emocji, powodując, że...

Koronczarka | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Elżbieta Cherezińska stworzyła nowy typ pisania o historii - historyczną powieść dokumentalną - który mi niesamowicie odpowiada. "Legion" jest drugą po "Koronie śniegu i krwi" książką tej autorki, którą przeczytałam i jestem zachwycona. O wartościach treści tej książki napisano już tak wiele, że nie będę powtarzać, chciałam zwrócić uwagę na język i sposób przedstawiania świata. Opisując dzieje tytułowego Legionu autorka używa czasu teraźniejszego, stosuje wiele równoważników zdań, skrótów myślowych, notatek wyodrębnionych inną czcionką, w jakiś sposób podsumowujących przedstawione wydarzenie. Daje to efekt bezpośredniej relacji, zwiększa autentyzm, wciąga czytelnika w środek akcji. Elżbieta Cherezińska jest prekursorką nowego typu pisania o historii. Pewnie znajdzie naśladowców, choć osiągnąć jej maestrię nie będzie łatwo i trudno przypuszczać, by komuś udało się choćby zbliżyć do jej poziomu.

edit3008 | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Brawo dla autorki z "odczarowywanie" polskiej historii.
Wiem, wiem, że jest to laurka dla narodowców, ale powieść tak się rewelacyjnie czyta, że musiałam jej dać taką notę.
No bo jak nie polubić Cherezińskiej, kiedy po powrocie z pracy ciągnie człowieka do lasu....i nie chce się z niego wracać.
To najlepsza beletrystyka historyczna jaką ostatnio czytałam.
Polecam, ale ostrzegam bo z każdą przewracaną kartką wchodzicie coraz głębiej w las.
Nie ma co się rozpisywać to trzeba przeczytać !
POLECAM !

Pela | 2015-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Mam duży problem z oceną tej książki. Na początku byłam zachwycona powieścią Elżbiety Cherezińskiej pt. "Legion". Wydawało mi się, że historia Brygady Świętokrzyskiej została przedstawiona obiektywnie i forma też mi się bardzo podobała. W szczególności notki na temat głównych bohaterów wplecione w tekst powieści. Głównymi bohaterami są młodzi ludzie przedstawiciele różnych organizacji politycznych i wojskowych od skrajnej prawicy aż po młodych komunistów. Ale od pewnego momentu powieści autorka zaczęła czytelników przekonywać, że organizacje nacjonalistyczne wcale takimi nie są i co mnie bardzo zaskoczyło autorka dość wyraźnie zdefiniowała wrogów Polski. O ile do Związku Radzieckiego i faszystowskich Niemiec nie mam żadnego ale, to już do Armii Krajowej i Rządku Polskiego na Uchodźstwie i zasadzie każdej osoby i organizacji która nie miała w nazwie "narodowa" lub "radykalna" to już coś jest nie ta. Ponadto w pewnym momencie wydawało mi się że czytam powieść o...

adamats | 2013-08-21
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Miałem zacząć od cytatu z Pattona a zacznę od soku z żuka. Nie żebym spragniony był jakoś szczególnie. Myślałem po prostu, że zacznę od treści a wyszło, że jednak od formy, co u mnie dosyć rzadkie jest, ale w tym konkretnym przypadku ten wybór był bardzo, bardzo świadomy. Wyjaśnię to nieco dalej.
Od „Soku z żuka” w reżyserii Tima Burtona więc zacznę. Dlaczego? Bo rzecz dotyczyć ma konwencji. Znakomity Michael Keaton odgrywający tytułowego Beetlejuicea, posągowa Geena Davies, przeprzystojniusieńki jeszcze wtedy Alec Baldwin i młodziuteńka Winona Ryder a do tego zwariowana, szalona historia i kapitalne calypso przy wieczerzy – naprawdę polecam. Kiedyś oglądałem to namiętnie, nawet kilka razy w roku się zdarzyło, ale już od dawna nie było jakoś okazji. Ciekawe, że w kinie, w filmie pociągały mnie tego typu pokręcone historie a w książkach jakby mniej. Zdarzają mi się od czasu do czasu eksperymenty w rodzaju pisarstwa E.Dębskiego, czy Pielewina ale raczej wybieram spokojniejszą formę...