Abigél
83-85318-65-8
Abigel, przyjaźń, tajemnica
Barbara

Lata 40. ubiegłego wieku, Węgry. Nastoletnia Gina pomimo trwającej wojny korzysta z uroków życia: uczy się, spędza czas z przyjaciółkami, flirtuje. Wszystko się zmienia, gdy jej ojciec, wysoko postawiony wojskowy, bez słowa wyjaśnienia wysyła córkę na odciętą od świata, surową kalwińską pensję. Początkowo zbuntowana ? przeciw ojcu, przeciw nowym koleżankom, z którymi nie potrafi się porozumieć; przeciw wojennej rzeczywistości, która zabiera jej beztroską młodość ? Gina musi błyskawicznie dorosnąć, gdy poznaje sekret swojego uwięzienia. Na szczęście nie jest sama: czuwa nad nią tajemniczy przyjaciel, podpisujący się imieniem Abigél? Tajemnica Abigél to pasjonująca opowieść o przyjaźni i dorastaniu, która przyniosła autorce zasłużoną międzynarodową sławę. Doczekała się także kultowej serialowej adaptacji, bardzo popularnej również wśród polskich widzów.

źródło opisu: Wydawnictwo C&T Editions, 1995

allison | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Wiele lat temu obejrzałam serial nakręcony na podstawie tej książki. Pamiętam, że czekałam niecierpliwie na każdy odcinek.
Potem przeczytałam powieść i wcale nie przeszkadzało mi, że znam już treść.

Teraz z wielką przyjemnością wróciłam do tej lektury, mimo iż doskonale pamiętałam większość wątków i rozwiązanie tajemnicy.
Z sentymentem zanurzyłam się w świat nastolatek z rygorystycznie prowadzonej pensji i śledziłam losy dorastającej Giny, która z nieco rozkapryszonego, wychowanego w dostatku dziecka zmienia się w poważną i odpowiedzialną dziewczynę.
Wojna i wiążąca się z ojcem bohaterki tajemnica sprawiają, że Gina musi nagle dojrzeć i samodzielnie poradzić sobie z przerastającymi ją problemami. Na szczęście ma obok siebie tajemniczego opiekuna, tytułowego Abigel, który czuwa nad jej bezpieczeństwem, odgrywając również dużą rolę w tradycji szkoły.

Całość czyta się z wielką przyjemnością. Dla mnie ta lektura była dodatkowo rzewnym powrotem do czasów mojego dzieciństwa -...

Monika | 2018-02-25

Nie wiem ile razy czytałam tę książkę, ale wiem na pewno, że jeszcze nie raz do niej wrócę. Niezwykły nastrój pensji dla dziewcząt, II wojna światowa, tajemniczy posąg, miłość, zagrożenie. Czego więcej potrzeba, żeby otrzymać lekturę, od której nie można się oderwać? Magda Szabo potrafiła stworzyć taki klimat, że wręcz fizycznie czujemy niepokój, wiemy, że coś się za chwilę wydarzy, coś co zmieni życie mieszkanek pensji Matuli. Nie każdy jest przecież tym, za kogo się podaje...
Książka dla dziewczynek w KAŻDYM wieku:)

Anepor | 2011-11-30
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2011

Gina jest córką generała armii węgierskiej. Jest rozpieszczoną, ukochaną jedynaczką i niczego jej w życiu nie brakuje. Trwa wojna. Niespodziewanie ojciec postanawia umieścić ją na dalekiej, prowincjonalnej pensji o bardzo surowych regułach. Dziewczyna nie może przywyknąć do dyscypliny panującej w szkole i stara się z niej uciec. Wtedy to ojciec wyjaśnia jej powód dla którego znalazła się w tej odizolowanej pensji. Tajemnica, którą jej powierza powoduje, że Gina musi błyskawicznie dorosnąć.

Książka z mojego dzieciństwa. Pamiętałam jak czytałam ją z wypiekami na twarzy i kiedy zobaczyłam ją na biblitecznej półce nie mogłam się oprzeć, żeby jeszcze raz przeżyć te emocje. To niesamowite, ale ta książka tak samo smakowała mi czterdziestoletniej jak wtedy piętnastoleteniej smarkuli. Na szczęście nic już nie pamiętałam, więc znów zakończenie mnie zaskoczyło. Pani Magda Szabo napisała powieść uniwersalną ,to prawdziwa mistrzyni słowa.

