Życie i śmierć na Bałkanach. Kronika rodziny z Czarnogóry

Tłumaczenie: Agnieszka Cioch
Wydawnictwo: Philip Wilson
Life and death in the Balkans
Jugosławia, Bałkany
Alfalfa

Bato Tomašević-dyplomata, pisarz i wydawca- w fascynujący sposób przedstawia losy swojej rodziny na tle burzliwej historii Bałkanów. Jego opowieść zaczyna się na początku XX wieku w będącym "beczką prochu" Kosowie, prowadzi przez wojny bałkańskie, I wojnę światową, partyzancką wojnę przeciw Niemcom i Chorwatom, której celem było utworzenia wielonarodowościowego państwa, erę Tity, odłączenie się Słowenii i Chorwacji, a kończy wojnę w Bośni i Hercegowinie i rozpadem dawnej Jugosławii.

Relacja Tomaševicia, muzyka Bregovicia i filmy Kustoricy uzupełniają się wzajemnie, dając pełen obraz Bałkanów, z ich charakterystycznym klimatem, ognistym temperamentami mieszkańców i niezwykłą historią.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl