Casus Brema

Casus Brema
83-86872-75-6
historia, życie, pamięć
Adam B

Bohater powieści Casus Brema, Ivan Bazarov, obdarzony jest absolutnym słuchem na sprawy, które wydarzyły się w przeszłości lub się nie wydarzyły, ale mogły wyglądać właśnie tak, jak on je widzi lub jak dyktuje to logika. Życiem jest bowiem dla Ivana to, co dzieje się i trwa w ludzkiej pamięci; nic nie znika na zawsze, w przedmiotach i myślach zostaje ślad po tych, którzy przeminęli. Choć tytułowa Brema jest w powieści incydentalna, z nią właśnie na krótko splotły się losy bohaterów. Wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości łączą się tu, przeplatają i na powrót składają w całość, w materię życia, w tę „małą historię”, którą Velikić drąży w kolejnych powieściach. Magda Petryńska

tybek | 2015-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2015