Konsulowie ich cesarskich mości

Tłumaczenie: Hanna Kalita
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Jugosławiańska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Travnicka hronika
Powieść bośniacka
shpinac

Akcja powieści obejmuje lata 1807-1814. Z uwagi na newralgiczne położenie Bośni, mocarstwa europejskie decydują się założyć konsulaty w Trawniku. Najpierw przybywa Francuz Jean Daville, tuż po nim Austriak von Mitterer. Na przestrzeni lat obserwujemy obowiązki służbowe dyplomatów, ich troski i radości rodzinne, kłopoty z aklimatyzacja w tym jakże dziwnym dla nich miejscu. W Trawniku rządzą Turcy, a mieszkają Bośniacy-muzułmanie, Chorwaci-katolicy, Serbowie-prawosławni, Żydzi sefardyjscy i Cyganie. Wszyscy nie cierpią siebie nawzajem, a wobec gości z Zachodu tez okazują tylko prawie nie maskowaną wrogość.

źródło opisu: http://subiektywnerecenzje.blogspot.com/2009/08/ko...(?)

Grabinho | 2015-05-10
Na półkach: 2015, Przeczytane

„Konsulowie ich cesarskich mości” to książka opisująca głównie losy generalnego konsula francuskiego w Trawniku, oraz w mniejszym stopniu perypetie konsula austriackiego. Na przestrzeni 7 lat od 1807 roku do 1814 zostało ukazany obraz Bośni czasów napoleońskiej Europy. Książka jest w swym przesłaniu bardzo uniwersalna i wciąż aktualna, choć jest to opis Bośni, to w dzisiejszych czasach bardzo dobrze oddaje obraz Europy. Jak zawsze u Andricia i tu postacie zostały opisane bardzo dokładnie przez co nie czuje się „ciężaru” tej książki. Kolejny raz Andrić wykorzystując życie jednostek oddał obraz społeczeństwa. Gawędziarski styl i koncentracja na wewnętrznych przemyśleniach głównego bohatera są największymi atutami tej książki w mojej ocenie. Dzieło to skłania do refleksji i jest kolejnym dowodem na kunszt Andricia, choć w przeciwieństwie do Mostu na Drinie jest pozbawione optymizmu. Jest to w zasadzie krytyka największych przywar Bośni.

Damian Psycore | 2012-06-29

Czytając tą książkę naprawdę czułem tragedię historii tego regionu. Andric w poetycki, lekko oniryczny sposób odmalowuje kulturowy pejzaż Bałkanów. Książka pozwala zatopić się w historię oraz kulturę tego niesamowitego regionu. Z "Konsulami" oraz "Wędrówkami" Cernjaskiego przejechałem po raz pierwszy Bałkany - mieszając zachwyt z melancholią.

Konrad | 2016-09-06
Aztek_Anonim | 2015-04-12