Amerykańska żona

America Wife
978-83-7508-255-5
Laura Bush, tajemnica, Biały dom, żona
Ag2S

W dniu, który może okazać się najważniejszym w prezydenturze jej męża, Alice Blackwell zastanawia się nad dziwną i nieprawdopodobną drogą, która zawiodła ją do Białego Domu – i reperkusjami życia, które, jak sama mówi, „niemal przeczyło samo sobie”. Alice, grzeczna, kochająca książki jedynaczka, urodzona w latach czterdziestych ubiegłego wieku, już we wczesnym dzieciństwie, dzięki swoim...

Alice, grzeczna, kochająca książki jedynaczka, urodzona w latach czterdziestych ubiegłego wieku, już we wczesnym dzieciństwie, dzięki swoim powściągliwym rodzicom i małomiasteczkowemu życiu w Wisconsin, poznała zalety grzeczności. Jednak kiedy kończy siedemnaście lat, tragiczny wypadek nadwyręża jej osobowość i ukazuje, jak kruche jest życie i niepewne szczęście. Dlatego też, kiedy kilkanaście lat później spotyka żywiołowego i charyzmatycznego Charliego Blackwella, nawet nie zwraca na niego uwagi: ona jest poważna i rozsądna, on prędzej wyskoczy z jakimś kawałem, niż powie coś mądrego; ona jest szkolną bibliotekarką i zdeklarowaną demokratką on bogatym synem rodziny będącej filarem partii republikańskiej, ona szkolną bibliotekarką i zdeklarowaną demokratką. Zadowolona ze swojego cichego i bezpretensjonalnego życia, zdaje się być niewrażliwa na jego urok. I nagle, ku swemu wielkiemu zdumieniu, zakochuje się. Próbując odnaleźć się wśród emanującej hałaśliwą energią i zadowolonej, pewnej siebie rodziny Blackwellów, lawirując po meandrach rytuałów country klubu i letniej posiadłości, wciąż czuje się skrępowana swoim niespodziewanym, całkiem dla niej nowym dobrobytem. A gdy Charlie ostatecznie zostaje prezydentem, Alice znajduje się w sytuacji, do której nigdy nie dążyła, i na której jej nie zależało – zdobywa władzę i wpływy, ma przywileje, ale i spoczywa na niej ciężar odpowiedzialności. Rozpoczyna się druga, burzliwa i kontrowersyjna kadencja Charliego w Białym Domu i Alice musi stawić czoła sprzecznościom z jakimi się boryka: Jak może jednocześnie kochać i nie zgadzać się w zasadniczych sprawach z mężem? Na ile ponosi odpowiedzialność za trajektorię swojego życia? Co powinna zrobić, gdy jej prywatne przekonania kłócą się z publicznym wizerunkiem?

Amerykańska żona to wyśmienicie napisana powieść, w której problemy rasowe, podziały społeczne, bogactwo i wymagania stawiane przez los tworzą wspaniałą całość – powieść, w której nieoczekiwane staje się nieuniknione, zaś rozkosze i cierpienia, jakie niosą ze sobą intymność i miłość ukazane są otwarcie, bez żadnych niedomówień.

Zafascynowana postacią Laury Bush autorka postanowiła odmalować nie tyle obraz amerykańskiej polityki, intryg i tajemnic Białego Domu, ale stworzyć możliwie najbliższy prawdzie portret niezwykłej kobiety.

Katherina87 | 2014-09-12

Kiedy mąż Alice nieoczekiwanie zostaje prezydentem, kobieta znajduje się nagle w sytuacji, do której nigdy nie dążyła, i na której jej nie zależało- zdobywa władzę, wpływy i przywileje, ale zaczyna też boleśnie odczuwać spoczywający na niej ciężar odpowiedzialności.
W ciągu dwóch burzliwych i kontrowersyjnych kadencji męża w Białym Domu na Alice czeka niejedno wyzwanie i niejedna rozterka. Bo czy można jednocześnie kochać męża i nie zgadzać się z nim w zasadniczych sprawach? Jak żyć, gdy osobiste przekonania kłócą się z publicznym wizerunkiem?