vandenesse | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Zaintrygowana ciekawymi recenzjami nie mogłam doczekać się tej lektury. Od pierwszych stron zachwyciła mnie lekkość języka - Magda Szabo to prawdziwa czarodziejka (wiem - trochę śmiesznie brzmi, ale nie potrafię tego inaczej opisać).
Główna bohaterka - Gina - wzbudza bardzo skrajne emocje. Można się na nią denerwować, można jej współczuć ale nie zmienia to faktu, że nie można oderwać się od śledzenia jej losów.
Mam natomiast problem z tą książką - nie polecałabym tej historii zbyt "młodej młodzieży", bo nie sądzę, żeby została doceniona i zrozumiana. Być może nie doceniam młodzieży ;)

Koralina | 2016-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

„Dziwne i niespodziewane rzeczy dzieją się w życiu ludzkim. I to nie tak i nie wtedy, kiedy człowiek ich oczekuje, lecz zupełnie inaczej, w innych okolicznościach, jakoś nielogicznie.”

„Tajemnica Abigél” to intrygująca i pełna tajemnic powieść, której coraz bardziej zagęszczająca się akcja osadzona została na Węgrzech w latach czterdziestych XX wieku.

Jej główną bohaterką jest Georgina Vitay - jedyna córka generała, rozpieszczana zarówno przez ojca, jak i ciotkę Mimó. „Nagła zmiana, jaka nastąpiła w jej życiu, pozbawiła ją tylu rzeczy i dokonała takiego przewrotu, jakby na dom, w którym mieszkała, spadła bomba.”

Czternastoletnia Gina, bez słowa wyjaśnienia ze strony ojca, niespodziewanie musiała opuścić Peszt i wyjechać do rygorystycznej szkoły z internatem. Pobyt na kalwińskiej pensji imienia biskupa Matuli stał się dla niepokornej Georginy bolesnym, ale i cennym doświadczeniem. Musiała w przyspieszonym tempie dorosnąć, by sprostać sytuacji, w jakiej postawił ją los.
W...

ira | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Tytuł "Tajemnica Abigel" przez lata całe przywodził na myśl mgliste wspomnienie jakichś wakacji, jakiegoś serialu, chyba fajnego. Dziewczynka ze starannie zaplecionymi warkoczami, w mundurku pensjonarki. O co tam szło...? Nie pamiętałam.
Wreszcie udało mi się upolować książkę w bibliotece.
Książka Magdy Szabo to przede wszystkim mistrzowski warsztat. Bo owszem, jest tam akcja; jest pensja, tajemnica, posąg i dziewczynka, druga wojna światowa, przystojny oficer i surowa diakonisa - ale jest to opisane w sposób tak doskonały, że nawet gdyby nie było połowy tego, co jest, czytałabym to na wdechu.
Do tego wydanie z 1977 roku, lekko pożółkłe kartki, druk starego typu. Cudeńko...

Beata | 2015-04-03

Ulubiona lektura nastoletnich lat. Fantastyczna powieść przygodowo-obyczajowa dla młodzieży.

Beata | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Tym razem z premedytacją sięgnęłam po właśnie ten tytuł. Przypomniał mi się węgierski serial emitowany w TVP w czasach PRL i jakoś tak poczułam natchnienie na właśnie tego typu lekturę.
Dobrze się stało, ponieważ fabuła ta naprawdę mnie wciągnęła, mimo że pamiętałam, kto był tytułową Abigel. Nie pamiętałam natomiast dobrze całej scenerii wydarzeń: dlaczego Gina znalazła się w tej pensji, że jej ojciec był generałem, że jej dawny znajomy był tak naprawdę zdrajcą chcącym działać na jej szkodę. No i przede wszystkim nie pamiętałam zakończenia. (Chyba że w serialu było ono inne).
Całość bardzo dobrze się czyta. Myślę, że to nie tylko jest powieść dla młodzieży, ale dla czytelników w każdym wieku.
Próbowałam w przypływie entuzjazmu odszukać ten serial w necie, ale niestety, nie udało mi się to.
Jeśli ktoś z piszących na lc.pl dysponuje wiedzą, gdzie można ten serial znaleźć (kupić, ściągnąć), to proszę o wiadomość.

boziaczek | 2012-07-17

Czytałam bardzo dawno temu i bardzo chętnie bym do niej wróciła.:) Wspaniała historia napisana niezwykle urzekająco i wciągająca czytelnika od pierwszych stron.

Ewa1971 | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Super książka.Od dawna chciałam ją przeczytać,ponieważ dawno temu oglądałam film na jej podstawie.I bardzo mi utkwił w pamięci.Warto ją przeczytać.Polecam.