Dobry„zły” liberalizm

Wydawnictwo: Von Borowiecky
biznes, finanse

Może się wydawać, że społeczeństwo, w którego pamięci zbiorowej, przekazywanej dziś następnemu już pokoleniu Polaków, tkwi bolesne doświadczenie socjalizmu realnego i jego dokonań w życiu społecznym i gospodarczym, powinno być szczególnie odporne na socjalistyczne miazmaty, obietnice demagogów i różnych cudotwórców gospodarczych sięgających do cudzej, czyli naszej kieszeni.

Patrycja | 2013-12-23
Przeczytana: grudzień 2013

Rzeczowa lektura. Propozycje "uzdrowienia" Polski przedstawione przez pana Michalkiewicza brzmią zachęcająco,a co więcej, realnie. Każdy rozdział wyjaśniony na dobrym przykładzie. Omówione zagadnienia takie jak prawo naturalne, skarb państwa czy nawet kara śmierci.

+10 za wartość edukacyjną, warto przeczytać.

TYLKO, ŻE od razu widać, że książka nie została poddana korekcie. Ogromna liczba literówek razi w oczy, a co za tym idzie, odbiera przyjemność z czytania - uprzedzam!

Fifth_Horseman | 2011-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2011

Książka Dobry "zły" liberalizm jest swego rodzaju szkicem państwa o modelu konserwatywno-liberalnym. Stanisław Michalkiewicz omawia prawie wszystkie najważniejsze aspekty funkcjonowania państwa i rozpatruje je pod kątem zakresu wolności danej obywatelowi. Obala również wiele mitów stworzonych przez propagandę socjalistyczną, oraz przedstawia pierwotne znaczenie takich pojęć jak "konserwatyzm", "liberalizm", czy też "sprawiedliwość", które zostały ukradzione i zepsute przez ową propagandę. Autor piętnuje demokrację i ukazuje jej mechanizmy, które bardzo wymownie "sugerują" wyborcom, na kogo mają głosować oraz wskazuje na znaczną oligarchizację polskiego życia politycznego, dzięki której faktyczną władzę w Polsce pełni ok. 30-40 osób, należące do ścisłego kierownictwa partii trzymających władzę od czasu Rozmów Okrągłego Stołu.

Pan Michalkiewicz odnosi się również m.in. do sprawy aborcji, eutanazji, oraz kary śmierci i wyjaśnia (co ważne: bez użycia argumentów religijnych) dlaczego...

Koval | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Stanisław Michalkiewicz znany jest jako konserwatywny publicysta, który pomimo wielu wydanych książek nie osiągnął – jak się wydaje – statusu medialnego celebryty jak kilku jemu podobnych. Może to i lepiej, bo dzięki temu odnosi się wrażenie, że większą wagę przywiązuje on do merytorycznego przekazu zamiast emocjonalnego oddziaływania. Dokładnie tak jest z „Dobrym „złym” liberalizmem”. Jest to książka z gatunku podręcznika podstaw polityki społecznej i ekonomicznej, który napisano rzeczywiście w taki sposób, aby maksymalnie prosto i zrozumiale wyłożyć fundamenty ideologii (choć może to zbyt mocne słowo) liberalnego konserwatyzmu. Na co dzień, w politycznej gorączce i w trakcie pobieżnego analizowania wydarzeń społecznych, często gdzieś gubi się znaczenie elementarnych pojęć, które powinien znać i jakimi operować powinien konserwatysta. Michalkiewicz zaspokaja tę potrzebę.
Książka podzielona jest na tzw. szkice, czyli kilku-kilkunastostronnicowe felietony, gdzie od początkowych...

książek: 2014
Adam | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Imponujące ile wiedzy udało się zawrzeć autorowi w tak niewielkiej objętościowo książce.

Stanisław Michalkiewicz w krótkich szkicach porusza politycznie istotne tematy, które po zsumowaniu dają obraz tego jak powinno funkcjonować państwo. Robi to w sposób bardzo prosty, z dużą ilością przykładów, dający się zrozumieć każdemu. Mimo braku dłuższych wywodów autor jest w stanie przedstawić stanowisko konserwatywnych-liberałów i odpowiedzieć na argumenty ich przeciwników.

Polecam osobom chcącym ugruntować swoją wiedzę, poszukiwaczom argumentów w politycznych dyskusjach, a zwłaszcza tym, którzy nie do końca wiedzą czym ten konserwatywny-liberalizm jest, bo ta pozycja pozwoli wam poznać tę ideę.

Konserwatywny-liberalizm
pojęcie to jest bardzo często niewłaściwie rozumiane, czy nawet celowo przekłamywane,
pora to zmienić.

Łukasz | 2012-09-19

Przystępny zarys państwa konserwatywno-liberalnego. Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pojęcie, czym jest dzisiejsza III RP, oraz co tak naprawdę znaczy "liberalizm" i "konserwatyzm" - słowa nagminnie używane w debatach społeczno-politycznych, przez co ich pierwotne znaczenie wyblakło. Polecam!

Łukasz Bronowski

| 2010-12-18
Imachuemanch | 2013-08-12

Książka rewelacyjna jako przedstawiająca prawdziwe oblicze pewnego określonego modelu ustrojowego. Obala wiele mitów, tłumaczy absurdy obecnego modelu i to wszystko na gruncie nam najważniejszym i najbliższym: bo polskim.

Przemek | 2014-08-15
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Mimo różnych łatek, jakie Stanisławowi Michalkiewiczowi niektóre środowiska zdążyły przypiąć, jest to mój ulubiony eseista/felietonista.
Z pewnymi obawami jednak podszedłem do tej książki, zastanawiając się czy Pan Stanisław sprawdzi się również w dłużej formie... i muszę powiedzieć, że zdecydowanie dał radę.
Książka ta jest napisana niezwykle przejrzyście, autor pozbył się wielu ze swoich skrótów myślowych, przez które ciężko przejść początkującemu czytelnikowi jego felietonów... trochę mi jednak szkoda, że tak rzadko mogłem się delektować wyrafinowanym i bardzo specyficznym dla Pana Stanisława humorem; książka skupia się raczej na konkretach. Mimo wszystko jest ona jak najbardziej udana, i czyta się ją przyjemnie.
Gorąco polecam każdemu, kto chce mieć szersze pojęcie o obecnej sytuacji naszego państwa jak i motywach, które kierowały osobami tworzącymi jego podstawy prawne.

Reakcjonista | 2014-12-25
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka to zbiór fundamentalnych założeń konserwatywnego-liberalizmu napisany kunsztowną ręką Pana Michalkiewicza.

Jeśli nie orientujesz się zbytnio w polityce i chcesz poznać dogmaty wolnościowców to jest to idealny tytuł dla Ciebie.

MarcS | 2014-11-26
Przeczytana: listopad 2014

Polecam książkę wszystkim osobom, które pragną zwiększyć stopień swojej politycznej oraz ekonomicznej świadomości.