Góra łez

Wydawnictwo: Czytelnik
Lelejska gora
literatura serbska
shpinac

W swoich powieściach Mihailo Lalić powraca do bohaterów i miejsc akcji sytuując ich w swojej rodzinnej Czarnogórze. Tłem akcji są walki narodowowyzwoleńcze państwa, które nie tak dawno uzyskało niepodległość. Góra łez jest centralną książką tego cyklu a jej akcja rozgrywa się w 1942 roku. Kluczowym problemem jest jednostka, która staje się istotą ludzką dopiero w społeczeństwie. Poza nim jest wyalienowana, a nawet ulega zezwierzęceniu. W tym aspekcie osadzony został bohater Góry łez walczący o zachowanie ludzkiej godności. Zawarte w powieści posłowie kreśli rys historyczny tego obszaru świata aby czytelnik mógł łatwiej zrozumieć wydarzenia rozgrywające się na jej kartach.

Anksunamun | 2016-07-21
Sasha | 2015-12-26