Esej o duszy polskiej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
dusza, Polska, naród, PRL
Ćma

"Esej o duszy polskiej" to książka o polskiej powojennej tradycji intelektualnej, jej obliczach i ewolucji w czasach PRL i wpływach, które kształtowały ją po 1989 r. Autor - jeden z najbardziej popularnych polskich publicystów - poddaje ją wszechstronnej analizie, wskazując na jej słabe strony - wtórność i jałowość, ale zwracając także uwagę na te aspekty dziedzictwa polskiej myśli, które mogą wpłynąć ożywczo na współczesną debatę publiczną.

Meszuge | 2014-01-22
Przeczytana: 08 grudnia 2009

Esej jest formą szczególną, jej subiektywizm nieomalże uniemożliwia i wyklucza stwierdzenia typu: „a ja się z autorem nie zgadzam”, bo i cóż miałoby to znaczyć? Brak zgody na to, by autor na jakiś tam temat miał takie, a nie inne przekonania? Przecież to jego sprawa i jego prawo, a ja mogę, co najwyżej, uznać, że w jakimś tam temacie moje przekonania są zbieżne, bądź zupełnie inne, niż przedstawione.

Ja też uważam, jak Legutko, że Polska po drugiej wojnie światowej dostała – chyba w ramach rekompensaty za tereny wschodnie – ziemie od setek lat należące do Niemiec. Mieszkam w takim rejonie „od zawsze” i może dlatego szczególnie zdaję sobie sprawę z faktu, że nie było żadnego powrotu do macierzy. Dostaliśmy kawał terenów niemieckich (i pewnie nawet nam się to należało) od narodu, który w ten sposób „zapłacił” za rozpętanie wojny, i tyle. Nie ma sensu dorabiać do tego zdarzenia plemiennej czy jakiejś innej wspólnotowo-narodowej ideologii.

Legutko pisze: „Nikt lub prawie nikt nie...

Łukasz Lelonek | 2011-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Książka jest na tyle krótka (135 stron), że ciężko rozbudować na niej większą recenzję.
Dlatego tylko pokrótce napiszę, że ta pozycja to prawdziwa historia choroby pacjenta - III RP, w ramach której, tkwi w uśpieniu dusza polska.

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2013 rok

Genialna książka, traktująca o kłopotach dzisiejszej Polski. Teza głosi, że głównym problemem, który generuje wszystkie dzisiejsze problemy, jest zerwanie z ciągłością historyczną Polaków, ich zakorzenieniem, a tym samym brakiem celu i dekadencją. PRL zabił wszystko co dobre w Polakach, a III RP utrwaliła to, pod nowym płaszczykiem. Warto przeczytać, by wiedzieć, gdzie dzisiaj jesteśmy i częścią jakiej zbiorowości jesteśmy. Polecam całym sercem.

Silny_Belwas | 2013-12-22

Nie tak dobra jak inne książki Legutki. W sumie jest to syntetyczny przegląd kolejnych wydarzeń historycznych i ich wpływ na kształtowanie Polaków. Autor rzadko prezentuje pogląd odmienny niż można spotkać w wiodącej publicystyce prawej strony.
Pozycja cenna jako pewnego rodzaju kompilacja, ale brakuje jej oryginalnego spojrzenia Legutki. Z tego powodu zdecydowanie wyżej oceniam inne książki krakowskiego filozofa jak choćby: "Traktat o wolności", "Triumf człowieka pospolitego" czy "Dylematy kapitalizmu".

Przemysław Zyra | 2014-11-19
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2014

Plusy:
- krótka
- prawdziwa
- sprawdzony autor
Minusy:
- oczywistości
- chwilami nudnawa

autofikcja | 2012-03-10

Zapis "kształtowania się" duszy polskiej. Pesymistyczny obraz, ale w 90% prawdziwy.

peccator | 2016-07-06
Przeczytana: 2008 rok