Słownik chazarski. Powieść-leksykon w stu tysiącach słów. Egzemplarz męski.

Seria: Biblioteka Gnosis
Wydawnictwo: tCHu doM wYdawniczy
Hazarski rečnik
8389782014

"Słownik chazarski", powieść Milorada Pavicia, określana przez krytykę światową mianem arcydzieła, przełożona już na ponad 30 języków, porównywana do dzieł Coelho, Eco, Márqueza czy Borgesa, zyskała niebywałe powodzenie u czytelników, stając się bestsellerem we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Wielkie uznanie literaturoznawców dla Milorada Pavicia zaowocowało - głównie za sprawą "Słownika chazarskiego" - wielokrotnym nominowanym go do literackiej nagrody Nobla.

To księga mądrości i wtajemniczenia, a jednocześnie fascynująca przygoda, w której spotykamy zafrasowanych świętych, filozofów, wojowników, tajemniczych łowców snów i szatana w mnisim habicie. Opowiada, jak dysputa z 861 roku waży na losach ludzi w jedenaście stuleci później, jaka część języka, którym posługujemy się, została nam dana prze Stwórcę, a jak podsunięta przez piekło. Nie przypadkiem - jak i my - książka ma swą płeć, co z egzemplarzy żeńskiego i męskiego czyni odrębnych rodzajów klucze do świata. Jest przesycona wiedzą znaną starożytnym, zagubioną i odnajdywaną pośród wiru przeciwieństw i zdumiewających zbiegów okoliczności, ruin cywilizacji i ułomków wytępionych kultur, na przekór zabiegom demonów i ich sług.

Pavić napisał książkę "Słownik chazarski". Wydana ona była w 2 wersjach: żeńskiej i męskiej. Obie wersje różnią się tylko jednym zdaniem. Tak zaplanował to pisarz, aby książka zyskała pełnię dopiero po połączeniu obu egzemplarzy w jedno.
"Nareszcie ukazała się książka, z której można odczytać wszystkie znaczenia świata. To prawdopodobnie pierwsza książka XXI wieku".

źródło okładki: http://www.tchu.com.pl/

romeo | 2016-09-25

"Książka, z której można odczytać wszystkie znaczenia świata"- tak o powieści Pavica wypowiedział się Paris Match. I jest to bardzo pojemne tych znaczeń zwierciadło,w którym przegląda się czytelnik, erudycyjny traktat o uniwersaliach, ultrapoemat pełen iście rimbaudowskich fajerwerków, ezoteryczna opowieść o jedności wszystkich religii. Czas jest tu podzielony na trzy warstwy: czas dysputy chazarskiej we wczesnym średniowieczu, wiek XVII i współczesność, nie ma tu linearnej akcji, choć mnóstwo fabularnych opowieści rozsianych po całym "Słowniku". Oryginalna forma słownika nadana powieści umożliwia nieskończoną liczbę sposobów czytania tej książki, najbardziej oczywiste podsuwa sam autor we wstępie, którego żadną miarą nie wolno ominąć! Być może nieporozumieniem jest umieszczenie tego arcydzieła w kategorii przeczytane, bo chyba nie sposób przeczytać ją do końca. Ja, choć wielokrotnie byłem na każdej jej stronie, ciągle jestem przez nią zaskakiwany. Książka otwarta? Niewątpliwie,...

Mateusz R | 2012-03-29
Przeczytana: 05 lutego 2012