Kochana rodzinka i ja

Książka jest przypisana do serii/cyklu "wydanie I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
sylvii7

Inne wydania

Bohaterką książki jest szesnastoletnia dziewczyna, która jest bardzo ciekawa świata. Idealna książka dla dorastających dziewcząt.

Książniczka | 2016-01-07

Chyba już wiecie, że jestem wielbicielką powieści dla młodzieży, chociaż mój wiek absolutnie tego nie uzasadnia;). Czytam zarówno te współczesne, jak i te nieco "podstarzałe". Po raz kolejny stwierdzam, że także to, co powstało dawno temu, może być mądre, urokliwe, zabawne, wartościowe i choć w części nadal aktualne. Nawet jeśli dzieje się w latach 50-tych.

Judyta Jelonek, szesnastolatka, uważa się za niezwykle dorosłą, świadomą świata i jego zasad, a tak naprawdę jest wciąż dziecinna i bardzo naiwna... Łatwo przewidzieć, jakie mogą być tego skutki - wszystkie decyzje, które Judyta podejmuje i uważa za słuszne, okazują się albo zabawną pomyłką, albo straszliwą w skutkach porażką, która całemu otoczeniu przysparza siwych włosów... Judyta sprawia kłopoty sobie i innym, i ma też problemy z wyciąganiem wniosków ze swojego zachowania. W końcu taka mądra, dojrzała i odpowiedzialna osoba jak ona wie wszystko najlepiej... Jeśli dodamy do tego skłonności panny Jelonek do obrażania się i...

zacofany-w-lekturze | 2011-03-04
Przeczytana: luty 2011

Natalia Rolleczek pisała i o tym, jak to źle było w przedwojennych sierocińcach prowadzonych przez zakonnice (Drewniany różaniec), i o tym, jak ciekawa była epoka hellenistyczna (Trzy córki króla). Ale najlepiej jej wychodziły opowieści o rozterkach dziewcząt i chłopców (chyba jednak głównie dziewcząt). Na przykład o niejakiej Judycie Jelonek, rocznik 1941 (tak, tak), zwariowanej szesnastolatce. W Polsce trwa polityczna odwilż, a Judyta wikła się w coraz to nowe kłopoty. Jest to bowiem osóbka, która uważa się za nad wyraz dorosłą i uświadomioną, a w rzeczywistości jest nieco naiwna i jeszcze mocno dziecinna. Aczkolwiek sympatyczna. Wychowuje ją matka, wdowa po bohaterze spod Monte Cassino. Kult ojca pada cieniem na dzieciństwo Judyty i jej starszej siostry Pauli. Babka, rodzinny tyran, karmi dziewczęta patriotycznymi ideałami, stawiając poległego ojca za wzór wszelkich cnót. Panienki wolą jednak od nieznanego rodziciela ciepłego, przyziemnego Juliana, przyjaciela rodziny, który...

Pierwsza część trylogii o Judycie i jej rodzinie. Judyta to szalona nastolatka, wychowywana bez ojca, uważająca się już za bardzo dorosłą pannę, która wszędzie węszy intrygi. Jej starsza siostra, Paulina, choć ma pracę i swoje życie towarzyskie, próbuje wychowywać tę młodszą. Poza nimi spokój krakowskiego mieszkania burzy Julian – wieloletni wielbiciel matki obu pannic – oraz stryj Karol, babcia i koleżanka Katarzyny.

Magdalena | 2012-07-05
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Opowieść nastolatki o jej rodzince (starszej siostrze, mamie i babci). Judyta żyje w przekonaniu, iż jej ojciec jest bohaterem i zginął w walkach pod Monte Cassino. W dodatku nad rodziną ciąży jakiś sekret, a mama i babcia mają jakąś tajemnicę. W dodatku wydaje się, że wujek Karol mieszkający w Londynie jest kimś więcej niż tylko stryjkiem. Jak sobie w tej sytuacji poradzi Judyta, przekonajcie się sami! Zapraszam do lektury!

schutte | 2012-05-06

uwielbiam ta książkę, znalazlam na allegro, bo chyba juz nie drukuja...szkoda, ze sa tylko dwie części. Polecam jako "mood-lifter"

Niesamowite przypadki Judyty Jelonek i jej Kochanej Rodzinki . Przepełniona humorem podróż sentymentalna do przeszłości.

czekolada72 | 2016-10-16
Na półkach: Kraków, Dzieci, Przeczytane