Program Wahadło

Tłumaczenie: Danuta Niklas
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie SF". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Project Pendulum
83-7082-370-X
Alqua

Dwóch bliźniaków - Seana i Erica Gabrielsonów, paleontologa i fizyka - wybrano spośród tysięcy jako pierwszych podróżników w czasie. Jeden ma prznieść się dziewięćdziesiąt pięć milionów lat wstecz, by zbadać świat dinozaurów; drugi o tyle samo przeniesiony w przyszłość, ma poznać sekrety bogów. Przeznaczenie prowadzi ich na trop tajemnicy, którą Czas ukrywa przed ludzkością od swych narodzin...

Kuba | 2015-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2015

Czytało się w porządku i to chyba jedyne co można napisać o tej książce, (a to zapewne nie świadczy o niej najlepiej). Pomysł na podróż w czasie niesamowity, ale opisy światów, fabuła i postacie były co najwyżej średnie. Po prostu Silverberg jest świetnym pisarzem do pisania książek prostych, łatwych i przyjemnych, ale jednak nie wyjątkowych (jak pisałem w mojej poprzedniej opinii o "Wieży światła").

Mamerkus | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Jak to u Silverberga pomysł na fabułę naprawdę zacny, jego koncepcyjne rozwinięcie też niczego sobie, ale już sama fabuła mizerniutka. Tego typu powieść powinna kończyć się naprawdę porządnym kopem w tyłek, autor ma tutaj niesamowite pole do popisu wyobraźni. U Silverberga wyobraźnia kończy się niestety na pomyśle wyjściowym. Nie po raz pierwszy zresztą, podobnie było też w "Czasie przemian", czy osławionym i fatalnym cyklu o planecie Majipoor. wystarczy powiedziec, że projekt Wahadło to koncepcja wahadłowego przemieszczenia sie dwóch braci bliźniaków na przeciwległych szalach wahadła w przeszłość i przyszłość, przy czym podróż w czasie odbywa się wedle tych ruchów narastająco według następujących cykli minutowych (odpowiednio wstecz i w przód): 5 minut, 500 minut (5x10 do potęgi 2), 83 godziny (5x10 do potęgi 3 = 3,5 dnia), 833 godziny (5x10 do potęgi 4 = 34,7 dnia), 347 dnia (5x10 do potęgi 5), 3472 dni (5x10 do potęgi 6 = 9,5 lat), 34722 dni (5x10 do potęgi 7 = 95 lat), 951 lat...

Pete489 | 2014-07-06

W porównaniu do najlepszych książek gatunku S-F, z pewnością nie jest to pozycja wybitna. Lecz jeśli masz bzika na punkcie podróży w czasie i paradoksów z tym związanych, koniecznie musisz to przeczytać:)

Ponadto nieograniczona fantazja Silverberga w odniesieniu do wizji bardzo-bardzo odległej przyszłości jest z pewnością warta poznania:D

PiotrG | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetny pomysł na książkę ale brak w niej zakończenia. Przeczytałem za jednym podejściem, po zakończeniu jednak spory niedosyt..

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21
Przeczytana: 2009 rok

Ciekawie ujęty temat przenoszenia w czasie.

Rolass | 2012-07-14

Bardzo dobra