Rzeka podziemna, podziemne ptaki

837001318X
piotrex

Chyba najczarniejsza powieść Konwickiego - o stanie wojennym

Natalia Klecha | 2016-05-16

Chwilkę temu skończyłam czytać.

Konwicki, Konwicki... został moją literacką miłością, kolejną już zresztą.

Spotkałam się z nim kiedyś, w liceum, na rozszerzonym polskim, gdy miałam "Małą Apokalipsę" jako lekturę. Szczeniakiem będąc za bardzo do niej uwagi nie przywiązywałam, bardziej traktowałam jako "kolejny obowiązek" to i przyjemności z czytania nie doświadczyłam... a szkoda. Pewnie jeszcze do niej wrócę.

No, ale wracając do tej książki, którą właśnie skończyłam.
Tyle przepięknych słów w jednym miejscu.. niesamowite, magiczne, niepowtarzalne przeżycie. Prawdziwa uczta. Przeciągałam czytanie ile mogłam. Z dwóch dni zrobiłam sobie dwa tygodnie.
Istny kunszt literacki...

Maniek | 2014-10-02
Na półkach: Konwicki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 października 2014

To moja piąta książka mistrza Konwickiego i jak na razie najcięższa. Mam w ręku wydanie londyńskie bez cenzury która w Polsce miałaby pewnie objętość kilku stron, byłaby cała pomazana przez cenzurę i umieszczona na liście ksiąg zakazanych. Książka jest ciężka, wprawia w melancholię, w lekki strach, że dookoła są kapusie, że na każdy może na nas donieść. Najbardziej zastanawia mnie jedno, jak się ją czytało wtedy.

Variola Vera | 2015-07-26
Przeczytana: styczeń 2015

Jestem zakochana w pisarstwie Konwickiego - ale tę książkę uważam za bardzo dziwną.
Rozumiem i w pełni akceptuję wileńskie wtręty autora do każdej niemal z jego książek - tu mnie jednak trochę denerwowały.
Ciężko jest określić to, o czym jest ta historia.
I o kim.
Dużo chaosu w kwestii fabuły.
Jeśli ktoś (skuszony mnóstwem krążących w sieci choćby recenzji tak o tej książce mówiących) oczekuje ironicznego rozprawienia się z Solidarnością w sposób podobny "Małej Apokalipsie", to srodze się rozczaruje.
Nie ta poetyka.
Zupełnie.
To raczej Konwicki w wydaniu z "Dziury w niebie"

Jednak styl zachwyca jak zawsze. To jest bardzo dobre technicznie.

Caligari | 2016-11-25
Grzegorz | 2016-09-29