Wolniewicz. Zdanie własne

Wydawnictwo: 3S Media
978-83-7673-028-8
n0e

Oto pierwszy wywiad-rzeka z najbardziej niepokornym polskim filozofem. BOGUSŁAW WOLNIEWICZ – ur. 22 września 1927 w Toruniu – to filozof i logik, twórca ontologii sytuacji, uczeń Henryka Elzenberga, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina. Przez 35 lat był profesorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest związany ze środowiskami skupionymi wokół Radia Maryja. Jego teksty publikuje m.in. „Najwyższy CZAS!” i „Rzeczpospolita”. To jeden z najostrzejszych krytyków upadku cywilizacyjnego i moralnego Europy. Znany z niezwykle celnych, a jednocześnie bezlitosnych i bezkompromisowych analiz sytuacji politycznej. Określa się jako „prawoskrętny”.

źródło opisu: http://capitalbook.pl/product_info.php?cPath=26&products_id=510

źródło okładki: http://capitalbook.pl/product_info.php?cPath=26&products_id=510

Felzmann | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Jeden z najmądrzejszych ludzi na naszej planecie. Co oczywiście nie oznacza, że się ze wszystkim z nim zgadzam, ale przecież nie o to chodzi. Nigdy nie ma tak, że zgadzamy się z kimś w 100%.
Z przykrością zauważam, że wywiad-rzeka z tak mądrym, bezkompromisowym i odważnym człowiekiem ma tak mało czytelników. Ludzie, czy wam to lewactwo już mózgi całkowicie zeżarło? Przecież jak ja czytam czy słucham Wolniewicza, to wprost oderwać się od tego nie mogę, bo mam poczucie, że obcuję z geniuszem - w dodatku odważnym geniuszem. Odważnym i bezkompromisowym. Czy może być coś bardziej frapującego? A tymczasem Wolniewicz wciąż jest mało znany, a lewackie miernoty, które opowiadają bajeczki, święcą triumfy. Niepojęte.
Co do książki, to wydaje mi się, że ten wywiad był źle przeprowadzony. Ja bym potrafił zadawać ciekawsze pytania. No chyba, że profesor wcześniej wyrzuciłbym mnie za drzwi. Czego nie wykluczam.
Wg mnie, za dużo było wątków, które były już obszernie przerobione w mediach. Ja np....

| 2012-12-25
Przeczytana: listopad 2012

Inteligentnie, oryginalnie, indywidualistycznie. Widać ogromną różnicę między sposobem myślenia Wolniewicza (którego myśl kształtowała się jeszcze w czasach, gdy wiedza i szkolnictwo nie było podporządkowane rynkowi) a Sommera (inteligenta z nieco interesownym podejściem do historii). Wolniewicz nie daje się zamknąć w sztywnych ramach jakiejkolwiek ideologii, jakiegokolwiek światopoglądu. Jest po prostu myślącym człowiekiem, realistycznie i krytycznie patrzącym na rzeczywistość.

Warto przeczytać. Bogusław Wolniewicz jest być może ostatnim z polskich filozofów, który ma coś do powiedzenia.

Imachuemanch | 2013-08-12

Jedyna moim zdaniem wartościowa i świeża rzecz z cyklu "sommerowskich" wywiadów-rzek. O ile z wywiadów z p. Michalkiewiczem czy Korwinem-Mikke nie dowiemy się już nic nowego, prof. Wolniewicz otwiera przed nami swój własny, niezależny światopogląd. Kontrowersyjny, oryginalny, ale co najważniejsze - umie go czym poprzeć.

Filip Al_Bert | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Zawiodłem się trochę. Myślałem, że Wolniewicz należy do naszej konsliberalnej elity. Myliłem się...

Jones | 2016-01-19

Najmądrzejszy człowiek jakiego znam. Jego przemyślenia porażają głębią i przenikliwością. Mistrz logiki.
W sumie trudno więc wymagać od chudej książeczki żeby objęła całość wiedzy jaką ma do przekazania profesor, jednak czuć powtarzalność tematów poruszanych przez Sommera w wywiadzie. Dużo jest w nim kwestii o których profesor już się wcześniej wypowiadał, czy pisał, zabrakło mi nowych pytań, także tych ściśle filozoficznych które się cisną na usta podczas lektury tekstów profesora.

Cirmus | 2011-08-12
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Oryginalne aczkolwiek z lekka chaotyczne.

Kage | 2012-06-19

To powinna byc lektura