Myśli nowoczesnego endeka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fabryka Faktu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-703-4
literatura faktu
Patryczken

Dlaczego endecja? Bo endecją obecnie się straszy. Mało, kto wie, co ten skrót oznacza i co się za nim w istocie kryje. Rafał A. Ziemkiewicz rozprawia się z obiegowymi „prawdami” i dowodzi, że Polska owszem, dla Polaków – ale wszystkich. Odwołując się do endeckiej szkoły myślenia, odrzuca ideały, które do naszych czasów już nie przystają. Piętnuje te, których trzeba się wstydzić i wreszcie na...

Rafał A. Ziemkiewicz rozprawia się z obiegowymi „prawdami” i dowodzi, że Polska owszem, dla Polaków – ale wszystkich. Odwołując się do endeckiej szkoły myślenia, odrzuca ideały, które do naszych czasów już nie przystają. Piętnuje te, których trzeba się wstydzić i wreszcie na powrót przywołuje wartości, których teraz zwyczajnie potrzebujemy.

Można się zafascynować wizją kreśloną przez Ziemkiewicza. Można z nią polemizować lub zwyczajnie odrzucić. Warto jednak ją poznać, choćby dla punktu odniesienia do własnych poglądów, dla określenia własnego miejsca w kraju.

O tym poradniku nowoczesnego Polaka, będzie się w kraje mówiło.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

mts | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Książka dobra i prawdziwa, aczkolwiek nie będąca niczym nowym dla stałych czytelników Rafała Ziemkiewicza. Autor opisuje Polskę jako kraj postkolonialny, trapiony licznymi chorobami, rządzony przez słabą elitę "przeciw narodowi", służącą swoim interesom, a nie interesom narodu. Mimo "endecji" w tytule, to w książce jest jej niewiele - autor odwołując się do XIX-wiecznej publicystyki endeckiej, odpowiada na pytanie "co robić", jego recepta jest prosta i została krótko sformułowana w "Zgredzie": trzeba orać. Ziemkiewicz namawia Polaków do pracy organicznej na rzecz swojego państwa, przez symboliczne cztery godziny tygodniowo. Ważne jest podejście RAZ-a do patriotyzmu: opisuje on go, jako coś szalenie praktycznego i ważnego. Patriotyzm jest nam wszystkim potrzebny, żebyśmy żyli w zdrowym państwie, które pomoże nam realizować nasze cele i marzenia. Publicysta odrzuca romantyczną wizję patriotyzmu jako gotowości położenia się pod czołgami w imię "miłości do Ojczyzny". Książka warta...

moch | 2013-03-23
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

RAZ znowu pisze o rzeczach bardzo ważnych w sposób bardzo przekonujący. Fakt, że się powtarza, ale tym razem zebrał "do kupy" te informacje, które dobitnie potwierdzają tezę, że to w czym przyszło nam żyć "to nie spisek, to coś gorszego - nieodparta logika systemu". Zarazem rzuca propozycję, co możemy próbować zrobić, by ten system rozwalić. Można się obawiać,że RAZ i tym razem przekona tylko już przekonanych (bo kto inny sięga po jego książki?!). Myślę, że jego olbrzymim sukcesem byłoby doprowadzenie do stanu, w którym obie strony "sporu" przyjęłyby do wiadomości, że mogą na jakimś polu podjąć współpracę. Książkę RAZa traktuję jako głos w dyskusji o dalsze losy Polski, którą musimy podjąć, bo inaczej naszą historię znowu napiszą za nas inni i zrobią to źle.

Artur Kiela | 2012-11-12

Przerażające, że ta książka, z którą jest mi ideologicznie zupełnie nie po drodze - że ta książka nie jest zła. Jest inteligentna (co ja piszę!) i wyważona (!). Jest mi z tą opinią źle, dziękuję, do widzenia. (Teza o Polsce, jako o kraju postkolonialnym nie należy do Ziemkiewicza, tak btw).

| 2012-10-30

Dla kogoś, kto, tak jak ja, śledzi uważnie publicystykę Rafała Ziemkiewicza tezy stanowiące punkt wyjścia dla „Myśli Nowoczesnego Endeka” są dobrze znane. Autor zawarł je częściowo w „Polactwie”, w którym niektórzy z naszych rodaków mogli się przejrzeć, jak w lustrze. Zawarł je także w „Michnikowszczyźnie…”, w której wychłostał piórem po gołym tyłku polskie pseudoelity na czele w ich jąkającym się guru. Tamte książki (niestety) nic nie straciły na aktualności, ale od ich napisania minęło już parę lat, a w międzyczasie w kraju i na świecie zdarzyły się rzeczy, do których autor chciał się odnieść. Ziemkiewicz (moim zdaniem), jako jeden z nielicznych publicystów doskonale rozumie procesy zachodzące w Polsce i na świecie, potrafi je zdiagnozować i opisać w lekkiej i przystępnej formie. Tym razem jednak autor poszedł o krok dalej. O ile wcześniejsze książki skupiały się na opisie poszczególnych zjawisk i problemów, to w „Myślach” mamy do czynienia z próbą przedstawienia także programu...

Agnieszek | 2012-11-10
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 10 listopada 2012

Diagnoza i recepta: poświęć Polsce 4 godziny tygodniowo.

Przekonujące argumenty, bliskie mi spojrzenie, więcej o racjach, mniej o emocjach.

Warto przeczytać, by przemyśleć. Jest co.

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Choć momentami RAZ bardzo mocno irytuje, lubię czytać jego książki. I ta mnie nie rozczarowała.

Przemysław Zyra | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Polecam
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Kolejna trafna diagnoza społeczeństwa napisana przez Ziemkiewicza. Jedzie równo po "mafii" i "sekcie", ale trochę brakuje diagnozy. A tego spodziewałem się po tytule, który zobowiązuje. Pióro trafne i jak zawsze kąśliwe.

Krzysztof Mroczko | 2014-09-24

Rafała Ziemkiewicza przedstawiać pewnie nie trzeba. Po wspaniałych książkach fantastycznych zajął się publicystyką i pisaniem książek w stylu rozbudowanych felietonów na tematy polityczne, tworzy też powieści. Myśli nowoczesnego endeka miały być chyba rodzajem politycznego manifestu, efekt jednak rozczarowuje mocno. Zupełnie niezależnie od tego, czy się z poglądami autora zgadzamy czy nie.

Sięgałem po Myśli nowoczesnego endeka ze specyficznym podwójnym nastawieniem. Z jednej strony miałem w pamięci wszystko to, co Ziemkiewicz napisał do tej pory. Widoczny był spadek formy autora Polactwa, więc trochę się obawiałem. Z drugiej zaś strony chciałem wreszcie poczytać o tym, w co pisarz wierzy. Liczyłem na żarliwy manifest, a dostałem mało strawną papkę politycznego opisu rzeczywistości. Zamiast katechizmu – wycinki prasowe i mocno stępione już pióro, niegdyś słynące z ironii i sarkazmu.

Ziemkiewicz przez pięć szóstych książki (250 stron z 300) nie pisze właściwie nic o tym, jak to...

naparstnik | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

"Trybunał z dekretem, Radziwiłł z muszkietem".

Rafał Ziemkiewicz przypomina mi swoją retoryką nieżyjącego już Christophera Hitchensa. Generalnie jego rozumowanie ma racjonalne podstawy i jest klarowne, tylko że nikt nie będzie słuchał nawet najlepszych pomysłów z ust kogoś, najzwyczajniej w świecie, mało przyjemnego.

Sam jestem w swoich poglądach gdzieś pośrodku, więc byłem ciekaw na ile mój osąd pokryje się z tym, co autor przedstawia w "Myślach...". To, że nie ma wielkiego narodu europejskiego, a kraje takie jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania (generalnie większość poza Polską) dbają przede wszystkim o swoje interesy - zgoda. Banda Tuska okrada Polskę i przejada pieniądze na rozwój - pełna zgoda. Nieinteresowanie się polityką jest luksusem obywateli państw bogatych - oczywiście. Nieliczenie się ze zdaniem Polski, zwłaszcza przez Rosję, na arenie międzynarodowej z powodu porównywania do "brzydkiej panny bez posagu" - odfajkowane. I tak przez pierwszych 9 rozdziałów wszystko...

Marcin | 2013-07-11

Diagnozy redaktora Ziemkiewicza przyprawiają o drżenie. Już na samym wstępie dowiadujemy się, że jesteśmy jednym z narodów pracujących najdłużej i zarazem najmniej efektywnie w całej Unii Europejskiej. Do tego sugestywny obraz elit III RP, środowisk, które po okresie inspiracji Kołakowskim i Turowiczem "odkryły" autorytety w rodzaju "Kuby" Wojewódzkiego. Interpretacja naszej rzeczywistości przez pryzmat kolonializmu, degradacja gospodarcza, kulturowa i moralna, postkolonialne elity i PO jako nowa Samoobrona. Książka twarda i bezlitosna, pozbawiona złudzeń i skutecznie demaskująca medialne pozory rzeczywistości.