Lewy czerwcowy

Okładka książki Lewy czerwcowy Jacek Kurski, Piotr Semka
Okładka książki Lewy czerwcowy
Jacek KurskiPiotr Semka Wydawnictwo: Editions Spotkania publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Editions Spotkania
1993-01-01
1993-01-01
8385195882
III Rzeczpospolita XX wiek publicystyka literacka polityka Jarosław Kaczyński Lech Wałęsa

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Piątka u Semki Jan Hlebowicz, Piotr Semka
Piątka u Semki Jan Hlebowicz, Piot...

Z trzydziestoletniej perspektywy - ciekawe wywiady, momentami bardzo przekonujące. Tematyką wykraczają poza "Nocną zmianę"

Mój nieżyjący Tata bardziej by ową książkę zrozumiał, obserwował tamte czasy z perspektywy czterdziestolatka a nie dziesięciolatki.

Książka o stanie Państwa w systemie pookrągłostołowym i w obliczu lustracji.

Oczekiwałem więcej info o obaleniu rządu Jana Olszewskiego.

Inne spojrzenie na te czasy.

Książka o stanie Państwa w systemie pookrągłostołowym i w obliczu lustracji.

Oczekiwałem więcej info o obaleniu rządu Jana Olszewskiego.

Inne spojrzenie na te czasy.

Polecam. szczególnie osobą początkującym w polityce i szukającym podstaw pewnych układów i późniejszych zdarzeń.

Jestem po przeczytaniu książki i obejrzeniu "Nocnej zmiany". Do pana Jana Olszewskiego, ma pan rację prawda broni się sama bo po obejrzeniu filmu widać, kto się broni na siłę. Może pan wyjść na ulicę i spojrzeć ludziom w oczy. Po tym czego się dowiedziałam kompletnie przestałam wierzyć w rząd, choć są "ludzie dobrej woli". Nie wiem na kogo będę kiedyś głosować ale z całą pewnością wiem na kogo nigdy nie zagłosuję. A śmierć czasem przychodzi niespodziewanie i żadne pieniądze wtedy nie pomogą za przykład podam Jana Kulczyka. A po śmierci przeszłość nie znika nie wspomnę o politykach "wierzących".

Lewy czerwcowy to obszerne, kilkudziesięciostronnicowe wywiady z Janem Parysem – ministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego, Adamem Glapińskim – ministrem gospodarki przestrzennej i budownictwa w rządach J. K. Bieleckiego i Jana Olszewskiego, Grzegorzem Zorbas-Kostrzewą – głównym negocjatorem umowy o wycofaniu z Polski armii radzieckiej oraz Jarosławem Kaczyńskim i Antonim Macierewiczem, których zapewne przedstawiać nie muszę.

Wyżej wymienione osoby podejmują się oceny przemian politycznych czy ekonomicznych zachodzących w Polsce tuż po 1989 roku, ukazywania komunistycznych wpływów we wszystkich aspektach życia społecznego, które bynajmniej nie uległy degradacji po pamiętnym „okrągłym stole” czy przyczyn obstrukcji w polityce zagranicznej.

I tak dowiadujemy się, z jakiego powodu Jarosław Kaczyński przestał bliżej współpracować z Lechem Wałęsą? Jaką rolę pełnił najbliższy i tajemniczy współpracownik Lecha Wałęsy? Gdzie komuniści mieli silne pozycje i jak starali się je bronić? Czym naraził się Jan Parys? W jaki sposób komunistyczna nomenklatura zapewniła sobie znaczący dopływ pieniędzy i jaki wpływ miało na to Ministerstwo Finansów? Co połączyło lewicę laicką oraz liberałów z komunistami? Jakie odczucia towarzyszyły Antoniemu Macierewiczowi przy realizacji uchwały lustracyjnej? I wiele, wiele innych tematów.

Myślę również, że owa pozycja powinna pomóc w zrozumieniu, komu zależałoby na wykreowaniu obecnego wizerunku medialnego Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza.

Lewy czerwcowy? Nie, dostałem prawym sierpowym. Paść nie padłem, jestem uodporniony, ale mimo wszystko mocno mnie osłabiło.
Idąc za ciosem: Ta książka tylko mnie utwierdziła, że L. Wałęsa był współpracownikiem SB i wciąż się tego wypiera. Ta książka spowodowała, że nabrałem większego szacunku do J. Kaczyńskiego. Wcześniej się trochę "sadziłem", ale spokorniałem. Po prostu trzeba czytać i to nie byle gówna, ale treści wartościowe. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową i to już w pierwszej klasie szkoły średniej.
"Lewy czerwcowy" to wywiady przeprowadzone przez J. Kurskiego i P. Semkę. Z kim? Z A. Glapińskim, A. Macierewiczem, G. Kostrzewa-Zorbasem, J. Kaczyńskim oraz J. Parysem. Dotyczą w dużej mierze obalenia legalnego rządu J. Olszewskiego A. D. 1992. Jednak nie tylko o tym jest tu mowa. Generalnie chodzi o to, że cała ta cezura A. D. 1989 to jedna wielka ściema. Od tego roku nie skończył się w Polsce żaden komunizm. To jest przerażające właśnie. I nie chodzi tu o to, że na półkach w sklepach jest pepsi-cola czy batoniki Mars. Rzecz w tym, że wszystko zostało ukartowane, że dawna opozycja lewicowa solidarnościowa dogadała się z komunistami by układ trwał. Nie będę tu wchodził w szczegóły, ale naprawdę jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości to po tej książce spadną mu klapki z oczu. Zdaję sobie sprawę, że ludzie starsi, uczciwi, nie zacietrzewieni wiedzą o tym doskonale, ale dla młodzieży w miarę interesującej się tym co się dzieje w kraju to będzie szok! I to chodzi.
Książka napisana chyba A. D. 1994 albo 1995 więc wtedy to musiał być wstrząs. Dziś żyjemy w epoce (można to tak dla żartu nazwać) p. Cenckiewicza czy p. Gontarczyka więc dużo jest już naświetlone co do noblisty i to w szczególe, jednak "Lewy czerwcowy" można potraktować jako taki wstęp do tego "kto jest kto".
Uważam, że ta książka jest także dziś bardzo aktualna kiedy w Polsce odbywa się swego rodzaju rekonkwista czy kontrrewolucja. Myślę, że to i tak za mało, ale od czegoś się zaczyna.

Nie można napisanych w książce sytuacji przyjmować za pewne, zawsze jest druga strona medalu. Jednak książka dobrze ukazuje realia tamtych czasów, polecam przeczytać, z dystansem.

Lektura obowiązkowa! Rozmowy wokół prezydentury Wałęsy, "Nocnej zmiany" ( ten film warto zobaczyć)... pokazują, jak bardzo wielkim szkodnikiem był Wałęsa. Polacy wierzą mediom i nie mają pojęcia,z kim właściwie trzeba było walczyć, osamotnieni idealiści dążący do niepodległości i suwerenności byli celem nagonki ...i tak się dzieje u nas od wieków W wywiadach padają konkretne nazwiska odpowiedzialnych za owoce, które widzimy... była szansa na to, byśmy byli sprawiedliwym normalnym, przede wszystkim suwerennym krajem!

Warto przeczytać jak to wyglądało od kulis.

Warto przeczytać jak to wyglądało od kulis.

• Polityka
  • Polska
  • Historyczne, biografie, reportaże
  • Przeczytane 2017
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Lewy czerwcowy