Trzy silne kobiety

Wydawnictwo: Sonia Draga
Trois femmes pusissantes
Senegal, Afroeuropejczycy
niebieska

Czterdziestoletnia Norah, prawniczka, przyjeżdża do Afryki na prośbę swego ojca, który przed laty zabrał ze sobą syna i wyjechał, zostawiając we Francji resztę rodziny. Jednakże Norah nie zastaje u ojca ani jego drugiej żony, ani swojego brata. Zaczyna z wolna poznawać prawdę, a wtedy przeszłość jej rodziny nabiera zupełnie innego znaczenia.anta była nauczycielką francuskiego w D akarze, ale wraz z mężem i synem musiała wrócić do Francji. Przyszłość zapowiadała się świetnie, coś się jednak zmieniło – ich życie na zapadłej prowincji odbiega od marzeń. Khady Demba mieszkała z mężem w A fryce, lecz kiedy owdowiała, rodzina męża zmusiła ją, by wyruszyła do Francji na poszukiwanie swej dalekiej krewnej, Fanty. Do Europy może się jednak przedostać tylko nielegalnie...
Każda z tych kobiet walczy o zachowanie własnej godności w obliczu upokorzeń, którymi raczy je życie z niezrozumiałym uporem – i każda zbiera się pewnego dnia na odwagę, aby wziąć swój los we własne ręce.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2010

irka | 2016-04-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Dziwna książka, jej treść to przyciągała, to odpychała. Dogłębna analiza psychologiczna bohaterów tłamsiła we mnie chęć poznania ich losów. Lektury nie ułatwiały sążniste zdania, niekiedy na pół strony, podczas czytania których gubiło się sens przekazu. Nie przekonała mnie autorka w tym, że siła jej bohaterek tkwi w ich słabości, rozchwianiu emocjonalnym i w rozdrapywaniu starych ran.
Osobliwe doświadczenie czytelnicze i tyle. A może aż tyle?

Monika | 2011-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Trzy kobiety, trzy historie. Mnie najbardziej podobała się pierwsza z nich - o Norah.
Na uwagę zasługuje ciekawe wydanie książki.

Dziękuję Aniu :)

BeataBe | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Książka nudna i bełkotliwa. Zachęcił mnie do czytania tytuł, opis na okładce i piękne wydanie. I to jedyne pozytywne cechy tej pozycji. Tytuł sugeruje, że bohaterkami są silne kobiety. Bohaterka pierwszej części to Norah. Czterdziestoletnia prawniczka, która żyje w związku z facetem, którego przyjęła pod swój dach razem z jego córką. Jest to bezrobotny nierób, którego ona utrzymuje. Nie kocha go, ale też nie zamierza go wyrzucić z domu, bo co on zrobiłby ze swoją córką, gdzie podzialiby się?
Norah ma ojca, który była dla niej niedobry. Zostawił, nie okazywał zainteresowania i uczuć, jest niedobrym człowiekiem. Cały czas Norah to przeżywa i czytelnik musi niestety przez ten pseudopsychologiczny bełkot przebrnąć czytając tę książkę.
Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Czy czterdziestka to nie czas, aby pogodzić się już z tym, że tatuś był dla mnie w dzieciństwie niedobry?
To ma być silna kobieta? To chyba jakiś żart.
Gdy wkroczyłam w drugi rozdział to poddałam się. Znowu ten bełkot. Tym...

Symfony | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Książka wciąga i hipnotyzuje czytelnika. Po pierwszych stronach, gdy przyzwyczaimy się do długich rozbudowanych zdań i niewielu dialogów, wsiąkniemy w nią bez reszty.
Każdy z bohaterów jest boleśnie naznaczony przez jedno wydarzenie z przeszłości. To ono pociąga za sobą łańcuch fatalnych zdarzeń, z których trudno się wyplątać i cokolwiek zmienić. Fatum i bezradność są tu dominujące.
Karkołomne porównanie, ale dla mnie to trochę połączenie "W poszukiwaniu straconego czasu" i "Kroniki zapowiedzianej śmierci".
Mocna książka, która na długo pozostaje w pamięci.

Katarzyna | 2012-11-10
Przeczytana: 07 listopada 2012

Ciężka, spływająca potem i strachem książka. To nie kobiety są silne, to świat jest bezsilny. Na którym szczeblu ewolucji się plasujemy? Intensywnie odmienny świat od naszego, ale nie emocje, dobrze ukazane emocje.

Pawel Hladki | 2012-01-27
Przeczytana: 18 grudnia 2009

Cieszącą się uznaniem krytyki (Nagroda Goncourt 2009) i publiczności (ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy) powieść Marii NDiaye warto przeczytać z co najmniej trzech powodów — nowatorskiego stylu, ciekawej fabuły i niebanalnego przesłania.

Ta francusko-senegalskiego pochodzenia pisarka zdołała zawładnąć serca dużej rzeszy czytelników nie tylko dzięki porywającym historiom, ale także niezwykłej atmosferze swojej prozy uzyskanej za pomocą zabiegu realizmu magicznego. Jej najnowsza powieść – jak wskazuje na to już sam tytuł - traktuje o trzech silnych kobietach.

Nora, Fanta i Khady Demba silne są na wiele sposobów, a ich siła niekoniecznie oznacza odporność psychiczną. Nora po latach rozłąki zmierzyć się musi z autorytarnym, skrajnie mizoginicznym ojcem i rodzinną tajemnicą, która zaskoczy najbardziej przewidującego czytelnika. Fanta, niegdyś nauczycielka języka francuskiego w Dakarze, od kilku lat mieszkająca we Francji, w powieści Marii NDiaye występuje pośrednio – jej...

toosia3 | 2014-04-02
Przeczytana: 30 marca 2014

Powieść „Trzy silne kobiety” została wyróżniona w 2009 r. Nagrodą Goncourta (francuska nagroda literacka). Cóż… Woody Allen kiedyś powiedział, że uważa się go za intelektualistę, ponieważ nosi okulary, a jego filmy za wartościowe, bo trzeba do nich dopłacać. Lubię Allena, szczególnie filmy, w których trzymał się Nowego Jorku, powyższą samokrytykę uważam za kokieterię, ale coś jest w tym co powiedział. Marie NDiaye napisała, po pierwsze – książkę o kobietach, czyli coś dla rzeszy feministek, a po drugie – kobietach pochodzących z Afryki, a więc jak nie polubisz, to można ci będzie zarzucić, w najlepszym wypadku, zasługujące na potępienie uprzedzenia i nietolerancję. Oczywiście tytułowe kobiety nie mają w życiu lekko i jakoś muszą sobie z tym radzić. Tymczasem nijak sobie nie radzą! Chyba ten przymiotnik w tytule, to tylko jakiś element dopingu, żeby zaczęły.

z mojego bloga: http://zmiloscidoslowa.blogspot.com/2014/04/trzy-silne-kobiety-marie-ndiaye.html

ellmi | 2011-06-09
Przeczytana: czerwiec 2011

Osobiście ciężko czytało mi się tą książkę ze względu na sposób pisania - zdania wielokrotnie złożone, pełno przecinków, ciężko się połapać. Kończysz czytać jedno zdanie, w którym poruszone są trzy całkiem odrębne sprawy i kompletnie nie wiesz o co chodzi.

czytankianki | 2012-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Agnieszka | 2016-09-15
Przeczytana: 03 stycznia 2016
15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!