Bed | 2013-08-12
Na półkach: Czytadła, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Jeżeli coś robisz rób to dobrze. Te słowa Lincolna były ulubionym cytatem ojca bohaterki tej powieści. Może dlatego Alice Blackwell już jako Pierwsza Dama zastanawia się czy może więcej zrobić dla innych i w jaki sposób. Rozmyślając o swojej roli i ewentualnej odpowiedzialności za podjęte przez siebie i męża decyzje wspomina całe życie. Nigdy nie przypuszczała, że zakochując się w młodym wesołym chłopaku znajdzie się na świeczniku i nigdy tego nie chciała. Jej życie było pasmem decyzji, które ocenia jako trudne kompromisy, ale przecież wciąż jest sobą, nie zrezygnowała ze wszystkiego dla męża...
Powieść zaciekawiła mnie wieloma informacjami o życiu amerykańskich rodzin z lat 60 do 90, w tym z życia rodzin bardzo bogatych. Jest też sporo szczegółów z prowadzenia kampanii wyborczych. Nie wiem czy domyśliłabym się, że Alice Blackwell to Laura Bush, ale jej mąż został nieźle sportretowany i w książce bardziej dało się go lubić niż w realu. Powieść jest bezpretensjonalna i świeża....

Soulmate | 2012-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2012

Zdecydowanie mocna książka, wymagająca i trudna - ale jako całokształt jest to piękny opis życia amerykańskiej żony, matki, córki i wnuczki - na koniec zaś "typowej" Pierwszej Damy. Autorka nie oszczędza czytelnika - żaden więc temat nie jest przemilczany i nie ma w tej książce tematów tabu.
Ze strony technicznej - dojrzały styl, dzięki któremu można się zatracić w tej powieści ale nie mknie się przez nią z szybkością błyskawicy; na plus są też rozbudowane sylwetki bohaterów.

Aneta | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Miało być wielkie wow, zachwyty i podziw, a według mnie jest średnio. Za dużo nużących i bardzo szczegółowych opisów,które odwracają uwagę od zasadniczego toku akcji. Szybko nużąca i męcząca.

brimboleta | 2013-07-25
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Książka, którą dostałam na gwiazdkę wydawała mi się nietrafionym prezentem.
Zebrałam się pod dwóch latach, zastanawiam się teraz dlaczego tak późno?!
Historia kobiety-dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość i starość.
Ciekawie napisana, pod koniec co prawda troszkę nużąca ale porywająca czytelnika w wir zawirowań na tle amerykańskiej historii lat 60-90 aż po XXI w. Serdecznie polecam!!!

Muminka | 2013-10-22
Przeczytana: 20 października 2013

Zabierałam się do tej lektury od miesiąca, teraz żałuję, że wcześniej nie zagłębiłam się w jej treść. Okładka zachęca do przeczytania, zapewniając że postać głównej bohaterki została zainspirowana Laurą Bush. Curtis Sittenfeld znam z jej debiutanckiej powieści, młodzieżowej SZKOŁY UCZUĆ. Widać, że od tamtych czasów zrobiła znaczny postęp w sprawnym władaniu piórem.

Pierwszoosobowa narracja ma zapewne swoje ograniczenia i mankamenty, ale tutaj stanowi niezbędne rozwiązanie by Alice Blackwell mogła nawiązać z czytelnikami intymną więź. Opisuje ona swoją młodość, studia, ambicje zostania nauczycielką (rzeczywiście miała ku temu świetne predyspozycje), spotkanie mężczyzny swojego życia. Bez osłonek spowiada się z intymnych, bolesnych szczegółów rozpoczęcia współżycia w wieku nastu lat, niechcianej ciąży i wykonanej aborcji. Intryguje mnie, co widziała w swoim mężu, który podobno uwiódł ja swoją arogancją, inteligencją i pewnością siebie choć aktualnie był bezrobotny i nie zapowiadał...

camiluska | 2012-04-17
Na półkach: Teraz czytam

Książka faktycznie "amerykańska". Pokazuje kobietę w każdym okresie jej dojrzewania, od dziewczynki, po dojrzałą kobietę. Powiedziałabym, że optymistyczna i przepełniona mądrymi wzmiankami odnośnie pożycia małżeńskiego. Wraz z wiekiem kobiety i zmieniającymi się jej rolami autorka przedstawia tu coś stalego i niezmiennego - osobowość.. charakter.

POLECAM

Olanzapine | 2016-04-06

Pchanie się w politykę bezpośrednio lub pośrednio zawsze niesie za sobą negatywne konsekwencje. Szczerze współczułam głównej bohaterce, bo została żoną chyba tylko po to, by klaskać na przemówieniach męża i nosić ładne sukienki. Gorąco polecam, może wiele nauczyć.

Angelika | 2014-11-14

Ciekawa, przeczytana z parę wieczorów. Wciągająca, w sam raz dla kobiet.

świątek | 2012-02-02
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione